2017 Kara Liste ve Sicil Affı

2017 Kara Liste ve Sicil Affı
9 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 373 kez okundu.

Büyük bir istek ve merakla beklenen 2017 sicil affı sonunda gündeme alındı ve bizzat Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından duyuruldu. Aslına bakarsanız sicil affı 2016 senesinde bekleniyordu fakat yetkililer yoğun gündem sebebiyle gündeme almadı ve 2017 senesine sarktı. Evet gelin şimdi bu 2017 kara liste affı neleri kapsayacak ve durum nedir inceleyelim.

2017 Sicil Affı Ne Zaman

Geçtiğimiz günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci 2017 kara liste affı için bir hazırlık yaptıklarını ve Başbakanlığa sunduklarını açıkladı. Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan torba yasa ile birlikte meclis gündemine geleceğini ve sicil affının hayata geçirileceğini duyurdu. Peki sicil affı neleri kapsıyor şimdi gelin yapılan kısa açıklamadan yola çıkarak durumu inceleyelim.

2017 Kara Liste ve Sicil Affı


Bilgilendirmeye devam etmeden önce şunu netleştirelim, bu durum bir banka borcu affı yada kredi kartı borç affı değil. Sadece kara listeye giren kişilerin ve sicil affı bekleyen kişilerin beklediği sicil kaydının temizlenmesi durumudur. Bakanın tam açıklaması aşağıdaki gibidir;

“İşletmeler borçlarını yapılandırdığında veya tamamını belirlenen sürede ödediklerinde bu borçlardan doğan sicil kayıtlarının dikkate alınmaması yönünde bir çalışma yaptık. Çek, senet, kredi kartı veya bireysel kredilerin ödenmemesiyle oluşan banka kayıtlarının dikkate alınmaması hususunda bir düzenleme gerçekleştiriyoruz.”

Buradan sicil affı 2017 tam beklediğimiz gibi çıkacak diyebiliriz. Yani Merkez bankası kara listeye girenlerin, borçları sebebiyle icralık olup artık kredi yada kredi kartı kullanamayanların geçmişe yönelik kötü sicilleri temizlenecek. Tabi ki borçlar ödendiği zaman. Biliyorsunuz normalde borcu ödeseniz bile en az 5 yıl bekliyordunuz. Bu durumda bu süre ortadan kalkacak ve kara liste affı ile siciliniz temizlenecek.

Kara liste affı ne zaman yada sicil affı ne zaman diye soracak olursanız tüm hazırlıklar tamamlanmış durumda. Sadece Maliye Bakanlığı’nın torba yasayı tamamlayıp meclise sunması bekleniyor. Ardından 2017 sicil affı hayata geçmiş olacak. Konu ile ilgili paylaşacaklarımız şimdilik bu kadar. Yeni bir haber yada güncelleme olursa gene sitemizden bunun bilgilendirmesini yapacağız. Sizlerinde soru yada sorunlarınız varsa konu ile ilgili sayfanın alt kısmındaki yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

2017 Sicil Affından Yararlanma Şartları

Tam 12500000 kişinin merakla beklediği 2017 kara liste veya sicil affından yararlanmak için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Şu anda vereceğimiz bilgiler kesin olmamakla birlikte ön görülen şartlardır.

  • Affın çıktığı tarihten sonra altı ay içerisinde borcunuzu yeniden yapılandırmanız gerekiyor. Bu durumda bu sicil affından faydalanabilirsiniz.
  • Kara liste affı çıktıktan sonra altı ay içerisinde tüm borcunuzu kapatmanız gerekiyor.

Bu iki şarttan herhangi birisini yerine getirdiğiniz takdirde 2017 sicil affından yararlanabileceksiniz. Fakat burada şöyle bir nokta var. Bu af ile birlikte adnız merkez bankası kara listesinden çıkartılacak. Ama bankalar isterse risk merkezinin verilerine göre sizin hala kara listede olduğunuzu düşünüp bu şekilde hüküm verme hakkına sahip olabilecekler. Bankalar bu konuda özgür hareket etme hakkına sahip olacaklar.

Yeni düzenleme kapsamında sicil affı çıkmadan önce herhangi bir kredi yada kredi kartı borcundan dolayı hakkında yasal işlem başlatılanların herhangi bir ceza yada hukuki bir sorumluluğu kalmayacak. Bununla birlikte bankalarda o ana kadar kullandırdıkları krediler sebebiyle sorumlu olmayacak.

Etiketler:

2017 Kara Liste ve Sicil Affı Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Selen Bağcı dedi ki:

    İki yıldır sicil affı bekliyorum. Kara listeye girdiğim için ne kredi kartı kullanabiliyorum ne de kredi çekebiliyorum. Tüm borçlarımı kapadım ama malesef kara listeden çıkabilmiş değilim. Yetkililerden 2017 yılında sicil affını çıkarmalarını bekliyorum.

Sayfa başına git