2017 Sicil Affı ile Kara Listeden Çıkılır Mı?

2017 Sicil Affı ile Kara Listeden Çıkılır Mı?
16 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 422 kez okundu.

Bildiğiniz gibi bu yılın başında meclisten 2017 sicil affı ile ilgili gerekli düzenlemeler geçti. Sizlerle daha önce iki yazımızda bu konuyu detaylıca incelemiştik. Milyonlarca insanı ilgilendiren bu son düzenleme ile kredi sicil affı çıktı mı sorusu artık son buldu ve pek çok kişi için büyük bir müjde oldu.

Sizlerden geçtiğimiz yıl o kadar çok kredi sicil affı ne zaman çıkacak sorusu içeren mail aldık ki sayısını bile hatırlamıyorum. Peki, sicil affı kimleri kapsıyor ve nasıl faydalanabiliriz?

Sicil Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Şu an itibariyle sicil affı yürürlüğe girdi ve gereken şartları sağlayanlar kara liste affından faydalanmaya başladılar bile. Aftan yararlanmak için 27 temmuz 2017 tarihine kadar var olan kredi, kredi kartı borçlarınızı ya tamamen kapatmalısınız yada yapılandırmalısınız. Bunu yaptığınız zaman Merkez Bankası kara listesinden adınız silinecektir.

Fakat çıkan uygulamadaki bir maddeye göre bankalar isterlerse Merkez Bankası kara listesinden silinmiş olmanızı dikkate almayabilir. Yani kendi sistemlerinde hala sizi kredi yada kredi kartı verilemez kategorisinde tutabilirler. Yapacağınız Merkez Bankası sicil affı sorgulama işlemi sadece bu kurumu bağlayacaktır. Bankalar sizin durumunuza göre işlem yapmaya devam edebilir.


Fakat ilk gelen bilgilere göre borcunu ödeyen ve kara listeden çıkanlar bankalar tarafından da olumlu karşılanmakta ve tekrar müşteri olarak kabul edilmekte. Konu ile ilgili en sağlıklı bilgilere önümüzdeki aylarda bankaların yapacağı uygulamalar neticesinde sahip olacağız. Şimdilik son durum sicil affı çıktı ve kara listeden isimler silinmeye başlandı, tabi ki şartları sağlayan kişiler için durum böyle.

Kredi Sicil Affı Nedir, Kapsamı Nelerdir ve Kimler Yararlanabilir?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git