2017 Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

2017 Sicil Affından Kimler Yararlanacak?
8 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 482 kez okundu.

Milyonlarca kişinin beklediği 2017 sicil affı sonunda TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. 12 milyon kişinin beklediği sicil affı sonucunda banka borcu olanlar ve kara listeye girenler sonunda bu sıkıntılı süreci atlatacak. Başta sicil affı çıktı mı diye merak edenler için pek çok detay var isterseniz gelin tek tek inceleyelim.

İçindekiler

Sicil Affından Nasıl Yararlanabilirim?


2016 yılının son aylarında söylenti halinde başlayan ve geçtiğimiz hafta içerisinde meclisten geçen sicil affı kararında sicil affında son durum şudur; kredi kartı, kredi, çek, senet borcu olup takibe düşen ve kara listeye giren şahıs, şirket yada esnafın kara listeden kaydı silinecek. Bu silinme Merkez Bankası tarafında silinecek. Bildiğiniz gibi kara liste kayıtları Türkiye Bankalar Birliği Risk merkezinde tutulmakta. Çıkartılan düzenlemedeki bir maddeye göre bankalar isterlerse Türkiye Bankalar Birliği Risk kayıtlarını dikkate almayabilecekler. Buda şu demek oluyor, kara listede olmayabilirsiniz ama bankalar kendi kayıtlarını inceleyerek sizin geçmiş dönemdeki durumunuzu göz önünde bulundurarak size yine kredi vermeyebilir. Bankalar bu son duruma uymaya zorlanmayacak. Kredi sicil affı son dakika diye çıkan bu gelişme ile ilgili diyer detaylara da bakalım.

Sizlerde yoğun bir şekilde sicil affı ne zaman çıkacak sorusu hala gelmeye devam ediyor. Arkadaşlar şuan itibariyle kara liste affı çıkmış durumda. Bu aftan yararlanmak için son tarih ise 27 Temmuz 2017 olarak belirlendi. Şimdi gelin bu aftan nasıl yararlanacağınıza bakalım.

2017 Sicil Affından Yararlanma Şartları

Şu andan itibaren geçmişe yönelik takibe girmiş, icralık olmuş yada ödenmemiş ama henüz yasal süreci başlamamış kredi, kredi kartı, senet ve çekleriniz için muhataplarınıza borcun tümünü öderseniz yada borcu yapılandırırsanız kara liste affından faydalanabilirsiniz. Örneğin bir bankaya olan kredi kartı borcunuz avukatlık oldu ve toplam tutar bugün itibariyle 14000 TL diyelim. Ya bu borcun tümünü ödeyeceksiniz veya borcu yapılandıracaksınız. Bu sayede kara listeden çıkabilirsiniz. Sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek diye artık araştırma yapmanız gerek yok çünkü artık yürürlükte. Ayrıca sicil affından yararlanmak için borçlarınızı kapattığınızda yada yapılandırdırdığınızda kredi notunuz tekrar aktif olacak ve yükselmeye başlayacak. Bu sayede yeni kredi başvurularınızın olumlu sonuçlanma ihtimali hızla artacak.

Etiketler:

2017 Sicil Affından Kimler Yararlanacak? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Recep dedi ki:

  Yalan haber inanmayın tüm borçlarımı kapattım, kredi notum sıfır diye ne kredi kartı nede kredi veriyorlar. Boşuna milleti kandırmayın resmi gazetede çıkan haberle ilgili düzgün açıklama yapın, çıkan haberde bankalara yaptırım emri verilmemiş gene bankaların isterlerse verebilir şeklinde açıklama yapılmış anlayacağınız ister ödeyin ister ödemeyin ödeseniz dahil banka kredi veya kredi kartı vermiyor kkb bbdk gibi geriye dönük işlenmiş olan yasal takipleriniz ekrandan silinmiyor o yüzden bu haber asılsızdır.

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Merhaba Recep bey,

   Dediğiniz doğru. Bizde 2017 sicil affı ile ilgili yazılarımızda bu durumu belirttik. Sicil affı ile birlikte Merkez Bankası kara listesinden kaydınız silinmektedir. Fakat çıkan yasaya göre bankalar kendi kayıtlarını baz alma konusunda özgür bırakılmış durumdalar. Yani siz tüm borcu ödeseniz bile bankalar isterlerse kendi kayıtlarına göre işlem yapma hakkına sahipler.

   Saygılar..

Sayfa başına git