Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı? Nasıl Öğrenirim?

Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı? Nasıl Öğrenirim?
25 Mart 2017 tarihinde eklendi, 398 kez okundu.

Böyle bir şey olur mu demeyin, benim başıma asla gelmez de demeyin çünkü hiç olmayacak dediğiniz şey bir gün başınıza gelebilir, hatta gelmiş bile olabilir. Haberlerde izlemiş olmalısınız, insanların haberi bile olmadan adlarına kredi çekilmiş yada şirket falan açılmış. Eğer haberim olmadan adıma kredi çekilmiş mi diye merak ediyorsanız bu yazımızda nasıl öğrenebiliriz bu konuya değineceğiz.

Çektiğim Kredileri Nasıl Öğrenebilirim?

Adınıza kredi çekilmiş mi yada siz kendi rızanızla hangi kredileri çekmişsiniz bunları öğrenmek istiyorsanız iki yolunuz var. Bunların birisi çok zor ve zahmetli ama ücretsiz diğeri ise bir kaç dakika süren ve karşılığında 4-5 TL bir ödeme yaparak alabileceğiniz bir hizmettir. Bankalar tarafından bu işi öğrenmek ilk yolunuz olabilir. Tek tek bütün bankaların şubelerine gidip adıma kredi çekilmiş mi diye sorgulama yapabilirsiniz. Onlarca banka olduğunu düşünürsek bir kaç gününüzü alabilir bu işlemi bitirmek.

Risk Analiz Raporu Almak

Bir diğer yol ise tüm bankacılık işlemlerini takip eden Kredi Kayıt Bürosu (kkb) kayıtları vasıtasıyla bu sorgulama işlemini yapmaktır. Kredi Kayıt Bürosu bankalardan çekilen krediler, kredi kartları, vadeli yada vadesiz hesap bilgileri dahil pek çok kaydı tutmakta ve Findeks sitesi aracılığı ile son kullanıcılara sunmaktadır. Siz eğer adınıza çekilmiş kedileri öğrenmek istiyorsanız ilk olarak Findeks sitesine kayıt olmalısınız. Kayıt olmak için TC kimlik numaranız ve bankalarda kayıtlı olan cep telefon numaranız gerekmektedir. Kaydınızı yaptıktan sonra Risk Analiz Raporu denilen hizmeti almalısınız. Bu 4-5 TL arasında ücreti olan bir sorgulamadır. Risk analiz raporunu aldığınız zaman o ana kadar olan çektiğiniz krediler, kredi kartları ve tüm borçları dahil size rapor halinde sunulmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git