Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekilebilir?
26 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 784 kez okundu.

Bugünkü yazımızda sizlerle birlikte asgari ücretli en fazla ne kadar kredi çekebilir konusunu inceleyeceğiz. Yazıyı kısaca kestirip atmayacağım ve tüm yönlerini ele alacağım. Bu sebeple sizlere tavsiyem yazının tümünü okumanız olacaktır. Bu sayede konu ile ilgili tüm detayları en ince ayrıntısına kadar öğrenmiş olacaksınız.

Asgari Ücretli Ne kadar Kredi Alabilir?

Aslına bakarsanız asgari ücretli ne kadar kredi alabilir konusunu incelemeden önce bankaların kredi verme prosedürleri ile ilgili detayları kısaca inceleyelim. Bankalar gerekli kredi şartlarını sağlayanlara (bu şartların neler olduğunu yazımızın devamında anlatacağım) maaşlarının yarısı oranında taksit tutarı bulunan kredileri veriyorlar. Örneğin maaşınız 1600 TL ise aylık ödemeniz en fazla 800 TL olabiliyor. Ya da 2000 TL maaşınız var ise 1000 TL aylık taksitli olan bir krediyi size veriyorlar.
Asgari ücretli olmanız yada başka türlü bir maaşlı olmanız durumu değiştirmiyor. İşin özeti maaşın yarısı kadar taksit tutarı olan krediyi sorunsuz şekilde çekebilmektesiniz. Bu nokta da asgari ücretli en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusunu da aslında yanıtlamış olduk. Yazımızda asgari ücret için net bir rakam vermiyoruz çünkü devamlı değişen bir rakama sahip. Siz bu yazıyı okuduğunuz gündeki asgari ücret rakamını yarıya bölerek aylık ödeyebileceğiniz en fazla taksit tutarını hesaplayabilirsiniz.

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Aslına bakarsanız bu sorunun yanıtını yukarıda verdik ama bu kısımda da bazı örnek rakamlara göre vadeler şeklinde ne kadar kredi çekebileceğinizi inceleyeceğiz. Asgari ücretin 1400 TL olduğunu varsayarak gelin birlikte bazı vadelere göre asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir ve ödemeler ne şekilde olur inceleyelim.

Asgari Ücretli Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

  • 48 ay vadeli olarak en fazla 24000 TL kredi çekebilirsiniz. Aylık kredi taksit ödemeleriniz 712 TL olur ve toplamda 34313 TL ödemiş olursunuz.
  • 36 ay vadeli olarak en çok 19500 TL kredi alabilirsiniz. Aylık kredi borcu ödemeniz 711 TL olur ve genel toplamda 25684 TL borç ödersiniz.
  • 24 ay vadeli olarak 14000 TL kredi çekersiniz. Aylık borç ödeme rakamınız 703 TL olur ve toplam ödeyeceğiniz borç miktarı ise 16941 TL olur.
  • 12 ay vadeli olarak kredi çekmek isterseniz alabileceğiniz en yüksek rakam 7700 TL olur. Bunun da aylık taksit ödemesi 708 TL olur ve toplam ödeyeceğiniz tutar ise 8537 TL olur.

Asgari Ücretli Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Şimdi isterseniz gelin birlikte asgari ücretli ne kadar konut kredisi çekebilir örnek rakamlarla inceleyelim. Yine asgari ücreti 1400 TL olarak baz alıyoruz. Sizin bu yazıyı okuduğunuz tarihte bu rakam artmış olacaktır ona göre hesapta gerekli düzenlemeyi yapabilirsiniz.  • 120 ay vadeli olarak çekmek isterseniz en çok 50000 TL çekebilirsiniz. Bunun aylık ödemesi 700 TL olur ve genel toplamda bankaya ödeyeceğiniz kredi borç tutarı ise 85000 TL olur.
  • 60 ay vadeli olarak asgari ücretli konut kredisi çekmek isterseniz 32000 TL alabilirsiniz. Aylık ödemeniz ise 702 TL olur ve toplamda 43057 TL borç ödemiş olursunuz.
  • 36 aylık bir konut kredisi çekmek ister iseniz o zaman alabileceğiniz en yüksek rakam 22000 TL olur. Bunun da aylık ödemesi 716 TL olur ve genel toplamda bankaya 26642 TL borç ödemiş olursunuz.

Burada net rakamlar vermeye çalıştık fakat dediğimiz gibi asgari ücret devamlı yükseliyor ve sizin eş ve çocuk durumunuza göre de bu rakam yükselecektir. Size en uygun gelen krediye başvurunuzu yapıp kredinizi alabilirsiniz.

Bunun dışında asgari ücrete ek olarak başka belgeleyebileceğiniz geliriniz varsa bunu da asgari ücretin üzerine koyup çekebileceğiniz kredi tutarını yükseltebilirsiniz. Bu sayede asgari ücretlinin çekebileceği kredi miktarı da artmış olacaktır. Örneğin 500 TL’lik de bir kira geliriniz var ise ve o anda asgari ücret 1700 TL ise sizin aylık geliriniz 2200 TL olacağı için aylık ödeyebileceğiniz en yüksek kredi taksit tutarı 1100 TL olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git