Asgari Ücretliler Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Asgari Ücretliler Ne Kadar Kredi Çekilebilir?
12 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 503 kez okundu.

Asgari ücret ile çalışan vatandaşlarımız şu anda 1404 TL aylık maaş almaktadır. Bu maaş rakamı 2017 yılının ilk 6 aylık dilimi için geçerlidir. Günümüz şartlarında bir ailenin geçimi için maalesef yeterli olmayan bir rakamdır. Bir haneye tek bir asgari ücret giriyorsa geçim imkanı oldukça zordur. Hal böyle olunca asgari ücretle çalışanlarda sıkışık oldukları dönemlerde kredi imkanlarından faydalanmak istiyorlar. Bugün sizlerle asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir 2017 itibariyle konusunu inceleyeceğiz. Öncelikle asgari ücretlilerin çok düşük kredi alabileceklerine dair doğru olmayan bilgileri kafanızdan silin. Çünkü farklı alternatifler ve durumlarla birlikte sizin ihtiyacınızı görebilecek rakamları çekme imkanınız bulunmaktadır.

Asgari Ücretliye Kredi İmkanı

Öncelikle bankaların normal şartlarda kredi kullandırma prosedürüne bir bakalım. Bankalar kredi verecekleri kişilerin aylık belgelenebilen gelirinin yarısı kadarını taksit olarak baz alır ve bu rakam üzerinden kredi verir. Asgari ücret 1404 TL olduğuna göre bunun yarısı 702 TL’dir. Bankalar bu durumda kredi taksidini en fazla 702 TL olarak belirler. İhtiyaç kredileri en fazla 48 ay vadeli olabildiğine göre 702 TL x 48 = 33696 TL bir rakam ortaya çıkmaktadır. Bu toplamda ödenebilecek maksimum rakamdır. Siz 33696 TL kredi çekemezsiniz bu 48 ay boyunca ödeyeceğiniz 702 TL’lik taksit tutarlarının toplamıdır. Yani bu rakam faizler, kredi masrafları dahil olarak rakamdır. Bu durumda sizin çekebileceğiniz en fazla kredi 23000 – 24000 arasında bir rakama denk gelmektedir. Günümüz şartlarında asgari ücretliye kredi limiti bu kadardır.

Asgari Ücretliler Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Kefilsiz Kredi Asgari Ücret

Bunun yanında şöyle durumlarda vardır. Aynı hanede birden çok kişi çalışıyordur. Örneğin evli karı kocanın ikisi de çalışıyordur ve her ikisi de gelirlerini belgeleyerek bankaya sunabiliyordur. Böyle bir durumda haneye giren gelir yine ikiye bölünür ve en fazla ödenebilecek kredi taksit tutarı olarak değerlendirilir ve bu rakam üzerinden eğer çekilecek kredi ihtiyaç kredisiyse 48 aya göre değerlendirilip o tutar size kredi olarak verilir.

Bir diğer alternatif de asgari ücretle çalışıyor olabilirsiniz fakat başka yan gelirleriniz de vardır. Buda sizin aylık gelirinize eklenir ve yeni elde edilen rakamın yarısı yine taksit tutarı olarak belirlenip bu rakam üzerinden toplam kredi tutarı hesaplanır ve size bu şekilde kredi verilir.

Son olarak şunu da belirtmekte fayda görüyorum. Bazı kişiler yüksek ücret almakta fakat çalıştıkları iş yerleri maaşlarını asgari ücret olarak göstermektedir. Böyle bir durum varsa çalıştığınız yerden imzalı kaşeli aylık gerçek gelirinizi gösteren bir belge ile kredi başvurusu yaparsanız asgari ücretli olmanıza rağmen çekebileceğiniz kredi tutarı çok daha yüksek olabilmektedir. Bunun yanında size bir tavsiye daha vermek istiyorum. Maaş hesabınızın yattığı bankadan eğer kredi çekerseniz size şartları daha da esneteceklerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git