Banka Borcundan Dolayı İş Yerine Haciz Gelir mi?

Banka Borcundan Dolayı İş Yerine Haciz Gelir mi?
9 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 4.291 kez okundu.

Bugünkü yazımızda yine sizlerden gelen sorular üzerinden gitmeyi düşünüyorum. İşleyeceğimiz konu ise iş yerine haciz gelir mi ve iş yerine haciz kalktı mı konuları olacak. Geçmiş yıllarda çok yoğun olarak kredi ve kredi kartı kullanımı oldu. Bunların büyük kısmında ödeme problemleri var ve bu sebeple icra daireleri dolup taşıyor. Maalesef eksik ve efsaneye dönmüş bilgiler var. Bunları bir netleştirmek istiyorum.

İçindekiler

İş Yerine Haciz Var mı?


Evet arkadaşlar iş yerine haciz var. Fakat bu eskiden olduğu gibi gelip ne var ne yok götürmek şeklinde değil artık. Sizin bankaya olan kredi veya kredi kartı borcunuz sebebiyle dosyanız avukata verilmişse, avukat ilk olarak sizinle iletişim kurar ve borcu tahsil etmek yada yapılandırmak isteyecektir. Sizden hiç bir şekilde ödeme alınamayacağına kanaat getirdiği zaman icra dairesi kanalıyla ilk olarak keşfe gelirler. Bu işlem esnasında hacze konu olacak mallar listelenir ve kayıt altına alınır. Yeni düzenlemeye göre iş yerinin çalışmaya devam edebilmesi için gerekli olan makine veya aletlerden sadece birden fazla varsa fazla olan alınabilir. Gelip sizin en gerekli makinenizi tek bir tane varsa almaları kanunen mümkün değildir. İş yerine haciz 2017 ile ilgili biraz daha detay bilgi paylaşalım.

Az da olsa fikir sahibi olduğunuz iş yerine haciz nasıl yapılır konusunu gelin şimdi biraz detaylandıralım. Banka ve avukat ile iletişim kanalları artık tamamen kapandığı zaman avukat icra dairesine gider ve alacaklı olunduğunu, tahsilat yapılamadığını ve haciz işlemi yapılmak istendiğini belirtir. Bir icra memuru ile birlikte iş yerine gelirler. İcra memuru iş yerinde keşif yapar. Bu esnada avukatın mekan içerisinde bulunma hak ve yetkisi yoktur. Eğer girmesini istemiyorsanız onu içeri almayabilirsiniz. Israrcı olursa zabıt tutabilir veya polis çağırabilirsiniz. İcra memuru hacze konu olabilecek makine ve aletleri kayda geçirir. Aynı eşyadan tek bir tane varsa bu haczedilemez. İşlem bittiği zaman size bir evrak verir. Bu evrakta ya hacze konu eşya yoktur yazar yada hacze konu makine yada alet varsa bunların kayıtları yer alır.

Borcum Yüzünden Eşime Haciz Gelir mi?

Bir diğer sık gelen soru ise benim borcumdan dolayı eşimin evine haciz gelir mi oluyor. Eşinizle aynı evde yaşıyorsanız eve haciz gelir. Eğer bu kişi eski eşiniz ise ve ayrı yaşıyorsanız o durumda o evde haciz yapılamaz. Eşiniz size kefil olmamışsa borcunuz asla onu ilgilendirmez. Sizin borcunuz yüzünden eşiniz asla sorumlu tutulamaz. Borçlar şahsidir ve sadece borçluyu bağlar. Sizin  borcunuz sebebiyle eşinizle iletişim kurulması bile yasal değildir ve tacize girer. Böyle bir durumla karşılaşırsanız işlemi gerçekleştiren avukatı baroya ve savcılığa şikayet edebilirsiniz. Kocanın borcu asla eşini bağlamaz. Ya da hanımının borcu kocasını.

Etiketler:

Banka Borcundan Dolayı İş Yerine Haciz Gelir mi? Konusuna 67 Yorum Yapıldı
 1. Yoksul dedi ki:

  Selam benim borcum var, 6 yıl önce rızam dışında bir senet verdim. Bir tarla var. Ona icra koymuş. Acaba eşimin hesabına yada iş yerine icra gelir mi? Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Merhaba,
   Eğer eşiniz size kefil olmadıysa sizin borcunuzdan dolayı iş yerine icra gelmez. Borç şahsidir ve kefillik söz konusu olmadığı hallerde üçüncü şahısları ilgilendirmez.
   Saygılar..

   1. Umut dedi ki:

    Merhaba benim kredi ve kredi kartı borçlarım yüzünden şuan icra takibindeyim evime haciz gelir bunu biliyorum benim bayan kuaförü salonum var 35 mt2 4 koltuklu bir dükkan içinde toplasan 3-4 bin tl edecek koltuk ayna makas tarak vs malzemelerim var yani lüks değil mahalle arası bir salonum var dükkanımdaki mallarıma haciz gelir mi elimden alırlar mı onu öğrenmek istiyorum saygılar..

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Keşif için gelecek olan icra memurunun bu malzemeleri hacze konu edeceğini sanmıyorum. Kişisel görüşüm dükkanınızda yapılacak keşif sonucunda size hacze konu eşya yoktur evrağı verilir.

 2. Murat dedi ki:

  Kosgeb hibe kredisi ile 50 bin geri ödemesiz kredi çıktı ve iş yeri açtım. Bankaya borcum olduğu için icra yolu ile kosgeb hibe kredisi ile alınan makina, teçhizat, bilgisayar, klima Vs kosgeb destekli aldığım mallara haciz uygulanır mı? Lütfen acil cevap veriniz. Şimdiden teşekkürler.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Murat Bey, Bu konu ile ilgili Kosgeb taahhütnamesinde aşağıdaki metin geçiyor;
   “9. Yeni Girişimci Desteği kapsamında satın alınan makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımını
   Taahhütnamenin evrak kaydına alındığı tarihten itibaren 3 (üç) yıl süre ile satmayacağımızı,
   kiralamayacağımızı, kullanım hakkını hakkı her ne ad ve suretle olursa olsun devretmeyeceğimizi,
   rehin göstermeyeceğimizi (KGF tarafından düzenlenmiş Kefalet Mektubu kapsamındaki taşınırlar
   hariç), ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz, tedbiri haciz konulması halinde durumu 7 (yedi) gün içinde tüm
   belgeleriyle birlikte KOSGEB’e yazılı olarak bildireceğimizi, aksi halde destek miktarını yasal faizi
   ile birlikte ödeyeceğimizi,”

   Eğer böyle ir durumla karşılaşırsanız 7 gün içerisinde Kosgeb’e durumu bildirmekle yükümlüsünüz. Sonrasında işletmenizi açık tutup tutamayacağınız veya kapatırsanız ne olacağı ile ilgili anlaşma ve bilgileri direk Kosgeb yetkililerinden alabilirsiniz.

   1. Mahmut Kara dedi ki:

    Semih bey lokantaya haciz geldiğinde tabak, çanak, tava gibi birden çok eşyalar alınır mı? Saygılar..

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Bahsettiğiniz malzemeler altın, gümüş gibi satıldığı zaman ederi olan malzemelerden üretilmemişse, normal satıldığı zaman ederi olmayacak malzemelerse bunlar hacze konu edilmez.
     Saygılar..

 3. Elmas dedi ki:

  Merhaba benim üzerime eski eşim kredi çekti borç ödenmedi zamanla varlik şirketlerine devroldu şimdi üzerimde araba var çalışıyorum maaşıma haciz gelir mi arabaya haciz gelir mi peki arabayi anneme satışını yapsam mal kaçırma olur mu veya hibe etsem hibe mala haciz yada farklı uygulama olur mu kısa zamanda cevaplarsanız çok müteşekkir olurum…

 4. Semih Buzgan dedi ki:

  Merhaba Elmas Hanım,
  Öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğiniz tüm ihtimallerin olma durumu var. Fakat varlık yönetim şirketleri uzlaşma ve borcu daha düşük bir rakamla da olsa kapatma yolunu hatta taksitlendirme yolunu seçiyorlar. Şirketle görüşüp bir ödeme planı üzerine anlaşmanız çok mantıklı olacaktır.
  Saygılar..

 5. hasan dedi ki:

  Benimde bir sorum olacak bankaya olan bir borcum var ve büfe açmak istiyorum. Büfe dediğimde tütün satacağım yani haciz geldiğinde tütünü alırlar mı çünkü atıyorum 10 kg tütün var elimde yukarıda belirtmişsiniz alet edevat 2 taneyse 1’i alınır diye peki bu tütün işi için nasıl olur kaçta kaçını alırlar ne yaparlar ben tütün dükkanı açtığımda plastik saklama kaplarının içine tütün koyacağım, sigara makaronları olacak elimden ne alırlar yada almazlar şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   İş yerinizde hacze konu olabilecek eşyalar varsa onlara haciz konulabilir. Bahsettiğiniz saklama kaplarının vs. falan hacze konu edileceğini sanmıyorum.

   1. hasan dedi ki:

    Peki ya tütünlere hacze konu olur mu Semih bey çünkü onlar benim sermayem.

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Dükkandaki tütünün hacze konu olacağını sanmıyorum. Raf ömrü olan ve eder olarak ciddi bir meblağ tutmayacak bir ürün. Onu sizden haczetseler bile satamazlar, satsalar bile çok ucuza gideceği için bir anlamı olmaz.

 6. mehmet ilhan dedi ki:

  Merhaba,
  Ben İnternet cafe işletiyorum iş yerim kira kredi ve kredi kartı borçlarım var. Üzerime tapu yok, evliyim ailemın yanında ikamet ediyorum herhangi bir durumda aileme veya iş yerime haciz uygulanır mı? İş yerimde bilgisayar klima mevcut, bilgilendirirseniz sevinirim. İş yerim kira ruhsatı benım üzerime esnafım veya eşimin üzerindeki mal varlığına haciz uygulanır mı? Şimdiden teşekkürler..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   İkametiniz nerede ise oraya haciz için keşfe gelebilirler. Evde hacze konu bir eşya varsa haciz kararı çıkartılabilir. İş yeri de size aitse iş yerine de haciz için bir keşif yapılabilir ve yine hacze konu eşya veya mal olup olmadığı kontrol edilir.
   Saygılar..

 7. Günay dedi ki:

  Merhabalar eşimin üzerine yaklaşık 85 bin lira kredi var benim adıma da 30 bin lira ikimizde çalışıyoruz yaklaşık aylık 7500 lira gibi bir rakam var 18 aydır ödedik fakat tıkandık ödeyemez olduk maaşa veya eve haciz gelir mi?
  2.sorum eşimin üzerine bir tane büfe var pos makinesinden yatan paralara haciz konur mu yada sadece yatan maaşa mi haciz konur ve maaşa kaç oranında haciz gelir teşekkür ederim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Bahsettiğiniz tüm bu gelirler ve maaşlar üzerinde hak iddia edebilir alacaklı taraf ve bloke, haciz dahil tüm haklarını kullanmak isteyeceklerdir. Bu sebeple size onlarla görüşüp karşılıklı bir ödeme planı üzerinde anlaşmanızı öneriyoruz. Pos cihazı aracılığı ile yapılan satışlardan elde edilen gelirde, maaş hesabı da takip ettikleri ve ödeme yapılmadığı zaman yasal yollara başvurabilecekleri gelirlerdir. Bu tür gelirler olduğu için ev haczi işi ile uğraşacaklarını hiç sanmıyorum. Ancak bu gelirler kesilir ve nakit olarak tahsilat yapamayacaklarına kanaat getirirlerse o zaman ev haczi için icra dairesine keşif başvurusu yaparlar.
   Saygılar,
   Geçmiş olsun..

 8. doner dedi ki:

  İyi günler. Eşimin iş yeri var bayan çanta ve ayakkabı üzerine. Kredileri ve kredi kartlarını ödeyemiyor bu sebepten dolayi dükkana haciz geldiği taktirde bu ürünlere el koyar mı? Bankalardan yapılandırmak istedik ama çok yüksek faiz koydular o yüzden ödeyemeyeceğiz. İcraya avukatlara düşmesini mi beklememiz lazım. İcralik olunca yine taksitlendirip ödemek istediğimizde çok yüksek faiz mi isterler?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Borcun avukatlık olmasını beklerseniz bu sefer toplam borca birde avukat ücreti ve dosya masrafları eklenir. Yani şu anki ödemeniz gereken tutarın daha da üstü olacağı kesindir. İş yeri haczi avukatın tasarrufundadır, sizden hiç bir şekilde tahsilat yapamayacağına kanaat getirirse bu seçeneği kullanabilir, kanunen buna hakkı vardır.
   Saygılar..

 9. Nurşen dedi ki:

  Selam benim bir emlak gayrimenkul ofisin var bu sıralar arkadaşıma devir edeceğim ama ben de orada çalışmaya devam edeceğim bilgisayarlarımı ve yazıcımı vermeyeceğim lakin bir süreliğine onlarda orada olacak arkadaşımın icralık işlerinde var şimdi benim sorum icra gelmiş olsa benim bilgisayarlarıma el koyarlar mı arkadaşım yeni malzeme alana kadar benim malzemeler orada olacak..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Size ait olan yazıcı ve bilgisayarın faturaları varsa icra için geldiklerinde bu faturaları gösterip kendisine ait olmadığını söylerse arkadaşınız o zaman size ait olan bilgisayar ve yazıcıyı alamazlar.

 10. Ada dedi ki:

  Merhaba eşim fırın işletiyor. Kredi kartlarını ödeyemez duruma geldi. Fırın kiralık makinelerin iş yeri sahibi adına faturası var. Makinelere haciz uygulanır mı? Fırındaki un çuvalları, maya gibi malzemelere kaldırma işlemi uygulanır mı?(el konur mu)

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Makineler başkasına ait ve faturalı şekilde ispat edebiliyorsunuz, bu sebeple onlara bir şey olmaz. Un, maya gibi malzemelerin hacze konu edileceğini hiç sanmıyorum.
   Geçmiş olsun..

 11. Selenay dedi ki:

  Selam. Malum bu dolar sayesinden. Ödemeleri ve çekleri ödeyemez duruma geldik. Tekstil satış mağazam var. Bunları haciz yapıp alırlar mı? Şimdiden teşekkürler..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Satıldığı zaman ederi olacak mallar ise hacze konu yapabilirler.

 12. ayse dedi ki:

  Merhaba,
  Annem ile beraber aynı evde yaşamaktayım kontrat benim üzerime evdeki eşyalar annemin. Kredi borçlarımdan dolayı eve haciz geldiğinde evdeki eşyaları haczedebilirler mi? Ederlerse koltuk buzdolabı gibi tüm eşyaları alıp götürürler mi?
  Bazı yazılarda yediemin olarak bana bırakabileceği yazıyordu. Bu süre ne kadar ne kadar süre sonra almaya gelirler. Teşekkürler(eşyaları o an alıp götürürlerse yaşam alanımız kalmayacak eşyaların kalmasını nasıl sağlayabilirim)

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Evdeki eşyaların annenizin olduğunu kanıtlayan faturalar varsa o eşyalar hacze konu olamaz. Ayrıca yaşantınız için gerekli ve zorunlu olan eşyalara haciz uygulanmamaktadır.

 13. haluk gürses dedi ki:

  Merhaba benim ayakkabı mağazam var bankaya olan borçlarımı ödeyemiyorum iş yerimi vergi dairesinden kapanış yaptık arkadaşım da o işletmeyi tekrar açılış yaptı bu işletmeye banka tarafından haciz uygulanır mı uygulanırsa ayakkabıları götürürler mi?

 14. Aydın murlu dedi ki:

  Benim kredi kartı borcumdan dolayı banka haciz çıkartmış ben çalışmıyorum ssk yok yani esimin üstüne market var oraya haciz uygulanır mı?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Borç şahsidir sadece borçlu kişiye uygulanır.

 15. Faruk dedi ki:

  2010’da varlık şirketine düşen borçlarım var. Birde edevletten bakınca 2010 dosyalarından birini 2018 olarak güncellenmiş banka icra dosyası gözüküyor. Sorum şu yıllarca sigortasız çalıştık adres memlekette harabe bir evde olduğundan ulaşamayıp bir tahsilat yapamadılar. Geçen varlık şirketi aradı. Borç 10 katı olmuş ana parayı taksitleyin ödeyeyim dediğimde kabul etmiyorlar bende ödemiyorum. Kendi adıma küçük bir market açıp kendi sgkmı yatırmak istiyorum. Ödenme ihtimali olmayan bu borçlar markette karşıma çıkar mı? Başkasının adına açıp sgksız çalışmak da istemiyorum.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Evet bu borç karşınıza çıkar..

 16. murat dedi ki:

  iyi günler;
  ufak çaplı market büfe şeklinde bir iş yerim var.
  2015 yılında bir akrabama esnaf kefaletten kredi çekebilmeleri için kefil oldum. Bunlar kredinin 3 aylık 3 dönem kredi borcunu ödememişler.. Benim arabama haciz geldi.. Ayrıca 3 kefil daha var ve kefilin birisinin tarla ipoteği var ipoteğe haciz neden gitmedi de bana geldi.. Ayrıca iş yerime de haciz gelebilir mi? Teşekkürler

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Tarla satışı falan uzun ve zahmetli işlerdir, fakat araba öyle değil. Bu sebeple önce arabadan başlamışlardır. Alacakları sebebi ile dükkanınızda hacze konu bir ürün yada mal var ise o yolu da deneme ihtimalleri var.

 17. Guney dedi ki:

  İyi günler ben yeni bir bar devir alacağım yalnız borçlarım var hacizlik bayadır duruyorlar. Mekânı aldıktan sonra 6 ay içinde elime para geçecek ve borçlarımı çdeyeceğim. Bu süre içinde tacize gelirler mi? 6 aylık bir zamanım olur mu? Çok sağ olun iyi günler..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   6 ay kısa bir süre bu sürede tespit edebilirler mi bilemiyorum. Eğer ederlerse durumu izah edebilir ve ek süre talebinde bulunabilirsiniz..

 18. Osman dedi ki:

  Merhabalar. Benim bilgisayar ve cep telefonu teknik servis dükkanım var. Telefon ve bilgisayar satışım yok. Sadece tamir yapıyorum iş yerine haciz geldiğinde müşterilerin bu mallarını ve aksesuar malzemeler var. klavye , mouse v.s. gibi birde işte tamir için havya çalışma masası gibi bunlardan hangilerini haciz edebilirler.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Müşterilerin mal ve aksesuarları hacze konu olamaz. Onların faturaları başkalarına ait olduğu için bunları kayda geçiremezler. Ancak sizin dükkanınıza ait olan şeyleri isterlerse hacze konu yapabilirler.
   Saygılar..

 19. Yalçın dedi ki:

  Merhaba benim icralık borcum var iş yerine evrak geldi ama dönüş yapılmadı haciz başlatılacak diyorlar ailemin evinden ayrıyım ikametgah başka yerde ve çalıştığım yere haciz gelir mi o şekilde söylüyorlar?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Çalıştığınız yere haciz gelmez.

 20. Yıldırım dedi ki:

  Merhaba bir bankayla kredi kartı patlattım taahhüt ettim adliyede belli süre ödedim sonra işlerim kötü gitti ödeyemedim mahkeme tarihi belirlenmiş mahkemem var geçen gün avukatlık bürosu kayıt dinletti ödeme yapılamadı iş yerinize hacze gelinecektir diye mahkemeye bir ay var haciz olunur mu dükkanım..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Avukatlık bürosu kendisi hacze gelemez. Haciz işlemi öncesinde icra dairesinden bir memurun gelip iş yerinizde keşif yapması gerekiyor. Bu keşif işlemi sonrasında ancak keşifte icralık bir şey bulunursa dükkanınızda o zaman icraya gelinabilir.

 21. Mehmet dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık 6 yıl önce işlerim bozuldu ve sağlığım sebebiyle çalışmadığından borçlarımı ödeyemedim, birden çok banka alacaklarını varlık şirketlerine devretti, şu anda sağlığım düzelmeye başladı ve bende part time olarak bir iş yerinde çalışmaya başladım, ancak ayda 10 gün part time sigorta girilmesini gören varlık şirketleri hemen atağa geçip telefon ve mesajlarla tehdit edercesine borcumu ödememi istemeye başladılar. Zaten her gün mesajda yolluyorlar, en son maaşıma haciz gönderdiklerini, kesinti yapılmaması durumunda iş yerine de haciz yapacaklarını belirten mesajlar atmaya başladılar, ben zaten borcumu ödemek için çalışmaya başladım hasta halimle, ancak yüksek meblağda toplu para yada bütün faizleri kapsayan taksitlendirme dışında bir şey de önermiyorlar, ne yapacağımı bilemiyorum artık.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   İş yeri size ait değilse bir şey yapamazlar iş yerine. Borcu ödeyemezseniz maaşınızın 1/4 oranına haciz kararı çıkartabilirler.

 22. ALİ dedi ki:

  Merhaba adıma kayıtlı gayrimenkulumu a bankasına ipotekletmiştim ve ipotekli bir şekilde 3. şahısa satışını yaptım satışı yaptıktan sonra b bankasına olan borcumdan dolayı icralık oldum bu durumda b bankası satış yaptığım gayrimenkule icra koyabilir mi? ( b bankasına gayrimenkulu ipotek vermedim)

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Başkasına satış yaptığınız için o gayrı menkul artık başkasına ait, sizin borcunuz sebebi ile o gayrı menkule normalde bir şey yapamazlar. Fakat bunun şüpheli bir işlem olduğunu ve bir mal kaçırma olduğunu düşünürlerse dava açabilirler.

 23. esin baş dedi ki:

  Merhaba benim hayat varlıkta hacizim var.ben bir fotoğraf stüdyosu açmak istiyorum.bana haciz nelerden gelir hangi mallara gelir.Sonuç olarak mesleğimin gerekliliği olan fotoğraf makinesi, bilgisayar ve yazıcı gibi hayati para kazandırtan malzemeler haciz edilir mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu mallar hacze konu olabilir.

 24. Murat dedi ki:

  Merhaba bir konu hakkında bilgi edinmek istiyorum kuru yemiş işletmem var son zamanlarda kötü giden ekonomi yüzünden işlerim bozuldu bir kaç banka kredi kartı ve kredi ödemem var bunları şu an ödemiyorum bunlardan dolayı iş yeri haciz edilebilir mi? Yani tezgah içindeki açık ürünler leblebi makinesi gibi ve bu sorunlardan sonra işletmemi çalıştırmam da sorun çıkar mı yoksa bütün malı toplayıp giderler mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kuru yemişleri alacaklarını sanmıyorum bunları elden çıkartana kadar bozulur zaten. Ama makinelerin ederleri var ise bunlara haciz uygulama ihtimalleri var. Fakat bu noktaya gelinirse eğer kendileri ile görüşerek bunlar alınırsa borcu hiç ödeyemeyeceğinizi belirtirsiniz ve kolaylık sağlayabilirler bu durumda.

 25. Ozan dedi ki:

  Merhaba İyi çalışmalar. Açıklamalar için teşekkürler. Kredi kartı borcumdan dolayı haciz işlemi başladığında; Ev adresime mi gelirler? Yokşa iş adresime dükkanıma mı? Esnafım bu arada imalathanem var. Aktif olarak iş yerim var. Dükkanda resmi olan her şey benim adıma, kredi kartı borcu da benim adıma. Teşekkürler.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Ev adresinize de gelebilirler iş yerinize de gelebilirler. Her ikisinde de keşif yapar icra memuru. Eğer hacze konu bir eşya yada mal varsa bu doğrultuda rapor yazar.

 26. izzet dedi ki:

  Merhaba üzerimde kart ve banka kredisinden kaynaklı borçlar var. İşsizim ve iş yeri açmak istiyorum. Değerli takı tamiri, icra memuru geldiğinde müşterinin tamir olacak değerli takısı varsa buna haciz yapabilir mi teşekkürler.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu malların müşteriye ait olduğunu kanıtlayacak bir evrak sunabilirseniz sıkıntı olmaz.

 27. Memet dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık 8 ay önce iş yerimi kapattım. Çok yüklü ödenmeyecek borcum var. 16 adet icra dosyam var. Eşim internet üzerinden aynı işi yapıyordu şimdi dükkan açmak istiyor. Benim kapattığım sektörle aynı iş olacak. Malları kendi adına faturalı alacak. Kendi kredi kartıyla çekeceği kredi ile açacak iş yerini. Benim borcum yüzünden onun açacağı iş yerine haciz mümkün mü?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Borç şahsidir. Sizin borcunuz yüzünden eşinizin iş yerine haciz gelmez.

 28. Önur Demir dedi ki:

  Merhaba elbise sattığım bir mağazam var ve babamların yanında yaşıyordum 3 ay önce iş yerime aldırdım ikametimi mağazada yaşıyorum öncelikle icra nereye gelir ve iş yerimde borcumu ancak satarak ödeyebileceğim elbiseleri icra ederler mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Resmi ikametiniz neresi görünüyorsa icra için keşif amaçlı ilk olarak oraya gelirler. Elbiselerin ederlerini bilemediğim için o konu hakkında bir şey diyemeyeceğim. Fakat hacze konu ederlerse elbiseleri o zaman anlaşma yoluna gidebilirsiniz ve elbiseler haczedilirse hiç ödeme yapamayacağınızı belirtirsiniz.

 29. ahmet dedi ki:

  Market işletiyorum 3 ayrı bankaya kredi kartı borcum var iş yerimde 1 sütlük dolabı 1 şarküteri dolabı 1 laptop barkotlu satış kurulu
  bide satılacak ürünler temizlik gıda kırtasiye bunların hangisine hacizle götürme hakları var birde 3 ayrı bankya borç olduğunda 3 sefer mi haciz gelir cevap verirseniz sevinirim..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Temizlik malzemelerini hacze konu edeceklerini sanmıyorum fakat dolaplar ve laptop hacze konu edilebilir. 3 bankadan hangisi ilk icra işlemi başlatırsa o alır.

 30. Şerif Çanşalı dedi ki:

  Tarım bakanlığı Kırsal kalkınma hibe destekli iş yeri yaptım beş yıla satılamaz sözü verdim. Bankaya olan borcumdan dolayı icra işlemi başladı. Bu hibe destekli iş yerini satışa çıkar mı?

 31. aziz dedi ki:

  kredi kartı borcum var bekarım babamın evinde ikamet ediyorum evin tapusu babama ait eve haciz işlemi başlatılar mı böyle bir hakları var mı?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Evi haczedemezler. Fakat sizin resmi adresiniz o evin adresi ise evdeki eşyalara haciz amaçlı keşif için gelebilirler.

 32. Feyza dedi ki:

  Merhaba kosgeble bir iş yeri açtım eşimin bankaya borçlarından dolayı icra takibi için avukatlar iş yerime geldi. Ayrıca evime de geldiler kendi adıma şahsi hiç bir borcum yok malzemlerimi alma hakları var mı nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Eşinize kefil değilseniz hakları yok. Konu ile ilgili bir avukattan destek alabilirsiniz.

   1. Feyza dedi ki:

    Eşime kefil olmadım cevabınız için teşekkür ederim

Sayfa başına git