Banka Kara Liste Sorgulama – Kara Listede Miyim?

Banka Kara Liste Sorgulama – Kara Listede Miyim?
18 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 745 kez okundu.

Gelin ilk olarak kara liste nedir konusunu açıklayalım ve sonra diğer detaylara geçelim. Eğer bankalardan aldığınız kredi yada kredi kartı borcunuzun taksit veya asgari ödemelerini dahi 90 gün boyunca ödemezseniz bankalar dosyanızı bir avukata yada hukuk bürosuna verir. Bu durumda artık kara listeye girdiniz demektir. Şimdi gelin asıl konumuz olan Merkez Bankası kara liste sicil sorgulama işine girelim. Öncelikle şu uyarıyı yapalım. Böyle bir durumdaysanız ciddi problem yapmayın çünkü bu sene başında sicil ve kara liste affı çıktı ve bu aftan yararlanmak için 27 Temmuz 2017 tarihine kadar zamanınız var. Sitemizde arama yaparsanız konu ile ilgili yazdığımız makalelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıda eklediğimiz videodan da detayları öğrenebilirsiniz.

2017 Kara Liste Affından Nasıl Yararlanılır?

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Kara liste sorgulama işlemini birden fazla yol ile yapabilirsiniz. Bu yolların tümünü tek tek inceleyelim.

  1. Bankalardan Kara Liste Sorgulaması: Halihazırda çalıştığınız veya çalışmadığınız fark etmeksizin herhangi bir banka şubesine gidip müşteri temsilcisinden numara alarak görüşme talep edebilirsiniz. Bu görüşmede kara listese olup olmadığınızın kontrol edilmesini talep edebilirsiniz. Müşteri temsilcisi bilgisayar üzerinden gerekli kontrolleri yaparak sizin kara listede olup olmadığınızın bilgisini verebilir.
  2. Findeks yada Bankaların Verdiği Risk Raporu İle Kara Liste Öğrenme: Findeks sitesi ve işlevleri ile ilgili pek çok bilgiyi önceki yazılarımızdan öğrenebilirsiniz. Findeks sitesine kayıt olarak risk raporu alabilirsiniz. Bu raporda eğer kara listedeyseniz gerekli bilgiler yer alacak. Ya da bankalara gidip kredi çekmek istediğinizi ama öncesinde risk raporunuzu görmek istediğinizi söyleyerek alabilirsiniz. Bankalar genellikle ilk risk rapor talebinizi ücretsiz karşılamaktadır. Sonraki istekleriniz için ufak da olsa bir ödeme talep edebilirler.
  3. Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama: Direk Merkez Bankasına dilekçe yazarak kara liste sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi biraz zaman alabilir. Malum bir devlet dairesiyle yazışıyorsunuz ve cevabın gelmesi biraz zaman alabilir. Merkez Bankasına kara listede miyim diye uygun bir dil ile bezenmiş şekilde dilekçenizi yazıp elden teslim edebilir veya aşağıda vereceğimiz adrese kargo yada posta ile gönderebilirsiniz. Merkez Bankası kara liste sorgulama 2016 yılında ne kadar sorgulama yapıldığı ile ilgili bilgileri henüz paylaşmadığı için burada yer veremiyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş. İdare Merkezi
Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü
İstiklal Caddesi No:10
06100 – ULUS – ANKARA

Banka Kara Liste Sorgulama - Kara Listede Miyim?

Merkez Bankası Kara Liste Affı Sildirme İşlemi

Sizlerden gelen talep doğrultusunda Merkez Bankası kara liste affı 2016 diye bir arama yaptık fakat tam olarak böyle bir durum olmadığını gözlemledik. Siz eğer tüm borcunuzu yani kredi borcunuzun tümünü veya kredi kartı borcunuzun tümünü ödediğiniz zaman hukuk bürosu yada avukat gerekli işlemleri yaparak bankaya durumu bildiriyor. Bankada doğal olarak Merkez Bankasına gerekli bildirimleri yapıyor. Bu işlemin ardından 5 yıl sonra kara listeden adınız siliniyor. Bu süre zarfında herhangi bir kredi yada kredi kartı kullanımınız Maalesef mümkün olmuyor. Konu ile ilgili Merkez Bankası kara liste telefon hizmeti bulunmadığı için size herhangi bir tavsiye de bulunamıyoruz.

Kredi Kara Listesinden Çıkmak İçin Neler Yapılabilir?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git