Banka Kredi Başvurusu Reddedilince Ne Yapmalıyım?

Banka Kredi Başvurusu Reddedilince Ne Yapmalıyım?
13 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 306 kez okundu.

Bankalara yapacağınız kredi başvurularının reddedilmesi durumunda neler yapmalı ve yapmamalısınız? Bu konu hakkında sizleri aydınlatacak bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz. İlk olarak kredi reddi durumunda duygusallığı bir kenara bırakmalısınız. Böyle anlarda nedense hemen karamsarlığa kapılıyor ve başka bankalardan kredi almak için işi inada bindiriyoruz.

İlk olarak şu soruya yanıt arıyoruz; kredim neden reddedildi? Bunun cevabını bulduğumuz zaman sorunu da kolay bir şekilde çözebiliriz. Çoğu zaman yapılan basit hatalar veya gözden kaçan sebepler yüzünden kredi başvuruları onaylanmıyor ve müşteri mağdur oluyor. Kredi onay reddi sadece müşteriler için değil bankalar içinde ciddi sorun teşkil ediyor. Siz her ne kadar ihtiyacınızı gideriyorsanız da bankalarda bundan para kazanıyor ve istekleri her müşteriye kredi verebilmek.

Bankalardan Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

İlk olarak gelin kredi red nedenleri hakkında bazı bilgileri inceleyelim. Onaylanmayan kredilerin en önemli sebebi sizin kredi notunuzun düşük olmasıdır. Kredi notunuz 0 ile 1900 arasında değişen bir faktördür. Kredi notu ile ilgili detaylı bilgileri sitemizdeki yazılardan öğrenebilirsiniz. Eğer kredi puanınız 1300’ün altındaysa kredileriniz onaylanmayabilir. Böyle bir durumda kredi notu yükseltme tekniklerini kullanarak notunuzu arttırmanız mümkündür.

Banka Kredi Başvurusu Reddedilince Ne Yapmalıyım?

Bu noktada eğer konu ile ilgili bilgi sahibi değilseniz şu yazılarımızı okumanızı önemle rica ediyoruz:

Kredi Notu Nedir?
Kredi Notunu Düşüren Sebepler Nelerdir?
Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?


Yukarıda okumanızı tavsiye ettiğimiz yazılarımızla kredi onaylanmama nedenlerinin en önemlisi olan düşük kredi notu sorununuza çözüm bulmanız mümkündür.

Bir diğer kredi başvurusu reddedilme nedeni ise bilgi eksikliğidir. Banka sizden kredi başvurusu esnasında gelir durumunuz, çalışma şekliniz ve ikamet bilgilerinizle ilgili bilgiler ister. Bu bilgilerde bir eksiklik yada tutarsızlık varsa bu da kredi başvurum reddedildi demenize sebep olabilir. Böyle bir durumda genellikle bankanız size bilgi verecektir. Fakat vermemesi durumunu da düşünerek şubenize gidebilir, telefon bankacılığınızı kullanabilir veya mobil banka şubesini ziyaret ederek bu bilgileri tekrar kontrol etmelisiniz. Yapacağınız kontrolde eksik bilgi görürseniz bunu düzeltmelisiniz.

Kredim neden onaylanmıyor sorusuna vereceğimiz bir diğer yanıt ise çekmek istediğiniz tutarın gelir seviyenizin hayli üzerinde olmasıdır. Bu durumda kredi başvurunuzun onaylanmaması neredeyse kesindir. Eğer geliriniz 1500 TL ise 250000Tl tutarında bir kredi çekme imkanınız maalesef bulunmuyor. Eğer böyle bir durum varsa muhakkak çekmek isteyeceğiniz tutarla doğru orantılı br ipotek yapmanız gerekiyor.

Onaylanmayan Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Bankacılık sistemi tahminlerimizin de üzerinde gelişmiş durumdadır. Sizin yaptığınız her bankacılık işlemi gibi kredi başvurularınızda ortak bir havuzda birikir ve bankalar bunu görür. Reddedilmiş bir kredi çekmek isteyeceğiniz diğer krediler de önünüze çıkacaktır. Bu sebeple yapacağınız kredi başvurularını iyice ön incelemeden geçirip öyle yapmanız gerekmektedir. Kredi başvuruları ne zaman silinir sorusuna yanıt aradığımız zaman altı aylık periyotlarla bunların silindiğine ve sistemde görünmemeye başladığına dair bilgiler bulunmaktadır. Bu sebeple bir kredi reddi aldığınız zaman ciddi bir problem sebebiyle alınmadıysa bu red hemen başvurabilirsiniz. Sorun ciddiyse altı ay beklemenizde fayda vardır. Aksi halde yeni bir red daha alma ihtimaliniz yüksektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git