Banka – Maaş Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka – Maaş Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?
3 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 8.336 kez okundu.

Sizlerin yoğun talepleri ve gelen mailler üzerine bugün maaş hesabına bloke konur mu ve maaş hesabına konulan bloke nasıl açılır konularını inceleyeceğiz. İncelememizi bir kaç başlık altında toplayacağız. Bunlar banka hesabına konulan blokenin resmi bir kurum mu yoksa şahıs yada özel bir kurum mu olacağı üzerine olacak. Bunun yanında emeklilerin maaşlarına bloke konulması yada konulamaması meselesine bakacağız. En son olarak da maaşa konulan blokenin kaldırılmasını anlatacağız. Çünkü bunların tümü farklı düzenlemelerin konusuna girmekte ve her biri kendi içerisinde farklı seçenekler barındırmakta. Gerek hukuki olarak gerekse de uygulamalarda emeklilerin maaşına konulan bloke ve emekli olmayanların hesaplarına konulan blokelerin durumları farklılık göstermektedir.

Banka Maaş Hesabına Bloke Konulur mu?

Evet arkadaşlar maaş hesabına yada normal banka hesabına bloke konulabilir. Burada hesaba bloke koyma nedir derseniz blokenin iki çeşidi vardır. Bunların ilki herhangi bir devlet kurumuna olan borçlar diğeri ise şahıs veya özel kurumlara olan borçlardır. Devlet kurumuna olan borçlarınızda ilgili kurum tüm bankalara şahsın hesapları ile ilgili bloke konulmasına dair bir yazı gönderir. Bu yazıda bir de ek bulunur, bu ek de bloke konulması istenen tutar yani devlet kurumunun şahıstan alacağı miktar bulunur. Banka da sadece borcunuz kadar olan tutara bloke koyar. Şahıs yada özel kurumlarda ise çoğunlukla avukat aracılığı ile bloke konulur.

İster şahıs ister resmi yada özel kurum olsun bloke sadece borcunuz miktarında olmaktadır. Borç dışındaki tutarlar sizin yine özgür bir şekilde kullanabileceğiniz paranızdır. Örneğin vergi dairesine 2000 TL borcunuz var ve ödemediniz. Vergi dairesi tüm bankalara 2000 TL alacağı olduğuna ve şahsın hesaplarına bloke konulmasına dair bir yazı gönderir. Sizin hesabınızda 15000 TL varsa bunun sadece 2000 TL’lik kısmı blokeli olur ve kalan rakamı dilediğiniz şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Vergi borcu nedeniyle banka hesabına bloke işleminde devlet kurumu tarafından bankaya yazı gönderildiği zaman eğer o bankada hesabınız yoksa banka kuruma kişinin hesabı yoktur diye yazı gönderir. Siz sonradan o bankadan hesap açıp blokesiz şekilde kullanabilirsiniz fakat devlet kurumu tekrar yazı gönderip o hesaba da ilgili rakam kadar bloke koydurabilir. Çok sık geliyor çünkü bu soru. Başka bankada hesap açsak o da blokeli mi olur diyorsunuz, ilk etapta blokeli olmaz fakat bloke yazısı geldikten sonra o hesapta artık borç tutarı kadar blokeli olacaktır.


Burada şu noktayı da izah edip diğer konulara geçelim. Banka bloke sorgulama gibi bir işleme ihtiyacınız yoktur. Çünkü bloke konulduğu zaman bunu hesabınızda görebiliyorsunuz. Bu sorgulama işlemini direk hesabınızın olduğu bankadan öğrenebilirsiniz. Ayrıca bir yerlerde sorgulama yapmanıza gerek yoktur.

Banka – Maaş Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Emekli Maaşına Bloke Konulur mu?

Emekli maaşlarına ve bu maaşın bağlı olduğu banka hesabına bloke konulamaz ve haciz işlemi uygulanamaz. Bu konu ile ilgili mahkeme kararları mevcuttur. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız bloke yada haciz kararı verilen icra müdürlüğüne giderek itirazda bulunabilirsiniz. İcra müdürlüğü sizden bu maaşın emekli maaşı olduğu ve hesabın emekli maaş hesabı olduğunu kanıtlamanızı isteyecek. İlgili kurumlardan alacağınız belgeleri sunduğunuz zaman bloke işlemi sonlanacaktır. Bu sebepten emeklilerin maaşları kapsamında icra banka hesabına bloke gibi endişeler duymalarına gerek yoktur. Emeklilerin bu durumu ile ilgili çok daha detaylı bir yazı yayınlamıştık, arzu ederseniz burayı tıklayarak o makalemize ulaşabilirsiniz.

Hesaba Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Maaş hesabına konulan blokenin kaldırılması dilekçesi gibi istekleriniz oluyor. İlk olarak bloke nasıl kaldırılır onu anlatalım. Hesaba bloke koyan kurum ister resmi ister özel yada şahıs olsun bu blokenin kaldırılması için borcun ödenmesi gerekmektedir. Bloke sebebi borç değilse ki böyle durumlar da olabiliyor, yanlışlıkla bloke konulmuş oluyor, böyle durumlarda kim yada hangi kurum bu işlemi yaptıysa direk kendisi ile birebir görüşmek en mantıklı yol olacaktır. Örneğin bir devlet dairesine borcunuz varsa ya bu borcu ödeyerek blokeyi kaldırtabilirsiniz yada kurumla görüşerek taksitlendirme yada başka bir yol bularak. Blokenin kalkması ancak o kurumun rızası ile olacaktır, eğer bu bloke haklı bir sebep yada borç sebebiyle ise.

Ayrıca bu bloke durumu icra yada başka bir yasal durumla ilgiliyse 27 Temmuz 2017 tarihine kadar borcunuzu öder veya yapılandırırsanız yasal olarak sicil ve kara liste affından yararlanırsınız. Bu sayede hesaplarınıza konulan blokeler de kaldırılmış olur. Sizlerinde maaşa bloke konulması ile ilgili yaşadığınız deneyimler ve farklı durumlar varsa lütfen yazımızın alt kısmındaki yorum ekleme kısmından bizlerle paylaşın. Bu sayede diğer ziyaretçilerimizde bu konuları daha detaylı olarak öğrenebilir.

Etiketler:

Banka – Maaş Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır? Konusuna 114 Yorum Yapıldı
 1. Ali yıldız dedi ki:

  İyi günler, maaş aldığım bankaya kredi kartı borcum var. 3 aydır odemiyorum. Banka maaşımın 1/4une bloke koymuş. İcra kararı olmadan maaş anlaşmalı banka maaşımın 1/4une bloke koyabilir mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Ali Bey,
   Kredi kartı sözleşmenizde ödeme yapmadığınız takdirde maaşınızdan kesinti yapılabileceğine dair bir madde var mı? Bunu tahminime göre bilmeniz mümkün değildir, hatta o sözleşme şu an sizde bulunmuyor da olabilir. Fakat böyle bir ihtimal var. Bunun dışında 3 ay tamamlandıktan sonra bankalar dosyanızı avukata veriyorlar. Eğer böyle bir durum olduysa avukat hemen icra dairesine başvuru yaparak bloke koydurmuş olabilir. E-devlet şifreniz varsa giriş yaparak mahkeme dosyası sorgusu yaparak görebilirsiniz. Bunun dışında aslına bakarsanız en sağlıklı yol direk bankanızı arayarak bu kesintinin hangi hak üzere yapıldığını öğrenmenizdir.
   Saygılar..

   1. ali yıldız dedi ki:

    Merhaba hakkımda herhangi bir icra takibi olmadan bu bloke yapılmış. Bankaya gittim. Sözleşme gereği bloke koyabilirim diyor. Ne yapmalıyım sizce?

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Eğer sözleşmenizde ödeme yapılmadığı takdirde maaş hesabımdan otomatik tahsilat yapılabilir maddesi varsa ve bunu imzaladıysanız buna binaen hesaptan tahsilat yapıyor ve bloke koyuyorlardır. Bu durumda şansınızı denemek adına konunun uzmanı bir avukattan profesyonel destek alabilirsiniz.

   2. Faysal dedi ki:

    Merhaba benim kredi ve kredi kartı borcum bulunmakta ve maaşımın 4/1 ni kesinti yapılmakta ayrıca hem kesinti hemde maaş kartıma bloke konulmuş borcum maaşımın 4/1 ile ödenmekte fakat yinede maaş kartıma her ay bloke kesintisi oluyor bu blokeyi kaldırmam mümkün müdür kaldırılınca bloke konulan miktar borçtan mı düşer.

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Bu durum sizin hayati geçim şartlarını sağlamanıza engel oluyor. Bu sebeple blokenin kaldırılması için dilekçe verebilirsiniz. Maaşınızın zaten 1/4’ü haczediliyor. Kalan tutara konulan bloke geçinmenize engel oluyor. Hangi kurum tarafından bloke kararı verilmişse dilekçenizi o kuruma vermelisiniz.

    2. Gurkan dedi ki:

     Aynı şey bende de olmuş ne gibi bir yol izlediniz kalktı mı bloke hesabınızdan..

     1. Semih Buzgan dedi ki:

      Hesaba bloke koyan kuruma dilekçe ile başvuru yapmalısınız.

 2. Engincee dedi ki:

  Merhaba işten ayrıldığım yer maaşımı 2 kere yatırmış 1600 tl 1600 tl olarak. Daha sonra 1600lerden birine bloke koymuş benim isteğim dışında böyle bir işlem yapabilirler mi ve ben o parayı çekebilir miyim?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu durum sebepsiz zenginleşmeye girmektedir. Karşı taraf sadece bu tutar için bloke koyup 1600 TL’ yi geri isteyecektir. Dilekçe verebilir ve gerekçelerinizi sunup blokenin kaldırılması talebinde bulunabilirsiniz. Fakat haklı görülmeyip bu ödemeyi geri vermeniz istenebilir.

 3. Pinar dedi ki:

  Kefilligim’den dolayı dul maaşımın tamamına bloke konuldu ne yapabilirim?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu maaş tam olarak ne maaşı? 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, SSK emeklilerinin aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz konulamıyor.

 4. Çağrı dedi ki:

  Merhaba benim 1300 liralık TTNET borcum birikmiş ve yapı kredi bankasında bulunan maaş hesabıma bloke getirilmiş avukat tarafından… Hesabım da bulunan miktar daha fazla ama hiç bir kuruşa dokunamıyorum… Benim ayrıca maaşımın 1/4’ü başka bir borcumun icrasına kesiliyor… Bloke kaldırılması için dilekçeyi nereye vermeliyim ve bu dilekçe işe yarar mı ?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,

   Bloke kararı hangi resmi merci tarafından verilmişse oraya dilekçe vermelisiniz. Örneğin İstanbul 23. İcra Dairesi tarafından bloke kararı verilmişse dilekçe de bu birime verilmelidir.

   Saygılar..

 5. Aylin dedi ki:

  Eskiden dükkanım vardı. Kapattım vergi borcum oldu. Şimdi bir kurumda çalışıyorum maaş hesabıma bloke konuldu tekrar maaş hesabıma para yatarsa o parayı çekebiliyor muyum?

 6. Tahsin çaylı dedi ki:

  Emekli maaşımın hepsini ziraat banka şube müdürü 3/11/2014 ten beri kesiyor müdürü hangi mahkemeye şikayet edebilirim maaş ekstremde borcum bittiği görünüyor.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Tahsin Bey,
   İlk olarak maaş hesabınızın bulunduğu banka şubesine giderek bu kesintinin sebebinin ne olduğunu öğrenmeli ve bu sebebe dair bir evrak talep etmelisiniz. Kesinti sebebi eğer kredi borcunuz ise kredi sözleşmesinde kredi taksitlerinin maaştan otomatik olarak kesilip kesilmeyeceğine dair bir madde var mı ve siz bu sözleşmeyi imzalamış mısınız bunu öğrenmelisiniz.
   Eğer bir borç kesinti veya maaşa bloke yada haciz kararının hangi icra dairesinden alındığını öğrenerek o daireye bu maaşın emekli maaşı olduğunu belirterek itiraz başvurusu yapabilirsiniz.
   Saygılar..

 7. Yalçın GÜRHAN dedi ki:

  Sayın Yetkili;
  T.C. Ziraat Bankası ilk önce benim emekli maaşı aldığım Akbank’tan benim haberim ve muvafakatim olmadan emekli maaşımı kendi bünyesine çekmiş bende bununla ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmama rağmen henüz sonuçlanmamış ve icra yoluyla muvafakatim olmadığı için kesinti yapamamışlar ancak banka müdüresi ve çalışanı benim emekli maaşımın miktar azda olsa, kanun ve nizamları çiğneyerek kendi yetkileriyle bloke koymuşlardır. Ve bu kişiler nereye şikayet edersen et biz blokeyi kaldırmayacağız diyorlar. Bunu nasıl kaldırtırım. Saygılar.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Yalçın Bey,

   İlk olarak bankanın genel müdürlüğüne şube müdüresini ve çalışanını şikayet ederek işe başlayabilirsiniz. Ardından bloke koyma gerekçelerini yazılı olarak kendilerinden isteyerek bu belge ile tekrar savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Size bloke gerekçesini yazılı olarak vermek istemeyebilirler. Eğer vermezlerse bunu da ayrıca şikayet konusu yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak izniniz olmadan emekli maaşınızı kendi bünyelerine aldıkları için emekli sandığına şikayet ederek maaşınızı tekrar istediğiniz bir bankaya yada PTT’ye alabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz maaşınızı PTT’ye aldırmanız yönünde olacaktır.

   Saygılar..

   1. Yalçın GÜRHAN dedi ki:

    Sayın Semih Bey SGK na yapmış olduğum muvafakatim rızam ve isteğim olmadan yapılan banka değişikliği cevapları seninle banka arasındaki sorun onlarla halledeceksin diyorlar. Kanun ve nizamları hiçe sayıyorlar 5510 sayılı kanunun 93/1 mad. bilmelerine rağmen yapılan kanunsuzca işlerine göz yumuyorlar.Cimer ve Bimer üzerinden yaptığım şikayetlerime de olumlu bir cevap alamadığım gibi buraları sadece pas etme mercileri diyor ve bizde bu dağ kanunları ile davrananlara herhalde böyle cevap vereceğiz.

 8. Harun dedi ki:

  Merhaba benim vergi borcum vardı. 1400 TL 3 gün önce maaş kartıma bloke koyuldu bunun hepsini maaşım yattığı zaman hepsini otomatik olarak mı çekiyor ve bu parayı aldıktan sonra geri kalan parayı ben çekebilir miyim yada bankaya veya vergi dairesine gitmek zorunda mıyım borcum bittikten sonra ne yapmam gerekiyor blokeyi paranın tamamını benden kesildiği zaman tekrar bloke kalkar mı?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Hangi vergi dairesi tarafından bloke konulduysa kendilerine gidip vergi borcunuzu taksitlendirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Eğer böyle bir hakkınız varsa zaten görüştüğünüz memurun ekranında çıkar. Eğer böyle bir hakkınız yoksa kesinti yapılır ve ardından, borcun kapandığına dair bilgi vererek blokeyi kaldırtabilirsiniz.
   Saygılar..

 9. Ufuk dedi ki:

  Merhaba
  Hiçbir yere borcum olmadığı halde maaş hesabıma bloke konuldu. Bu ne demek oluyor nasıl düzeltilebilir?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Ufuk Bey,
   Öncelikle bankadan maaşınıza bloke koyan kurum yada şahıs kimse onun bilgisini almalısınız. Ardından bloke konulmasına karar veren kurumu öğrenip oraya itiraz edebilirsiniz. Eğer gerçekten borca konu olmayan haksız bir bloke varsa kaldırılacaktır.
   Saygılar..

 10. Halil dedi ki:

  Merhaba ben QNB Finans Bank’tan maaş alıyordum bu ay benım maaşım Yapı Krediye geçti oradan da benım haczim var avans yatacak masasına haciz konur mu?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Halil Bey,
   Maaşınıza bloke konma ihtimali var. Bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok şu anda. Bankanın ne yapacağını şu anda bilmemiz mümkün değil. Umarım bloke konulmaz.
   Saygılar..

 11. Oğuz Bilge dedi ki:

  Merhaba semih bey,banka hesabımdaki miktarın bir kısmına bloke konulduğunu öğrendim bunu nasıl kaldırabilirim..Buna sebep olan olay ise şudur:bir akrabam senetli bir alışveriş yapmış,kefil olarak benim ismimi,tc numaramı,imzamı da sahte olarak atmış.ben bunu evime tebligat geldiğinde öğrendim maalesef.hemen 5 günlük yasal sürede itiraz davası açtım imza benim değil diye..Aradan bir hafta geçmeden evime,arabama hak mahrumiyeti koymuşlar ayrıca banka hesabıma bloke koymuşlar.daha mahkeme görülmeden nasıl oluyor bütün bunlar,Üstelik tamamen suçsuz iken uğraşıp duruyorum, bu durumda banka blokesini nasıl kaldırabilirim..Teşekkürler

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Oğuz Bey,

   Öncelikle geçmiş olsun. Hangi kurum tarafından bloke kararı verilmişse oraya itiraz edebilirsiniz. Bu itiraz esnasında imzanızın sizin bilginiz dışında atıldığına dair açtığınız dava dosyasını da götürebilirsiniz. Eğer bu şekilde bloke kaldırılmazsa sahte imza için açtığınız dava sonuçlandığında tekrar itiraz edersiniz o zaman kesin bloke kaldırılır. Bu işler bittiği zaman karşı tarafa sizi madden zarara uğrattıkları için maddi tazminat davası da açabilirsiniz.

   Saygılar..

 12. Ahmet sanli dedi ki:

  İyi günler, vergi dairelerinin koymuş olduğu e-hacizler konulduğu gun için mi geçerli yoksa ileriye dönük işlemleri de kapsar mı?

 13. Ceylan dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz. Neredeyse tüm yazıları okudum.

 14. Ahmet çelik dedi ki:

  Merhabalar
  Maaşımı Finansbank’tan alıyorum.3.icra dan maaşımın 1/4’ü kesiliyor.6.icra dan başka bir borç tan dolayı maaşıma bloke kondu. 6.icra dan blokenin kaldırılması için yazı aldım. Bankaya verdim. Banka her ay buraya gelip blokeyi kaldırıp maaşımın ödeneceğini daha sonra tekrar bloke konacağını söyledi. En son maaşımı almaya gittiğimde bir önceki Aydan maaş hesabımda ayrı 600TL yattığı için tarafıma ödenmedi. Yasal olarak bu doğru mu 600 TL’yi almam için ne yapabilirim?
  Maaşım brüt üzerinden hesaplandığı için bundan sonraki farklı tutarlar yatabilir burada Finansbank yine usulsuzca bir kesinti yapabilir mi?
  Ayrıca benden ayrı bir icra kesintisi var iken başka bir icra müdahale edebilir mi?
  Teşekkürler

 15. Yeliz dedi ki:

  Merhaba
  Bir bankadan borcumdan dolayı pazartesi günü avukata verileceğim söylendi. Bir diğer banka aracılığı ile de yeni başladığım iş yerinden maaş almaya başlayacağım fakat bu bankaya da borcum var. Size sorum nasıl hareket etmem gerekir ki iki bankaya da aynı anda borç ödemek zorunda kalmayayım? Benm korkum maaşımın hepsine borcumdan dolayı direk bloke konulması maaş alacağım banka tarafından.
  Eğer maaş alacağım banka ile anlaşıp borcumu ödemeye başlarsam da korkum diğer bankanın aynı anda maaşıma haciz koymak isteyecek olması. Benim derdim iki yere birden aynı anda ödeme yapmamak. Bana yardımcı olabilir misiniz? Nasıl hareket etmem gerekiyor?
  Teşekkürler

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Umarım kısa süre de bu sıkıntılı durumu aşarsınız. Bahsettiğiniz avukata verilme sürecinde size tavsiyem her iki avukatla da durumunuzu görüşüp en fazla ödeyebileceğiniz tutarı belirtmek ve ona tam uyarak ödemelerinizi yapmak olacaktır. Avukatların tek amacı borcun tahsil edilmesidir. Eğer sizin ödeyebileceğinizden daha yüksek bir rakam isterlerse bu rakamı düzenli olarak ödeyemeyeceğinizi belirtip tek yapabileceğinizin size uygun olan rakamı ödemek olacağını söyleyin. Bunu da taahhütname imzalamadan sözlü olarak belirtin. Eğer oluruna bırakırsanız maaşınızın 1/4 oranına haciz koyup aylık olarak bu rakamı tahsil edebilirler. Buna da itiraz edersiniz ve %50 itirazınız kabul olur yada olmaz. Her iki taraf içinde en makul olan borçlu tarafın ödeyebileceğini sözlü olarak bildireceği rakamı kabul edip borç ödemesini bir düzene sokmak olacaktır.
   Saygılar..

 16. Yasin dedi ki:

  İyi günler sizlere sorum olacaktı çelikle adıma e devlette 3 haziz işlemi var nasıl anlatırım bilmiyorum ama deneyim ilk haciz işlemi ev kur ikinci TTNet üçüncü Vodafone tarihlere göre ilk ev kur burda sıraya göremi gider işler yoksa her isteyen işlem yapabilir mi ev kur maaşıma haciz koymadı diğerleri sıra beklemeksizin işlem yapabilir mi yani maaş hesabıma bloke koyar mı?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Geçmiş olsun Yasin Bey,
   Maaşınıza bloke koyma hakları maalesef var. 3 ayrı borç var. Tüm alacaklıların tahsilat yapabilmek adına bloke hakları ve haciz hakları bulunuyor. Bu konu ile ilgili olarak işinin ehli bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyorum.
   Saygılar..

 17. ilker canpolat dedi ki:

  İyi günler
  Ben vadesinde ödeyemediğim borçlarım sebebi ile icra takibine uğradım ve ödeyemediğim borçlarım icra yolu ile benden her ay düzenli olarak maaşımın 1/4ü yasal olarak kesiliyor.
  Uğradığım sıkıntı sebebi ile birden çok icra dosyam bulunmakta ve sırası ile ödenmekte.
  Borçlu olduğum bir kurum da (çalıştığım devlet kurumunun belirlemiş olduğu) maaş aldığımız banka olan Vakıfbank.
  Bana icra kesintisi yapılmış yatan maaşımdan Vakıfbank,her ay kesinti yapılarak yatan miktarın 1/4ünü tekrar bloke edip,sırası gelmediği halde borcuma mahsuben ödeme olarak benim herhangi bir talebim isteğim yada herhangi bir muvaffakatim olmadan benim adıma olan maaş hesabımdan ayrıca tahsil ediyor.
  Bankanın benden alacaklı olan şubesi farklı bir ilde olduğu için şubeyi telefonla arayarak müşteri temsilcisine durumu anlatıp düzeltilmesini istedim.müşteri temsilcisi ise bunun yasal olduğunu,bununla alakalı istediğim yere başvuru yapabileceğimi,hiçbir halde bankaya olan borcum bitmeden bunu kaldırmayacaklarını iletti.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba İlker Bey,

   Mesajınızın soru kısmının tümü büyük harf olduğu için silinmiştir. Size tavsiyemiz maaşınıza bloke kararı verilen icra dairesine itirazda bulunmanız yönünde olacaktır.

   Saygılar..

   1. resul dadli dedi ki:

    Bu mesaj yazım ve imla hataları sebebi ile otomatik olarak silinmiştir. Lütfen mesajınızı yazım ve imla kurallarına uygun bir şekilde tekrar gönderin.
    Site Yönetimi

 18. Yasin dedi ki:

  5 tane icram var. 1 tanesi maaşımdan kesiliyor 1/4’ü maaş aldığım bankaya icra dairesi bloke koydurmuş. Ben şimdi ne yapacağım. Yardımcı olursanız. Maaşıma bloke koyabilirler mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Alacaklı taraf yasal olarak maaşın 1/4’üne bloke koydurup borç tahsilatını bu şekilde yapabiliyor. Karşı tarafla anlaşmaya çalışıp ve borcu daha farklı şekilde ödeme yolunu seçebilirsiniz.
   Saygılar..

 19. Kürşat Tumba dedi ki:

  Merhaba Digiturk kurumuna borcum var avukatlık bürosuna vermişler bürodaki bayan benimle aşırı tahrik edici şekilde konuştu kendisine taksit yapmasını rica ettim asla kabul etmedi bu benimle ilk görüşmeleriydi daha önce hiç aramadan ve bana gün vermeden banka hesaplarıma yani maaşıma bloke konacağını söyledi maaş haczi yapmadan maaşıma bloke koyma hakları varmı? Kolay gelsin

 20. DURSUN ERHEN GÜNDÜZ dedi ki:

  Merhaba,
  Benim maaşımda icra kesintisi var başka bir alacaklı icra kesintisi olan maaşıma bloke koydurmuş öğrenmek istediğim icra kesintisi olan maaşa bloke konabilir mi ve bu konulan blokeyi nasıl kaldırtabilirim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Normalde hacizli maaşa bloke konulmaması gerekiyor. Haciz işlemi sonrası zaten maaşda azalma oluyor. Bu durum sizin hayati geçim şartlarınızı sağlamanıza engel oluyor olabilir. Bunu gerekçe göstererek bloke kararı alan kuruma yazılı olarak başvuru yaparak blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Tüm başvurularınızı yazılı olarak yapmanızı öneriyoruz.
   Saygılar..

 21. Ramazan dedi ki:

  Merhaba.
  Ben SGK dan yetim aylığı alıyorum. Herhangi bir borcum olmamasına rağmen maaşıma bloke konulmuş. E devletten maaşımın iadesi için başvuru yaptım maaşın bir kısmını gönderdiler ama hala bloke de kalan maaşlarım var bu durumu SGK kurumuna gidip sordum bizimle bir alakası yok bankaya sormanız lazım dedi. Bankaya gidip sorduğumda ise onlarda bizimle alakası yok SGK ya sormanız lazım dedi. Benim bu durumda bloke de kalan maaşlarımın iadesi için nereye başvurmam gerekiyor.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Blokenin hangi kurum tarafından koyulduğunu öğrenmek için yazılı olarak dilekçe verin. Sonucu da yazılı olarak alın. Bu sayede hangi kurum tarafından bu blokenin konulduğunu net bir şekilde öğrenmiş olur ve muhatabınızın kim olduğunu bilirsiniz. Ardından hangi kurum bloke koymuşsa yazılı olarak blokenin hangi gerekçe ile konulduğunu sorun. Bunun ardından bloke kararı veren kuruma itiraz dilekçesi vererek blokeyi açtırabilir ve içerde tutulan tüm paranızı alabilirsiniz. Tabi bu durum kanuni değilse tüm parayı iade alırsınız.
   Saygılar..

   1. Ramazan dedi ki:

    Dilekçeyi SGK ya mı vermem gerekiyor?

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Maaşınız şu anda hangi banka yada PTT şubesinde blokeli ise oraya ilk dilekçenizi verin. Maaşınızı size hangi gerekçe ile tam vermiyorlar ve tam vermemelerine sebep olan bloke kim tarafından koydurulmuş onu öğrenin. Ardından maaşa bloke koydurma kararını veren yeren dilekçe ile bu blokenin sebebini soran bir dilekçe verin.
     Saygılar..

 22. YUSUF dedi ki:

  Garanti bankasından yasallık olan bir borcum var ve maaş hesabımdan 4/1 kesildiği halde maaş hesabıma bloke konuldu ve kaldırılma olasılığı var mıdır?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Maaşınızın zaten 1/4 oranına haciz uygulanmış. Kalan tutar üzerindeki blokeyi kaldırtmak için bloke kararı veren kuruma dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

 23. Onur dedi ki:

  Merhabalar;
  benim eski eşime karşı kaybettiğim bir dava var dava sonucunda haciz kararı alacak benim merak ettiğim eğer hesaplarıma bloke koyarsa bankanın kullandığım ek hesabı var bu ek hesap eksi bakiyede benim oraya yatıracağım tutara el mi konulur yoksa, bankanın borcuna mı sayılır, birde hesaba konulan bloke mevcutta kullandığım ödemelerini düzenli yaptığım kredi kartını kullanamama engel mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Her iki sorunuzla ilgili de yorumda bulunabilirim fakat uygulama da ne ile karşılaşacağınıza tam olarak emin değilim. Bu sebeple direk banka şubenize gidip durumla ilgili bilgi almanızı öneriyorum.

 24. Emrah dedi ki:

  Merhaba, eşimin Türkiye İş Bankasından çekmiş olduğu ihtiyaç kredisine kefil olmuştum, borcu ödeyemeyince hem eşimin hem de benim maaşıma icra konuldu, şu anda her ikimizden de kesinti yapılıyor. Ayrıca maaş aldığım Vakıfbanka olan kredi borcum da otomatik olarak kesildiği için bana maaşımdan hiç para kalmıyor. Bu durumda ne yapabilirim. Vakıfbank ile görüştüğümde maaş karşılığı kredi verdiklerini otomatik ödemeyi kaldırmayacaklarını söylüyorlar. Ben Vakıfbanka olan borcumun da icraya düşmesini istiyorum başka çarem kalmadı ne yapabilirim. Teşekkürler

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Emre Bey,
   Bankadan kredi çekerken borç ödenmediği takdirde maaşımdan otomatik kesilsin şeklinde bir ibare içeren sözleşmeye imza atıyorsunuz. Banka buna istinaden size kredi veriyor ve ödeme yapılmadığı takdirde otomatik olarak kredi taksidini bu maaş hesabından tahsil ediyor. Bu sebeple maaş hesabınız Vakıfbank’ta olduğu sürece kredi taksidi otomatik olarak buradan kesilecektir.
   Saygılar..

 25. Ferhat senal dedi ki:

  Merhaba benim Finansbank ve Akbank’a borcum var küçük bir miktar. Finansbank maaşıma icra koymuş 4/1 kesinti yapılıyor, Akbank da maaş hesabıma alacağı kadar bloke koymuş. Şimdi ben maaşının kalan kısmını çekemiyorum ve kullanamıyoruz. Ne yapmam lazım?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   İcra ve borç bloke tutarı dışında kalan maaşı çekebilmeniz lazım. Bloke koyan kurum hangisi ise dilekçe ile başvuru yapıp kalan tutarın ödenmesini isteyebilirsiniz.

  2. Mehmet girgin dedi ki:

   İyi günler eski eşime tazminat ödeme yapıyorum, bir ödeme geciktirdim ve icradan maaşıma bloke koydurmuş maaş çekemiyorum. Bankadan bloke nasıl kaldırabilirim?

   1. Semih Buzgan dedi ki:

    Merhaba,
    Öncelikle bankadan bloke kararı hangi resmi daire tarafından verilmiş onu öğrenmeniz gerekiyor. Ardından eğer bu blokenin haksız bir durum olduğunu düşünüyorsanız ilgili daireye dilekçe vererek bloke kararının kaldırılmasını talep edebilirsiniz.
    Saygılar..

 26. Salih G. dedi ki:

  Merhaba.
  T.C. Ziraat Bankasından maaş alıyorum. Memurum. Banka kurumumla anlaşmalı bankadır. Banka değiştirme lüksüm yok bu yüzden. Sormak isteğim sorum şu; banka kredi ödemelerimde ki gecikmeden kaynaklı olarak maaşıma 4/1 oranında haciz uygulamak için il yerime yazı gönderdi. Yani maaş hesabımdan 4/1 oranına her ay kesinti yapacaktır itirazım yok. Ancak kalan kısım içinde ayrıca maaşımı gasp ediyor adeta. Hiç bir ihtiyacımızı karşılayamaz duruma girmiş bulunuyoruz. Buna itirazen İcra Hukuk mahkemesine mi gitmeliyiz? Yada öncelikli öneriniz nedir. Saygılar

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   İlk olarak size maaşınıza bloke kararı veren kurum neresi ise oraya bir dilekçe vermenizi öneriyorum. Eğer bu problemin kaynağı dilekçe verdiğiniz kurum ise sorun çözülür, bu kurum değilse de en azından size sorunun kaynağının ne olduğunun bilgisini verirler. Başvurunuzu sözlü olarak değil dilekçe ile yazılı olarak yaparsanız daha sağlıklı bir sonuç alırsınız.
   Saygılar..

 27. Mustafa dedi ki:

  Bana haber verilmeden maaş hesabıma bloke konulmuş bankanin müşteri temsilcisini aradım icralık olduğunuzdan dolayı dediler e-devletten baktım hakkında açılan icralık bir dava olmadığını gördüm neden maaş hesabıma bloke konulmuş yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bankaya dilekçe ile başvuru yaparak bloke kararının hangi kurum tarafından verildiğinin bilgisini isteyin. Hangi kurum vermiş ise itirazınızı o kuruma yapabilirsiniz.

 28. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar. Ziraat bankasi maaş hesabıma bloke koymuş. Zaten Maaşımın 1/4’ü icra dairesine başka bir dosyaya ödeme yapılmakta. Ziraat bankasına kredi karti borcum var. Ziraat Bankası bundan dolayi maaş hesabıma bloke koymuş ve kaldırmıyor. Maaşım olduğu gibi duruyor. Bu yasal mı ne yapmam gerekiyor. Mahkemeye mi başvursam defalarca bankayla görüşmeme rağmen kaldırmıyorlar. Temel geçim hakkım kısıtlanıyor.
  Bir sorumda şimdi firma değişikliği yapıyorum. Yeni firma Akbankla çalışıyor onlara da borcum var. Ama destek varlığa devrolmuştu Akbanktaki borcum. Akbankta maaş hesabıma bloke koyabilir mi, yoksa destek varlığa devrettiklerinden ben maaşımı normal olarak alabilir miyim. Şimdiden teşekkürler..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Ziraat Bankası ile yaptığınız kredi yada kredi kartı sözleşmesinde ödeme yapılmazsa maaş hesabımdan otomatik olarak kesilebilir ibaresi yer alıyorsa bu ödemelerini tahsil etmek için bu yolu kullanabilirler. Eğer böyle bir sözleşme ibaresi yoksa bloke kararı veren kuruma itirazda bulunabilirsiniz.
   Destek varlık sizin maaş hesabınız Akbank’a geçtiği zaman yada şu anda bile kanuni yollara başvurup alacağını tahsil etmek isteyebilir. Varlık şirketleri borçları ciddi anlamda yapılandırıyor ve düşük rakamlara taksitlendiriyor. Bu şekilde şansınızı durumunuz müsait ise deneyebilirsiniz.

 29. özer etçi dedi ki:

  Devlet memuruyum Denizbank’a borcum vardı. İcra takibi yapıldı 1/4 oranında kesinti yapılıyor son 3 kesintisi kaldı bitiyor. Vakıfbank’dan kredi borcum vardı aynı şekil icra takibi yapıldı. Denizbank bitince Vakıfbank sıraya giriyor. Fakat Vakıfbank sırasını beklemeden Vakıfbank’tan aldığım memur maaşıma bloke uyguluyor. Benden zorla 500 TL maaşımdan aldı. Yoksa blokeyi kaldırmam diyerek tehdit ediyor. Bundan sonrada bloke uygulayacağını söyledi. Ben çok mağdurum Sgk personeliyim. Banka promosyonu yatacak. Bu blokeyi nasıl kaldırırım icra sırası gelmeden bloke tehdidiyle maaşımdan 500 ve banka promosyonunu istiyor. Bana yardımcı olursanız sevinirim ne yapmalıyım Çağlayan icra müdürlüğüne gitsem maaş bordromla halledebilir miyim? Yol gösterirseniz sevinirim. Acil cevap yazarsanız ailem çocuklar mağduruz yarın maaş gunu ne yapayım blokeyi tamamen nasıl kaldırırım?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Burada anlattıklarınızı aynen icra dairesinde ilgili memura anlatın. Eğer bloke kararı resmi olarak alınmışsa hangi duruma binaen alındığını onlar görebilir ve size yardımcı olurlar. Eğer icra müdürlüğünden resmi olarak bir bloke kararı alınmamışsa ve bu blokeyi banka kafasına göre uyguluyorsa o zaman hakkınızı yasal yollarla aramanızı öneriyorum. Öncelikle bu bloke yasal mı yoksa değil mi, yasalsa neye binaen alınmış onu öğrenmek lazım.
   Saygılar..

 30. Songül dedi ki:

  Ben ilk maaşımı haziran ayında aldım garanti bankasından fakat promosyonum daha elime geçmedi acil kredi ihtiyacım olduğu için maaş hesabımı promosyon miktarını almadan taşımak istiyorum. Fakat maaş hesabım da bloke konmuş bunun için ne yapabilirim, bu arada emekli olmadan aylar önce bankamdan 5000 TL ilk bir kredi çekmiştim ve ödemeleri de düzenli yapılmakta bunu ödemem istenecek mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kredi çekerken sözleşmenizde kredi süresinde maaşımı başka bir bankaya taşımayacağım ve kredi taksitleri de ödeyememe durumunda bu maaş hesabından otomatik olarak çekilebilir gibi bir ibare olabilir. Banka buna istinaden maaşınızı başka bankaya taşımanıza müsaade etmiyor olabilir. İlk olarak bankanızdan maaş hesabınızı neden başka bankaya çekmenize izin verilmediğini öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Eğer bu şekilde bir sebep yüzünden maaş hesabının taşınmasına izin vermiyorlarsa yapabileceğiniz bir şey yok şu durumda.

 31. Yalçın KILIÇ dedi ki:

  İyi günler Semih bey,
  yukarıda sorulan soruların tamamını ve cevapların tamamını inceledim. Vergi dairesi benim maaş hesabıma bloke koymuştu. Belirli miktar bir para (maaşımdan kalıp bankadan çekemediğim) hesabımda kalmıştı. Bu paraya bloke konulmuş. Zaten maaşımın 1/4’ü hacizli. Üstüne bir de vergi dairesi hesapta yakaladığı paraya bloke koyuyor. Bu şekliyle insanları çok zor durumda bırakıyorlar. Vergi dairesine giderek blokenin kaldırılması için dilekçe vermeme rağmen hiçbir işlem yapılmadığı gibi, pişkin pişkin nereye gidersen git deniliyor. Bu ne perhiz bu ne dolma…Hem yaptıkları uygulamalar yasalara uygun değil, aykırı, hem de kamu kurumuyuz diye yasalardan güçlüyüz imajı var. Hukukun üstünlüğü ilkesine uyan bir devletin kurumunun asla yapmayacağı bir tavır içerisindeler. Yazı yazalım, dilekçe verelim, haklarımızı savunalım ancak kanun kural tanımaz kitle karşısında bunların pek de önemi yok. her neyse.
  sorum şu ki; Hacizli bir maaşa bloke uygulanabilir mi? Ya da bloke uygulanmışsa haciz konulabilir mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Yalçın Bey,
   Öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. Maaşınızın en fazla 1/4’lük kısmına bloke yada haciz konulabilir. Bunun dışında konulamaz. Bu sizin asgari geçim şartlarını sağlamanıza engel olur. Bu sebeple uygulamada 1/4 uygun bulunmuş ve bu şekilde bloke yada haciz konulmaktadır. Durumla ilgili bloke yada haciz kararı hangi resmi kurum tarafından verilmişse (Örneğin İstanbul 23. İcra dairesi) buraya giderek asgari geçim şartlarımı sağlayamıyorum ve 1/4 dışındaki haciz yada bloke kararının kaldırılmasını istiyorum şeklinde bir başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca şöyle bir durum da var; maaşın 1/4’lük kısmında sonra kalan 3/4’lük kısım haciz yada bloke edildikten sonra sizin yine asgari geçiminizi sağlamıyorsa bunu da belirterek bloke konulan tutarı daha da aşağıya çekme şansınız var, bunu da deneyebilirsiniz.
   Bir diğer konuda banka hesabınızda maaş dışında birikmiş yada kalmış olan tutara konulan bloke yada haciz için yapabileceğiniz bir şey olduğunu sanmıyorum. Alacaklı taraf sizin tasarrufunuza bloke yada haciz kararı çıkartabilir. Eğer bunun da haksız bir uygulama olduğunu düşünüyorsanız bunun için de ayrıca bir başvuru yapmanız gerekiyor. Çünkü maaş blokesi ile hesaptaki birikime konulan bloke farklı kararlardır.
   Saygılar..

 32. atila dedi ki:

  Merhaba öncelikle iyi günler benim garanti hesabıma banka kendisi tedbir amaçlı bir bloke koymuş ve 1 bucuk aydır da kaldırmıyorlar sadece iş yerinden çok fazla para girip çıktığı için şüpheli bulduklarını söylüyorlar fakat 1 bucuk aydır durum aynı bu blokeyi nasıl kaldırta bilirim acaba yardımcı olursanız çok sevinirim…

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   İlk olarak bloke kararı resmi bir makam tarafından mı verilmiş yoksa banka bunu kendi kafasına göre mi yapıyor onu öğrenmeniz gerekiyor. Resmi bir makam tarafından bloke kararı verilmiş ise o kuruma başvuru yapmanız gerekiyor. Banka tarafından verilmişse direk müdüre gidip blokemi kaldır kafana göre bloke kararı veremezsin diyebilirsiniz. Eğer yine kaldırılmaz ise resmi makamlara suç duyurusunda bulunarak paranızı keyfi şekilde bloke yaptıkları için şikayetçi olabilirsiniz.

 33. Soner dedi ki:

  İyi günler maaş aldığım bankaya kredi, kredi kartı ve ek hesap borcum var. İcraya verilip bloke konulduğunda ve ben gerekli başvuruları yapıp maaşımdan 1/4’ünü kestirmeye başlama sürecim ne kadar sürer. Hemen banka blokeyi kaldırır mı?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu süreç dosyanızın verileceği avukatın işlem yükü ve takdirine kalmıştır. O ne zaman isterse süreci o zaman başlatır. Siz ne kadar sıkı iletişimde olursanız bu süreç o kadar uzar. Bloke kararı verildiği zaman direk maaşın tümüne değil belki sadece 1/4’ü ile de başlanabilir.

 34. Damla dedi ki:

  Merhaba benim hiç bir borcum yada kredi kartı kullanmadığım halde maasimdan belli bir miktar paraya bloke koyulmuş sebebi ne olabilir acaba?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bankanızdan blokenin hangi kurum yada şahıs tarafından konulduğunu öğrenebilirsiniz.

 35. esra sümer dedi ki:

  Merhaba,
  Kefillikten dolayı icra takibine girdim garanti maaş hesabıma bloke koydu,ayrıca hiç kullanmadığım Euro hesabına da ters bloke koymuş,icra dairesi ile görüştüm maaş hesabı na bloke koyamaz dedi bankayla görüştüm blokeyi kaldırdık dediler ama 200 TL’lik bloke hala duruyor defalarca görüştüm bir sonuç alamadım. Ters blokeyi de kaldırdılar, ne yapmam gerekiyor.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   İcra dairesine şikayette bulunabilirsiniz blokenin tam olarak kalkmaması sebebi ile.

 36. Erdoğan Usta dedi ki:

  Emekli maaşımi Halk Bankasından alıyorum kullanmadigim kredi kartına borç çıkartıp 9 aydır maaşımdan hiç bir para alamadım ikramiye ve maaşıma bloke koydular mahkemeye verdim borcumun olduğuna dair her hangi doküman veremediler avukata verdiler Avukat maaşının hepsinin kesildiğini bilmiyordum dedi avukatı baroya bankayı savcılığa şikayet ettim bankada kredi kartı burcundan takip yazısı çıkarmış tüketici dernegine şikayet ne gibi yararlı olur..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Emekli maaşına haciz yada bloke konulamaz. Gerekenleri yapmışsınız, bunun dışında tüketici derneğine de şikayet etmenizde fayda vardır.

 37. Şerife dedi ki:

  Merhabalar ben babamdan yetiğim aylığı alıyorum 4b olarak lakin bir kuruma (sgk ve nafaka değil) borcumdan dolayı yatan maaş hesabıma bloke konulmuştur bu maaş hesabı ayrıca bankanın sunduğu avans miktarda içeriyor icra dairesine gittim bu hesabın maaş hesabı olduğu hem bankadan hem sgkdan beyan ettim bana tek dedikleri şey koyabiliriz oldu bi kaç gün sonra karar açıklanır dediler şimdi bu karar red gelirse hangi merciye başvurmalıyım?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Yetim aylığına haciz yada bloke konulamaz, bu itirazınız red olmaz. Olursa da tekrar aynı yere itiraz edebilirsiniz.

 38. ülkü dedi ki:

  Merhaba. Babamdan yetim maaşı alıyorum. Emekli maaşı yani. Maaşımı özel bir bankaya taşımıştım. Bu özel bankada da maaş hesabim vardi çalıştığım dönemlerde maaş bu bankaya yatıyordu. İşten ayrıldığım için normal maaş hesabimda param yok şu an. Bu bankada da kredim var ve 2 dönem gecikme oldu. Emekli maaşıma bloke konur mu?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Eğer kredi alırken imzaladığınız sözleşmede kredi borcunu ödeyemezsem maaşımdan otomatik olarak kesilebilir diye bir ibare varsa banka kredi taksit tutarını maaşınızdan otomatik olarak keser. Böyle bir madde yoksa kesemez.

 39. İbrahim dedi ki:

  İyi günler Semih bey bizim ziraat bankasından çekilmiş kredimiz var dosya avukata verildi ve kefilin maaş hesabına bloke konuldu sözleşmede de bloke koyulabilir ibaresi mevcut kefilin maaşından zaten kesintiler var başka kesinti yapamıyorlar ancak banka hesaba bloke koyduğu için hayati ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar bu yasal mı blokenin kalkması için ne yapmamız gerekiyor?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bloke kararı çıkartılan resmi makama hayati ihtiyaçların karşılanamadığını belirten bir dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

 40. Orhan dedi ki:

  Konu ile ilgili yazdığınız gibi ilgili kuruma gidip dilekçe verdim ve sonucu bekliyorum.

 41. Tozan dedi ki:

  Benim Vakıfbank’a kredi borcum vardı. Bir bölümünü ödeyemedim..icralık oldum. Bugünde maaşımı aldığım Garanti bankası hesabıma Vakıfbanka ait borcumdan dolayı bloke koyulmuş. Yani maaşım yatınca çekemeyeceğim. Borcum 13.000 küsür tl. Maaşım 2000 tl’dir. Ne yapmam gerekiyor. Maaşımı çekemezsem nasıl yaşayacağım? İşe dahi gidemem.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bloke kararı hangi resmi kurum tarafından verilmişse oraya hayati geçim şartlarımı sağlayamıyorum şeklinde itiraz yapmanız lazım.

 42. Zafer Kaplan dedi ki:

  Merhaba benim maaşımda 1/4 oranında haciz kesintisi var. Vergi dairesi vergi borcundan dolayı maaş hesabıma bloke koydu. Nasıl bir yol izlemem gerekir.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Asgari geçimimi sağlayamıyorum diye bloke kararı veren kuruma itirazda bulunabilirsiniz.

 43. SERDAR dedi ki:

  Bütün bankalara Masak bloke koymuş, mahkeme kararı ile diyen var. 1 milyon TL bloke gözüküyor. Maaş hesabı açamıyorum, hesaplarımda para var alamıyorum, ne yapmam gerekli?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Mahkeme tarafından bloke kararı kaldırılana kadar hiç bir şey yapamazsınız.

 44. M. Emin Çarıkçı dedi ki:

  Sayın Semih BUZGAN;
  bir kamu kurumunda çalışmaktayım, maaş anlaşmalı bir bankadan ihtiyaç kredisi kullandım, bir süre sonra kredilerimi ödeyemez duruma düştüm. Kredi sözleşmemde kredi taksitlerim maaş hesabımdan kesilir ibaresi mevcut ancak doğum sonrası eşim çalışamaz duruma düştü. Maaşımdan başka hiçbir gelirim yok ve maaşımın tamamına yakın kısmı çekiliyor asgari yaşam şartlarımı karşılayamacak kadarı kalıyor aylık 250-300 lira kadar bir çözüm yolu var mıdır? Maaşımın 1/4ü kadar kısmına bloke konmasını nasıl sağlayabilirim? İyi çalışmalar

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bloke aşamasına gelindiği zaman durumunuzu izah eden bir dilekçe vermek ve icra dairesi ile görüşmek denenebilecek bir yoldur. Sonuç alabilir misiniz buna emin değilim ama denenebilir..

 45. Cengiz dedi ki:

  Merhaba iyi günler benim maaşımdan her ay 4/1 kesinti oluyor fakat maaş hesabıma bloke koyulmuş ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bloke koyan kuruma itiraz dilekçesi yazabilirsiniz.

 46. Yılmaz dedi ki:

  İyi günler. Benim durumum biraz farklı. Maaş aldığım bankaya geçmiş yıllardan kredi borcum var ve takipli. Maaş hesabına yatan maaşları ek hesabım ve kredi taksilerim bitinceye kadar el koydu. Borç bitince maaşımı ödemeye başladı. Geçmiş yıllardan kalan ticari kredi borcumu da avukata verdi ve şu an takipte. Fakat ben her ay düzenli maaşımı tahsil ediyorum. Maaşımı taşımak istedim hesabında bloke var diyorlar ne yapmalıyım?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Öncelikle bloke kararını kimin hangi kurumun verdiğini ve bloke sebebini öğrenin. Eğer haksız yada hatalı bir bloke ise itiraz edip blokeyi kaldırtırsınız.

 47. Ferhat sönmez dedi ki:

  Merhaba 6 7 ay önce yani ohal durumundayken yasa dışı yollardan iddia oynamıştım aradan 1 ay geçtikten sonra bankadaki maaş hesabıma bloke konulmuş başka bankadan hesap açtırayım dedim onuda yaptım onada bloke koymuşlar yani şu an herhangi bir bankadan hesap açtırsam hemen bloke konuluyor ve bu bloke yazılı bir şekilde bütün bankalara Amasya cumhuriyet baş savcılığından faxlanmış orayı arıyorum bilgi dahi vermiyorlar bunu nasıl hallederiz yardımcı olur musunuz lütfen…

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Şu an soruşturma aşamasındasınızdır. Bu soruşturma tamamlandıktan sonra durumunuza göre bloke kararı kaldırılabilir.

 48. Yılmaz dedi ki:

  Blokeyi koyan maaş aldığım halk bankası. Maaşımı ödüyor ama blokeyi kaldırmıyor. Bu yüzden maaşımı taşıyamıyorum. Bana takiplisin diyor. Bu durumda ne yapmalıyım?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bloke kararını hangi kurumdan çıkarttılarsa oraya blokenin kaldırılması için itiraz dilekçesi yazabilirsiniz.

 49. Yılmaz dedi ki:

  İtiraz dilekçesi yazarsam banka aleyhime bir yaptırım uygulayabilir mi? Neticede takipli borcum var.

 50. Teslime dedi ki:

  Merhaba. Ziraat Bankası emeklisiyim. Rahmetli eşimden kalan dul maaşı alıyorum. Bir avm den kredili bir kaç eşya aldım ve ödemesini geciktirdim. Ve sonra ödemek için bankaya gittim. Kredi çekip borcumu ödemek için ama banka bana diyor ki o avm senin kredi çekmen için bloke koymuş. Bu nasıl olur ben maaşımı alıyorum ama kredi çekemiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Özel bir kurum sizin bankadan kredi çekememeniz için böyle bir bloke koyduramaz. Belki o alışveriş yaptığınız yer hakkınızda yasal işlem başlatmıştır ve kara listeye girmişsinizdir ve banka da bu sebeple kredi vermiyor olabilir. Bankadan daha net bir bilgi alın ve bu bloke nedir hangi kurum tarafından koydurulmuş onu öğrenin. Belki o durumda yardımcı olabiliriz.

 51. ali dedi ki:

  Merhabalar benim maaştan 4/1 oranında icra kesintisi var şahısa olan borcumdan dolayı maaş bankası icra kesintisi olmasına rağmen hesabıma bloke koydu blokeli tutarı ve blokeyi nasıl kaldırabilirim. Şube avukata avukat genel müdürlüğe sallıyor biz yapıyoruz onlar kaldırmıyor blokeyi diye

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bloke kararını hangi kurumdan almışlarsa raya bir itiraz dilekçesi yazabilirsiniz.

 52. Tolga dedi ki:

  Merhabalar Garanti Bankası maaş müşterisi olarak çalışıyordum maaşıma yüklü miktar haciz gelince işten ayrılmak zorunda kaldım bankada alacaklarından beni icraya verdi aynı zamanda hesabıma da bloke koydu şimdi ise yeni bir iş yerine girdim ve tekrar Garanti Bankası maaş müşterisi olarak çalışıyorum bu ay 1/4 kesinti olacak maaşımdan ama aynı zamanda banka bloke koyup kalan paranın da 1/4 ini keseceğini söyledi bankanın 2. bir kesinti yapması doğru mu ve blokeyi kaldırabilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Banka kendi kafasına göre bloke koyamaz. Resmi bir makamın bloke kararı vermesi gerekir. Eğer bloke resmi bir makam kararı ile konuluyorsa o resmi makama itiraz edebilirsiniz. Eğer kafasına göre bir bloke koyuyorsa şikayet edebilirsiniz.

 53. Tolga dedi ki:

  Semih bey kredi veya kredi kartının sözleşmesinde ödeme yapılmaması durumunda hesaptaki paranin 1/4 kesintisi yapılacaktır gibi bir madde var ise kesinti yapma hakkı varmı yoksa icra dairesi yoluyla mı koyabilir kesintiyi

 54. atilla dedi ki:

  Merhaba. Vergi borcumdan dolayı vergi dairesi maaş hesabımın tamamına bloke haciz uygulamış buna itiraz edeceğim bir dilekçe örneğini bana yazarsanız çok sevinirim saygılarımla.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   …/…/2018

   T.C.
   ………. Adliyesi
   ……. İcra Dairesi’ne

   Dosya No: 2018/…

   İcra Dairenizin, numarası yukarıda yazılı olan icra takip dosyasında alacaklı vekilinin isteği üzerine ……… Bankası’na gönderilen Haciz İhbarnamesi neticesinde, bankanın …… Şubesi’nde bulunan ………. numaralı hesabıma haciz konulmuştur. Söz konusu hesap, maaş hesabımdır. Dilekçe ekinde, maaş hesabı olduğuna dair evrakları sunuyorum.
   Hesap üzerinde bulunan bloke nedeniyle maaşımı kullanamıyorum ve bu sebepten dolayı da mağduriyet yaşıyorum. Hukukî bağlamda maaş hesabına bloke konulamayacağından, mezkûr bankaya yeniden müzekkere yazılarak haciz ve blokenin kaldırılması hususunu,
   Bilgilerinize arz ederim.

   Ad Soyad
   İmza

   Bilgiler
   İsim Soyisim:
   T.C. Kimlik No:
   Adres:
   Telefon:

   EKİ: Hesabın maaş hesabı olduğunu kanıtlayan evrak.

 55. İsmail YAVUZ dedi ki:

  Merhaba Semih Bey. İşçiyim ve Maaşım hacizli fakat maaş hesabıma Bloke koyulmuş.Vergi dairesi ve 1.ci icra dairesi tarafından. Bunu yapabilirlermi. Blokeyi kaldıra bilmen için ne yapmalıyım…

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bloke kararının hatalı olduğunu düşünüyorsanız bu kararı veren icra dairesine itiraz dilekçesi yazabilirsiniz.

Sayfa başına git