Bankadan İcralık Oldum Kredi Çekebilir Miyim?

Bankadan İcralık Oldum Kredi Çekebilir Miyim?
19 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 1.137 kez okundu.

Ülkemizde şu anda milyonlarca kişi bankalara borçlu ve büyük bir kısmı ise icralık olmuş durumda. Eğer sizde bankalara borçlu iseniz ve icralık durumdaysanız öncelikle psikolojinizi bozmayın ve her şeyin olduğu gibi bu durumunda bir çözümü ve hal yolu olduğunu bilin. Böyle bir duruma düşenlerin yapacakları en büyük hata panik olmak ve bu panik haliyle yapmaması gereken pek çok şeyi yapmak oluyor. Bugün sizlerle icralık olanlar ne yapmalı konusunu inceleyeceğiz. Bu kısa uyarıdan sonra gelin şimdi özellikle avukatlık olanlara kredi durumları nedir ve nasıl bir süreç işler ona bakalım.

İcralık Olan Kişi Kredi Çekebilir mi?

Önce normal bir şekilde kredi çekmek için gereken şartları kısaca anlatalım ve sonrasında icralık olanların durumunu bu bilgiler doğrultusunda inceleyelim. İlk olarak herkesin bir toplam kredi limiti bulunmaktadır. Bu limit sizin o anki toplam kredi ve kredi kartı borçlarınızdan arta kalan rakamdır. Örneğin toplam kredi limitiniz 25000 TL olsun, kredi borcunuz o anda 7500, kredi kartı borçlarınızda 12500 TL olsun. Böyle bir durumda kalan toplam kredi limitiniz 5000 TL yapar ve bu rakama kadar kredi çekebilirsiniz.


Bunun yanında 1300 ve üzeri bir kredi notuna sahip olmanız lazım. Kredi notu 0 – 1900 arasındadır ve Türkiye ortalaması 1300’dür. 1300 üzeri kolay kredi çeker altı ise zorlanır. Kredi çekmeniz için gereken bir diğer şart ise çekeceğiniz kredi taksitlerini ödeyecek bir gelire sahip olup olmamanızdır. Bu üç şart genellikle bankaların aradıkları ve olmazsa olmaz olarak gördükleri şartlardandır.

Şimdi gelelim kanuni takipte olanlara kredi olayına. İlk olarak şunu belirtelim, eğer kanuni takipte iseniz Merkez Bankası kara listesine girmişsiniz demektir. Kara listeye girenlerin kredi notları sıfırlanır. Böyle bir durumda doğal olarak bankaların aradığı 1300 kredi notu şartını sağlamanız mümkün değildir. Ayrıca kara listeye girenlerin toplam kredi limitleri de sıfırlanır. Hal böyle olunca değil kredi almak bankalara kredi başvurusu dahi yapma imkanınız yoktur. Fakat bazı durumlarda bu şartları aşabilmektesiniz. Şimdi gelin bu şartları nasıl aşacağınızı inceleyelim.

İcralık Olana Kredi Verenler

Kara listede olanlara kredi veren bankalar 2017 yılında hangileridir diye bir araştırma yaparsanız maalesef pek bir sonuç elde edemezsiniz. Çünkü kara liste demek bankalar nezdinde kredi veya kredi kartı verilmesi sakıncalı kişi demektir. Böyle bir durumdaysanız yapabileceğiniz ilk şey şudur; eğer üzerinize kayıtlı bir taşınmaz (örneğin tapusu size ait olan bir ev, dükkan) varsa bunu ipotek göstererek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Fakat şunu da belirtmekte fayda var. O anda icralıksınız ve icralık olduğunuz borç eğer tapusu size ait olan mülkün değerinden yüksekse yada eşitse bu ipotek işlemini unutun. Örneğin icralık olan borcunuz 30000 TL ve tapulu evinizin değeri 250000 TL, işte bu durumda tahmini 200000 TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz. Tabi ki kredi taksitlerini ödeyecek kadar gelir göstermeniz şartı ile.

Kredi Yeniden Yapılandırma (refinansman) Nedir?

Bir diğer seçeneğiniz ise 27 Temmuz 2017 tarihine kadar yasal takibe düşmüş olan borcunuzu tamamen ödemek yada yapılandırmak olabilir. Bu sene başında çıkan kanuna göre bu tarihe kadar yapılandırma yada borç kapatma işlemi yaparsanız Merkez Bankası kara listesinden adınız silinmektedir. Bu sebeple icralık kredi borcu yapılandırma sizin için makul bir alternatif olabilir.

Etiketler:

Bankadan İcralık Oldum Kredi Çekebilir Miyim? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Sercan dedi ki:

    Askeri personelim avukatlik oldum 1400 lira kapsatsam hemn 5000 maaş alıyorum ne zaman kredi çekerim..

    1. Semih Buzgan dedi ki:

      Eğer kara listeye girmemiş iseniz tekrar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kara listeye girmiş iseniz borcu kapattıktan sonra bir süre kara listede kalıyorsunuz ve bu süre içerisinde kredi başvurusu bile yapamazsınız. Bankanızdan kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Sayfa başına git