Bankadan İpotekli Bulunan Ev Nasıl Satılabilir?

Bankadan İpotekli Bulunan Ev Nasıl Satılabilir?
27 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 917 kez okundu.

Sizlerle bugün çok merak edilen bankadan ipotekli bulunan ev nasıl satılabilir yada alınabilir konusunu inceleyeceğiz. Aslına bakarsanız çok karışık olmayan bir konu fakat biz tüm yönlerini anlatacağız. Bu sebeple yazımızın tümünü okumanızı ve meseleyi tam olarak anlamanızı öneriyoruz. Bu sayede işlem yaparken herhangi bir hata yapmanızın önüne geçmiş olursunuz.

Banka İpotekli Ev Satışı

İpotekli ev nasıl satın alınır konusunun aslında bir kaç farklı yolu vardır. Hem alıcının hem de satıcının dikkatli olması lazım. Çünkü art niyetli kişiler bu hassas konuyu su istimal edebilirler. Öncelikle bilinmesi gereken şey kredili ev banka tarafından ipotek altındadır ve banka hak sahibidir. Yapılacak hatalı bir işlem sonucu alım işlemi gerçekleştiği zaman alacak kişi evin tam sahibi sayılmaz ve ipotek altındaki bir evi satın almış olabilir. Bu sebeple işlemler sırası ile ve kurallarına uygun şekilde yapılmalıdır.
Peki ipotekli ev satışı nasıl yapılır derseniz ilk önerimiz işlemlere başlamadan önce noter huzurunda bir sözleşme yapılması yönündedir. Bu sayede yapılacak işlemler sıralı olarak sözleşmede yer alır ve aksi durumlarda hem alıcı hem de satıcının elinde bir evrak bulunur. Bu sözleşmeyi işinin ehli bir avukata hazırlatabilirsiniz. Şimdi gelin işlemlerin neler olduğunu ve nasıl yapılmasının daha sağlıklı olacağına bakalım.

İpotek Nedir? İpotekli Ev Nasıl Satılır?

İpotekli Evin Tapu Devri

İpotekli ev almak riskleri yapılacak olan sözleşme ile ortadan kalktığına göre ilk yapılması gereken şey eğer ev alım satım işlemi peşin para ile yapılıyorsa ilk olarak kredi borcunun kapatılık ipoteğin ortadan kaldırılmasıdır. Örneğin evin satış bedeli 500000 TL ise ve kalan kredi borcu 200000 TL ise öncelikle borç kapatılır ve kalan 300000 TL tapu devri esnasında satıcıya verilir. Bu işlemler aynı gün içerisinde tamamlanabilmektedir.
Eğer kredi borcu olan evin satışı yine bir kredi ile yapılacaksa bu sefer kredi aynı bankadan çekilecekse direk bankada işlem yapılır. Eğer başka bankadan çekilecek ise kredi durum izah edilir ve kredi çıkınca diğer kredi otomatik kapatılır ve ardından tapuya gidilerek kalan tutar satıcıya verilip tapu devri yapılır. Kredi aynı bankada ise kredi devir işlemi de yapılabilir. Bu durumda bazı kredi masrafları da ortadan kaldırılmış olur.

Bu yazımızda ipotekli ev satılır mı ve işlemler nasıl olur bu konuyu inceledik. Anlatımda kafa karışıklığı oldu ise yada anlaşılmayan noktalar varsa lütfen bizlere sorularınızı alt kısımdaki yorum ekleme bölümünden iletin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git