Bankadan Kredime İhtarname Geldi Ne Yapmalıyım?

Bankadan Kredime İhtarname Geldi Ne Yapmalıyım?
15 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 3.003 kez okundu.

İhtiyaç duyduğumuz anlarda hepimiz kredi çekiyoruz yada acil bir alışveriş gerekiyor ve üstümüzde nakit olmuyor bu seferde kredi kartı kullanıyoruz. Artan masraflar sonucu kimi zaman kredi yada kredi kartı borcumuzu ödeyemiyoruz. Hal böyle olunca kredi kartı borcu ihtarname veya kredi için ihtarname geliyor. Peki bu süreç nasıl işliyor ve ne kadar zaman sonra ihtarname geliyor. Gelin şimdi bu sıkıcı gibi görünen ama kolay aşmanızı ümit edeceğimiz konuyu inceleyelim. Konuya başlamadan önce şunu bir önce belirtmekte fayda görüyorum. Böyle bir durumla karşılaştığınız anda panik yapmayın ve psikolojinizi bozmayın, çünkü çözüm yolları mevcut ve dünyanın sonu değil. Bu durumla karşılaşan ne ilk insan sizsiniz ne de son olacaksınız. Bu sebeple sürecin her aşamasında neler olacağını tam öğrenip ona göre hareket etmek ve hazırlıklı olmakta maksimum fayda var.

İçindekiler

Banka İhbarnamesi Nedir?

Bankaya olan kredi yada kredi kartı borcu ödenmediği zaman ihtarname süresi kaç gündür ilk olarak buna bakalım. Borcun son ödeme tarihi geçtikten 90 gün sonra ihtarname gelir. Borcu ödemediğiniz ilk hafta bir sms alırsınız. 2 yada 3 hafta sonra bankadan bir telefon gelir ve borcunuzu hatırlatır. 1 aylık süre geçtikten sonra artık bankanın tahsilat merkezi tarafından aranmaya başlanırsınız. Bu aramalar ilk başta iki üç günde bir olur. Fakat 90 günlük süre ilerledikçe kimi zaman günde ondan fazla arama olur.


Bu aramalara ilk başlarda cevap verir ve durumu izah edersiniz. Fakat her seferinde sanki ilk kez aranıyormuşsunuz gibi size açıklama yapıp cevap isterler. Tavsiye etmiyoruz fakat psikolojiniz bu kadar sık aranmayı kaldırmıyorsa ve aynı cevabı tekrar tekrar vermek istemiyorsanız telefonu açmayabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinizdir. Burada size açmayın demiyoruz yanlış anlaşılma olmasın ama kaldıramıyorsanız bu kadar sık görüşmeyi o zaman yapabilirsiniz.

Evet ihtarname ne kadar sürede ulaşır sorusunu yanıtladıktan sonra isterseniz sonrasında neler olur ve ne yapmalısınız ona bakalım.

Bankadan Kredime İhtarname Geldi Ne Yapmalıyım?

Kredi Borcu İhtarname Süreci Nasıl İşler?

Bankalarda kayıtlı olan ikametgah adresinize borcun ödenmemesini takip eden 90 gün sonra (ortalama) notar aracılığı ile bir ihtarname gelir. Bu ihtarnamede önceden sizden istenilen kart yada kredi taksit tutarı değil borcun tümü, ihtarname için harcanan noter masrafı ve diğer ufak tefek kırtasiye masrafları toplu şekilde istenir. İhtarnamenin elinize ulaşmasından sonra genellikle 7 gün içerisinde borcun ödenmesi müşteriden istenir. Size gelen evrakın en alt kısmı dahil tümünü okuyun, burada ne kadar sürede ödemenin istendiğine dair bilgiler yer alacaktır.


Aslına bakarsanız burada kredi kartı borcu ihtarname örneği veya banka ihtarname örneği göstermek isterdik fakat bilgiler kişiye özel olduğu için sitemizde yer vermek istemedik. Fakat örneklerle ilgili Google görsellerde bir arama yaparsanız pek çok örnek görebilirsiniz. Üzerinde kişisel bilgileriniz, hangi bankadan gönderildiği, borcun toplam tutarı ve hangi kalemlerden oluştuğu ve en geç ne zamana kadar ödenmesi gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Fiyatlar değişebileceği için banka ihtarname ücreti hakkında bilgi yazmıyoruz, noter ücreti bu konuda ortalama 70 – 100 TL arası değişmektedir. Şimdi burada net rakam olarak 76 TL yazsak 3 ay sonra değişebileceği için yanlış olur. Fakat aşırı yüksek bir bedel değil.

Sizlere kredi borcu ihtarname konusu hakkında vereceğimiz bilgiler şimdilik bu kadar. Konuya katkınız olması açısından önceden yaşadığınız tecrübeleri yorum ekleme bölümünden yazarsanız seviniriz. Bu sayede aynı sorunu yaşayan arkadaşlara güncel bilgileri sunmuş olursunuz. Çünkü devamlı olarak bu konu ile ilgili sorular gelmekte ve güncel olarak işleyiş farklılık göstermektedir.

Etiketler:

Bankadan Kredime İhtarname Geldi Ne Yapmalıyım? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Aykut dedi ki:

    Merhaba,

    İhtiyaç kredisi çektim bugün itibariyle 57 gün gecikmede ve adresime İhtarname gönderilmiştir diye mesaj geldi. 90 gün olunca ihtarname gelmesi gerekmiyor muydu? Bilgilendirirseniz memnun olurum.

    1. Semih Buzgan dedi ki:

      90 gün bankaların ihtarname göndermek için bekledikleri maksimum süredir. Bu süreden önce de gönderebiliyorlar..

Sayfa başına git