Bankadan POS Cihazı Makinesi Nasıl Alınır?

Bankadan POS Cihazı Makinesi Nasıl Alınır?
2 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 520 kez okundu.

Gelişen teknoloji ve ekonomik alışkanlıklar hem son kullanıcıları hem de satış yapan küçük yada büyük esnafı farklı çözümlere yönlendiriyor. Özellikle alışveriş yönünü incelediğimiz zaman son kullanıcılar nakit yerine artık kredi kartı ile alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Bugün hangi türden mal yada hizmet satıyor olursanız olun  müşterilerinize kredi kartı ile alışveriş seçeneği sunmuyorsanız ciddi kayıplar yaşayacağınız kesindir. İşte bu noktada pek çok esnaf pos cihazı nasıl alınır arayışına giriyor. Bugün sizlerle başta pos cihazı almanın şartları olmak üzere konu ile ilgili tüm detayları inceleyeceğiz.

Bankadan Pos Cihazı Nasıl Alınır?

Pos makinesi almanın şartları meselesini incelemeden önce şu noktayı bir netleştirelim. Pos almak için kayıtlı bir esnaf olmanız lazım. Yani evinden satış yapan yada resmi hiç bir kaydı bulunmayan şahıslar gidip bankadan pos makinesi alamazlar. Sizlerden gelen sorularda pos cihazı Garanti Bankası, iş bankası pos cihazı başvurusu, ziraat bankası pos cihazı için gerekli evraklar falan gibi başlıklar oluyor, biz genel olarak anlatım yapacağız ve bu anlatım tüm bankalarla uyumlu olacak.


Şimdi gelin pos cihazı için gerekli evraklar nelerdir onlara bakalım. İki şekilde bakacağız. Şahıs firmaları için farklı ticari ortaklıklar için ise daha farklı evraklar gerekmektedir.

Şahıs Firması POS Cihazı Başvurusu

Şahıs firmaları için gerekli evraklar şunlardır;

  • Vergi levhası,
  • Pos cihazı başvurusu yapan firma sahibinin kimliğinin aslı,
  • İmza Beyannamesi,
  • Eğer firma bir odaya kayıtlı ise bu odaya kayıtlı olduğunu gösteren belge.

Biz bu yazıyı kaleme aldığımızda yani 02.04.2017 tarihinde bankaların şahıs firmalarından pos makinesi başvurularında istedikleri evraklar bunlar. Sizde başvurunuzu yapmadan önce bankadan son bir sefer hangi evrakları isteyeceklerine dair bilgi alıp teyit edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Ticari Ortaklıkların POS Makinesi Başvurusu

Ticari ortaklıkların bankalara yapacakları pos cihazı başvurularında aşağıdaki evraklar istenmektedir;

  • Kuruluş ticaret sicil gazetesi,
  • Vergi levhası,
  • Firma ortaklarının hepsinin kimlik fotokopileri,
  • İmza sirküleri.

Pos Cihazı Fiyatları

Bildiğiniz gibi yeni teknolojilerle birlikte pos cihazları aynı zamanda yazar kasa olarak da kullanılabiliyor. Buna özel üretilmiş cihazlar var ve aynı anda hem kredi kartından tahsilat yapıyor hem de fiş kesiyor. Bu konu ile ilgili yönetmelikler ve tavsiyeler gündemden düşmüyor. Bu sebeple biz şu anda bu konu ile ilgili net bir bilgi paylaşmak istemiyoruz. Çünkü biz yazdıktan bir hafta sonra konu kanunlaşır ve zorunlu hale gelebilir. Bundan ötürü en sağlıklı bilgiyi muhasebecinizden yada bankanızdan alabilirsiniz. Pos cihazı fiyatları üzerine şimdilik bunları söyleyelim. Ayrıca şunu da bilmeniz lazım. Pos cihazı ile kredi kartından tahsilat yaptığınız zaman bankaların komisyon ve masrafları da bulunmaktadır. Bunları zaten pos makinesi başvurusunda size sunulan evraklardan ve bilgilerden öğreneceksiniz. Her bankada bu komisyon oranı farklılık göstermektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git