Bankaya Kredi Borcunu Ödemeyen Memurun Durumu Ne Olur?

Bankaya Kredi Borcunu Ödemeyen Memurun Durumu Ne Olur?
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.105 kez okundu.

Daha önceki yazılarımızda emekliler kredi yada kredi kartı borcunu ödemezse ne olur ve diğer şahıslar ödemezse ne olur diye yazılar yayınlamıştık. Bugün ise borcunu ödemeyen devlet memuru nelerle karşılaşır ve yasal süreç nasıl işler, bu konulara değineceğiz.

Memurun Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

İsterseniz direk herhangi bir kredi yada kredi kartı borcu ödenmez ise süreç nasıl işler ona bakalım, aralara da memur için olan kısımları ekleyelim. Çünkü %90 oranında mesela aynıdır. Sadece son aşamadaki haciz olayı biraz farklıdır. Şimdi gelin memur kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun cevabına bir örnekle başlayalım. Son ödemesi bugün olan bir kredi taksidiniz olduğunu düşünün. Ve ödemediniz. İlk hafta bankadan borcun ödenmediğine dair bir sms alırsınız. Bu bir hatırlatma mesajıdır. Ardından ilk 30 gün bitmeden 2-3 sefer telefon ile aranıp borcunuzu ödemediğiniz hatırlatılır. Yani ilk bir ay sizinle sadece borcunuzu hatırlatma amacı ile iletişime geçerler.


İlk ay tamamlandıktan sonra haftada 3-4 sefer aranmaya başlarsınız. Bu aranmalarda artık hatırlatma faslı bitmiştir ve sizden direk borcunuzu ödemeniz veya ne zaman ödeyeceğiniz ile ilgili konuşmalar yapılır. Bu aramaların neredeyse tümü farklı kişiler tarafından olur ve sanki ilk aranmaymış gibi her şey tek tek baştan anlatılır ve sizden yanıtlar istenir. Her seferinde aynı yanıtı vermenize rağmen bir sonraki aramadan yine aynı konular konuşulur. Bu telefon aramalarına cevap vermek yada vermemek sizin tercihiniz. Bu telefonları açmadınız diye herhangi bir yasal işleme tabi tutulmazsınız yada borcunuzda bir artış olmaz. Eğer psikolojiniz bu aramaları kaldıramaz hale gelirse dilerseniz açmayabilirsiniz.

Memur Kredi Borcunu Ödemezse Yasal Süreç Nasıl İşler?

Üçüncü aya girildiği zaman aramalar neredeyse her gün hatta son zamanlarda günde bir kaç kere olur. Bu arama faslı 90 gün sonra tamamlanır. Bundan sonra ikametgah adresinize bankadan noter marifetiyle bir ihtarname gelir. Bu aşamaya gelindiği zaman banka sizden artık borcun taksidini değil tümünü ve bunun yanında noter masrafları vs gibi ufak tefek masraflarda istenir. Size 7 gün süre verilir. Bu süre içerisinde ödemezseniz borcun tümünü artık dosyanız bir hukuk bürosuna yada avukata verilir.

Hukuk bürosu sizinle ilk hafta sms ile irtibata geçer. Mesajda hangi bankaya olan borcunuzdan dolayı dosyanın kendilerine verildiği ve iletişim bilgileri yer alır. Eğer siz iletişime geçmezseniz onlar en geç 1 hafta içerisinde sizi ararlar. Hukuk bürosundan yapılan aramalar bankanınkine pek benzemez. İşini iyi yapan ve meslek etiğine bağlı hukuk bürolarını tenzih ederek şunu söyleyebilirim, bazı hukuk büroları sanki mafyaymış gibi o tarz konuşmalar yaparlar. Sizi hapis cezasıyla veya evinizdeki tüm eşyaları kaldırmakla tehdit edebilirler. Memur kredi borcunu ödemezse hapis var mı diye soracak olursanız şöyle izah edelim. Normal şartlarda böyle bir uygulama yok. Bunun tek bir şartı var, oda siz eğer gidip hukuk bürosunun hazırladığı bir taahhütnameyi imzalar ve buradaki taahhüt tarihinde borcu ödemezseniz o zaman hapis cezası ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple ödeme yapamayacağınız hiç bir tarih için taahhütname imzalamayın. Ancak imkanınız varsa imzalayın. Tercih sizin.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Şimdi normal kredi borcunu ödeyemeyenlerle memurlar arasındaki farkın olduğu yere geldik. Hukuk bürosu sizden borcu tahsil edemeyeceğine kanaat getirdiği zaman icra dairesine başvurur. Bu noktada sizin memur ve sabit gelirli bir borçlu olduğunuzu belirtip maaş haczi isteyebilir. Bu noktadan sonra maaşınızın en fazla 1/4’ü haczedilebilir. Eğer evden eşya kaldırılması gibi bir durum olacaksa bu da aynı türde eşyadan sadece birden fazla varsa o alınabilir. Bu eşyalar buzdolabı, çamaşır makinesi gibi hayatınızı sürdürmeniz için gerekli olan eşyalardır.

Ödenmeyen Kredi Borcu Takibi Nasıl Yapılır?

İcralık Memura Disiplin Cezası

Kredi veya kredi kartı borcunu ödeyemeyen ve icralık olan memur tüm bu aşamalardan sonra disiplin cezası yada başka bir ceza alır mı şimdi gelin ona bakalım. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125/B-k maddesi gereğince devlet memurlarının “borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olmak” fiilinden kınama cezası ile karşılaşma ihtimali vardır.. Bu sebeple, çalıştığınız resmi kurumdaki üstünüz tarafından kınama cezasıyla tecziye edilebilirsiniz.

Müdürlük veya müdür yardımcılığına atanmanızda bir sorun oluşup oluşmayacağı konusu disiplin cezası ile ilgilidir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Uygulama başlıklı 132’inci maddesinin dördüncü fıkrasında “Kendilerine disiplin cezası olarak aylıktan kesme veya kademe ilerlemesini durdurma cezası verilenler, valilik, büyük elçilik, müsteşar, müsteşar yardımcılığı, genel müdürlük, genel müdür yardımcılığı ve daire başkanlığı görevlerine atanamazlar.” kararı yer almaktadır. Bu karar yalnızca genel müdür ve genel müdür yardımcılığı gibi üst düzey memuriyetler için geçerlidir.

Etiketler:

Bankaya Kredi Borcunu Ödemeyen Memurun Durumu Ne Olur? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Mehmet dedi ki:

    Merhabalar evet memurum ve kredi borcuma gelen hacizden dolayı soruşturma başlatıldı ve ben aday memurum bu durumda izlenecek yol nasıl olur ne tür cezalar alabilirim..

  2. Mehmet dedi ki:

    Kredi haczinden dolayı memurların alabilecekleri cezaları değil misiniz peki aday memur aynı şekilde soruşturma geçirirse ne olur.

Sayfa başına git