www.vfxfilm.com | www.livelyfilm.com | www.filmondes.com | www.filmsilo.com | www.dixifilms.com| www.tusfilm.com | www.filmcak.com| www.flafilm.com | www.nvpfilm.com| www.filmovtia.com | www.henafilm.com| www.mvdpfilm.com | www.sumifilm.com
Beş Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları Ne Olur? | ekredinotum.com

Beş Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları Ne Olur?


Bankalardan aldığınız krediler veya kredi borçlarının ödenmemesi durumunda bu paranın belli bir zaman sonra geri ödenmemesi durumu hakkında çok sayıda soru gelmekte. Bu sebeple böyle bir yazı kaleme alma gerekliliği doğdu. 5 yıl ödenmeyen kredi kartı borcu ne olur sorusu en çok gelenlerin başında yer alıyor. Sizlere bu makalemizde iyi ve kötü haberler vereceğiz. Öncelikle pek çok alternatifiniz olduğunu bilmeli ve karamsarlığa düşmemelisiniz. Dahası bu senenin başında çıkan sicil affı ile birlikte artık önünüzde pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Biz bu yazıyı yayınladığımızda bir af çıkmıştı fakat bu sicil affının süresi şu anda doldu. Bu sebeple af ile ilgili bir araştırma yapmanıza gerek kalmamıştır. Gelin şimdi konu ile ilgili bilgileri detaylandıralım.

Kredi Kartı Borcu Kaç Yılda Silinir?

İlk olarak en çok merak edilen kredi kartı borcu kaç yılda silinir sorusuna yanıt verelim. Siz kredi kartı borcunuzu birbirini takip eden 3 ay boyunca ödemezseniz banka dosyanızı bir hukuk bürosuna verir. Bu hukuk bürosu sizinle iletişime geçerek borcun ödenmesini ister. Makul bir süre içerisinde olumlu bir yanıt alamazsa ilgili icra dairesine başvuru yaparak hakkınızda icra takibi başlatır. İcra süreci içerisinde herhangi bir tahsilat yapılmazsa dosyayı bankaya geri iade eder ve banka bu sefer başka bir avukata verir. Bu dosya genellikle 5 yıl boyunca farklı avukatları dolaşır ve sonrasında banka borcu bu işlerle ilgilenen firmalara satar. Tüm bu süreç boyunca maaşınıza bloke koyma dahil pek çok yolu dener bankalar. Kredi kartı borcu zaman aşımı kanunlarımıza göre (İcra İflas Kanunu) zaman aşımı süresi 20 yıldır. Fakat sizin dosyanız avukata verildikten sonra artık Merkez Bankası kara listesine girersiniz. Bu durumda artık ne kredi ne de kredi kartı alamazsınız. Ancak 2017 temmuz ayına kadar borçlarınızı yapılandırırsanız yada tek kalemde kapatırsanız kara liste affından yararlanır ve bu listeden çıkabilirsiniz.

Beş Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları Ne Olur?

Kredi Borcu Zaman Aşımı

Ödenmeyen kredi borcu zaman aşımı da gene 20 yıldır. Süreç kredi kartı borcunun ödenmemesi durumu ile aynıdır. Fakat alacaklı olan banka bu süreyi uzatmak için farklı hukuki yolları deneyebilir. Ancak siz belli bir süre sonra haczedilecek yada tahsilatı yapılacak bir geliriniz olmadığını icra dairesi nezdinde kanıtlayabilirseniz aciz vesikası alabilir ve borçtan kurtulabilirsiniz. Fakat bundan sonraki süreçte artık herhangi bir bankadan hizmet almanız, kredi çekmeniz, kredi kartı kullanmanız gibi durumlar pek mümkün olmayacaktır. Çünkü artık kara listeye girmişsinizdir. Tüm bu sürecin uzaması yada kısalması birazda çalıştığınız bankanın politikasına ve borcun tutarına göre de değişebilir. 5 yıl ödenmeyen kredi kartı borcu silinir gibi kesin bir cümle kurmak bu sebeple mümkün değildir.

Ödenemeyen Diğer Borçların Durumu

Bankalar dışındaki özel, tüzel, kişisel ve devlete karşı olan borçlarda ise durum daha farklıdır. Tüm bu konularla ilgili ayrı ayrı yazılar yayınlayacağız fakat şimdi kısaca bazı bilgiler vermek istiyorum. Öncelikle 5 yıl sonunda zaman aşımına uğrayan borçlar hangileridir gelin onlara bakalım. Kiralar, hotel, motel, otel, tatil köyü ve pansiyon,ana para faizleri gibi mekanlardaki konaklama ücretleri, ufak perakende satış ve küçük sanat eseri işlerinden doğacak alacaklar, simsarlık ve komisyon sözleşmesinden doğacaklar alacaklar (acentelik, vekalet, komisyon ücretleri dahil değil), eser sözleşmesi sonucu doğacak alacaklardır.
Devlete karşı olan borçlarda ise 5 yıl boyunca tahsilatı yapılmayan borçlar zaman aşımına uğramaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, yayınladığı Tahsilat Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ bu bilgiyi bizlere veriyor. Devlet kendisi için bir tahsilat süresi tanıyor ve bunu da beş yıl ile sınırlandırıyor. Bu durumda bir istisna bulunuyor. Borç için 1 TL’lik bile bir ödeme yaparsanız zaman aşımı sıfırlanıyor ve yeniden başlıyor.

SGK borçları ve idari borçlarda ise zaman aşımı süresi 10 yıl ile sınırlandırılmıştır. Nadir görülse de zaman aşımı dolduktan sonra borcunuzu ödemek isterseniz bu yol her zaman açıktır. Dilediğiniz zaman borcunuzu ilgili kuruma ödeme imkanınız bulunmaktadır. Son olarak şunu belirtelim ki ister 5 yıl isterse daha az yada daha çok yıl kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz takdirde bu borç silinmemektedir. Banka avukata verir ve belli bir süre sonra avukat tahsilatı yapamazsa dosyayı tekrar bankaya iade eder. Banka da isterse tekrar başka bir avukata verir yada en son çare olarak varlık yönetim şirketine bu borcu satar ve bu sefer aynı borç tutarını varlık yönetim şirketine borçlanırsınız. Bu firmalar borçta kimi zaman büyük indirimler yaparak tahsil etme yolunu seçerler.20 Yorum

 1. Avni Ekim 13, 2017
  • Semih Buzgan Ekim 16, 2017
 2. Mehmet Aralık 7, 2017
  • Semih Buzgan Aralık 11, 2017
 3. Emrah uzunlar Aralık 18, 2017
  • Semih Buzgan Aralık 19, 2017
 4. Korel Aralık 19, 2017
  • Semih Buzgan Aralık 22, 2017
 5. Mira koc Aralık 31, 2017
 6. Aysel Ocak 2, 2018
  • Semih Buzgan Ocak 5, 2018
 7. Emrah kızıl Ocak 6, 2018
  • Semih Buzgan Ocak 8, 2018
 8. Memet Ocak 15, 2018
  • Semih Buzgan Ocak 16, 2018
 9. Selman Ocak 18, 2018
  • Semih Buzgan Ocak 19, 2018

Soru veya yorumunuzu bu bölüme yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir