Beş Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları Ne Olur?

Beş Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları Ne Olur?
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 12.544 kez okundu.

Bankalardan aldığınız krediler veya kredi borçlarının ödenmemesi durumunda bu paranın belli bir zaman sonra geri ödenmemesi durumu hakkında çok sayıda soru gelmekte. Bu sebeple böyle bir yazı kaleme alma gerekliliği doğdu. 5 yıl ödenmeyen kredi kartı borcu ne olur sorusu en çok gelenlerin başında yer alıyor. Sizlere bu makalemizde iyi ve kötü haberler vereceğiz. Öncelikle pek çok alternatifiniz olduğunu bilmeli ve karamsarlığa düşmemelisiniz. Dahası bu senenin başında çıkan sicil affı ile birlikte artık önünüzde pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Biz bu yazıyı yayınladığımızda bir af çıkmıştı fakat bu sicil affının süresi şu anda doldu. Bu sebeple af ile ilgili bir araştırma yapmanıza gerek kalmamıştır. Gelin şimdi konu ile ilgili bilgileri detaylandıralım.

Kredi Kartı Borcu Kaç Yılda Silinir?

İlk olarak en çok merak edilen kredi kartı borcu kaç yılda silinir sorusuna yanıt verelim. Siz kredi kartı borcunuzu birbirini takip eden 3 ay boyunca ödemezseniz banka dosyanızı bir hukuk bürosuna verir. Bu hukuk bürosu sizinle iletişime geçerek borcun ödenmesini ister. Makul bir süre içerisinde olumlu bir yanıt alamazsa ilgili icra dairesine başvuru yaparak hakkınızda icra takibi başlatır. İcra süreci içerisinde herhangi bir tahsilat yapılmazsa dosyayı bankaya geri iade eder ve banka bu sefer başka bir avukata verir. Bu dosya genellikle 5 yıl boyunca farklı avukatları dolaşır ve sonrasında banka borcu bu işlerle ilgilenen firmalara satar. Tüm bu süreç boyunca maaşınıza bloke koyma dahil pek çok yolu dener bankalar. Kredi kartı borcu zaman aşımı kanunlarımıza göre (İcra İflas Kanunu) zaman aşımı süresi 20 yıldır. Fakat sizin dosyanız avukata verildikten sonra artık Merkez Bankası kara listesine girersiniz. Bu durumda artık ne kredi ne de kredi kartı alamazsınız. Ancak 2017 temmuz ayına kadar borçlarınızı yapılandırırsanız yada tek kalemde kapatırsanız kara liste affından yararlanır ve bu listeden çıkabilirsiniz.


Beş Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları Ne Olur?

Kredi Borcu Zaman Aşımı

Ödenmeyen kredi borcu zaman aşımı da gene 20 yıldır. Süreç kredi kartı borcunun ödenmemesi durumu ile aynıdır. Fakat alacaklı olan banka bu süreyi uzatmak için farklı hukuki yolları deneyebilir. Ancak siz belli bir süre sonra haczedilecek yada tahsilatı yapılacak bir geliriniz olmadığını icra dairesi nezdinde kanıtlayabilirseniz aciz vesikası alabilir ve borçtan kurtulabilirsiniz. Fakat bundan sonraki süreçte artık herhangi bir bankadan hizmet almanız, kredi çekmeniz, kredi kartı kullanmanız gibi durumlar pek mümkün olmayacaktır. Çünkü artık kara listeye girmişsinizdir. Tüm bu sürecin uzaması yada kısalması birazda çalıştığınız bankanın politikasına ve borcun tutarına göre de değişebilir. 5 yıl ödenmeyen kredi kartı borcu silinir gibi kesin bir cümle kurmak bu sebeple mümkün değildir.

Ödenemeyen Diğer Borçların Durumu

Bankalar dışındaki özel, tüzel, kişisel ve devlete karşı olan borçlarda ise durum daha farklıdır. Tüm bu konularla ilgili ayrı ayrı yazılar yayınlayacağız fakat şimdi kısaca bazı bilgiler vermek istiyorum. Öncelikle 5 yıl sonunda zaman aşımına uğrayan borçlar hangileridir gelin onlara bakalım. Kiralar, hotel, motel, otel, tatil köyü ve pansiyon,ana para faizleri gibi mekanlardaki konaklama ücretleri, ufak perakende satış ve küçük sanat eseri işlerinden doğacak alacaklar, simsarlık ve komisyon sözleşmesinden doğacaklar alacaklar (acentelik, vekalet, komisyon ücretleri dahil değil), eser sözleşmesi sonucu doğacak alacaklardır.


Devlete karşı olan borçlarda ise 5 yıl boyunca tahsilatı yapılmayan borçlar zaman aşımına uğramaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, yayınladığı Tahsilat Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ bu bilgiyi bizlere veriyor. Devlet kendisi için bir tahsilat süresi tanıyor ve bunu da beş yıl ile sınırlandırıyor. Bu durumda bir istisna bulunuyor. Borç için 1 TL’lik bile bir ödeme yaparsanız zaman aşımı sıfırlanıyor ve yeniden başlıyor.

SGK borçları ve idari borçlarda ise zaman aşımı süresi 10 yıl ile sınırlandırılmıştır. Nadir görülse de zaman aşımı dolduktan sonra borcunuzu ödemek isterseniz bu yol her zaman açıktır. Dilediğiniz zaman borcunuzu ilgili kuruma ödeme imkanınız bulunmaktadır. Son olarak şunu belirtelim ki ister 5 yıl isterse daha az yada daha çok yıl kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz takdirde bu borç silinmemektedir. Banka avukata verir ve belli bir süre sonra avukat tahsilatı yapamazsa dosyayı tekrar bankaya iade eder. Banka da isterse tekrar başka bir avukata verir yada en son çare olarak varlık yönetim şirketine bu borcu satar ve bu sefer aynı borç tutarını varlık yönetim şirketine borçlanırsınız. Bu firmalar borçta kimi zaman büyük indirimler yaparak tahsil etme yolunu seçerler.

Etiketler:

Beş Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları Ne Olur? Konusuna 146 Yorum Yapıldı
 1. Avni dedi ki:

  On alti yıl once kredi kartim vardi ege bank ve kalan bir borcum varmış avukatlik icra yoluyla kağıt göndermiş bunun icin ne yapmalıyım avukata gittim bankaya borcum olduğuna dair dokuman istedim veremiyor banka batmış diyor ne yapmalıyım?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Hangi icra dairesinden size kağıt gelmişse o daireye giderek gelen evrağı gösterip bankanın sunduğu borç bilgisinin yer aldığı evrağın bir kopyasını isteyebilirsiniz.

  2. Emel dedi ki:

   Merhaba 1994 doğumlu bir erkek kardeşim var. 2013 yılında bir kredi çekmiş borç avukatlık oldu ve yıllarca düzenli bir sigortalı işte çalışmadı. E-devlet üzerinde sürekli gözüken borç bir kaç gün önce gözükmediğini söyledi böyle bir durum affa dayanarak silinmiş olabilir mi? Yardımınızı rica ederim. Şimdiden teşekkürler.

   1. Semih Buzgan dedi ki:

    Borç silinmez. Tam net bilgileri bilmediğim için ayrıntı veremiyorum sadece tahmin üzerine yazıyorum. Muhtemelen borç bir hukuk bürosu yada avukattaydı. Artık bu dosyadan tahsilat yapılamadığına kanaat getirmiş ve dosyayı bankaya iade etmiş olabilirler. Yada borç bir varlık yönetim şirketine devir olmuştur. Eğer böyle bir durum varsa yakında onlar ile muhatap olabilirsiniz.
    Saygılar..

   2. albatros dedi ki:

    E-devlette icra dosyaları bölümü değişmiş boşuna heyecan yapmayın. ben yaptım maalesef :))

 2. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar benim bankaya kredi ve kredi karti borcum var. 3000 TL olan borç 6000 TL olmuş ne yapmam gerekiyor? Ödemek istiyorum borcumu toplu ödemede bu rakam iner mi sadece 3000 TL ödeyerek kapatmam mümkün mü? Teşekkür ederim

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   3000 TL olan borç bir anda nasıl 6000 TL oldu bu konuyu tam yazmadığınız için net bir şey söyleyemiyoruz. Eğer 90 gün boyunca hiç ödeme yapmadıysanız işin içine avukat ücreti de girmiş olabilir. Eğer muhatabınız şu anda banka ise kendilerine gidip taksitlendirme ve yeniden yapılandırma isteyebilirsiniz.
   Saygılar..

   1. Duhan dedi ki:

    Merhaba Semih abi dershane gitmiştim 2016 yılında ama sözleşme dosya falan yok çünkü fiyat konusunda anlaşamamıştım. Ben sınavın 8 aylık bölümün sadece YGS kısmı olan 3 aylik dönemine gittim o yüzden fiyatla anlaşamadık sınavdan sonra yine konuşuruz sen devam et dedi hocam bana bende devam ettim. Sınavdan sonra söylediği ücreti ben kabul etmedim ve beni 2 yıl sonra bu yıl avukata vermiş icra haciz geldi 21 yaşındayım öğrenciyim ne yapmam gerekiyor dosya sözleşme yokken bu adil midir lütfen bilgi verin yardımcı olun?? Teşekkürler..

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Merhaba,
     Aynı sorunuz mail ile de geldi ve oradan yanıt verdik. Bu sebeple buradan tekrar yazmıyorum. Geçmiş olsun.
     Saygılar..

 3. Emrah uzunlar dedi ki:

  İyi günler benim 2008 yıllarından beri bankalara borcum var ama ödenebileçek meblağ değil üzerinden kaç yıl geçti sizce ne olur ilerde?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Geçmiş olsun Emrah Bey,

   Bankalar alacakları için dosyanızı avukata veya hukuk bürosuna verir. Onlarda tahsil edebilmek için yasal olarak yapabilecekleri ne varsa onu denerler..

   Saygılar..

 4. Korel dedi ki:

  Ben bir kamu işçisiyim Vakıfbank’tan 2007 yılı içerisinde 12700 lira kredi karti borcum ve 48 aylık tüketici kredisi çektim. 102 bin lira kredi borcumun ilk taksitini ödedim fakat 2’inci ay 3012 lira geldiği icin odeme durumum yok ne yapabilirim her ay 3012 lira ödeyemem ve kredi kartını da ödeyemiyorum maaşım 3200 lira.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Bankanıza giderek borcu yapılandırabilir ve taksit tutarınızı ödeyebileceğiniz rakamlara çekebilirsiniz.
   Saygılar.

 5. Mira koc dedi ki:

  750 lira kredi kartı borcum var 1 yıldır ödeyemiyorum avukata vermiş taksit yaptı gene ödeyemedim ne olur acaba

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Maaş yada eşya haczi yolunu deneyebilir avukat.

   1. Hakan dedi ki:

    Eşya hacizinin kalktığı söyleniyor daha doğrusu farklı farlı yorumlar yapılıyor. Aslı nedir?

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Aşağıdaki yazıda haciz ile ilgili ayrıntılı bilgiler vermiştik. Arzu ederseniz bir inceleyin..

     https://ekredinotum.com/emekli-kredi-borcunu-odemezse-ne-olur-56.html

     Saygılar..

 6. Aysel dedi ki:

  Merhabalar benim 3 bankaya borcum var bir arkadaşın kurbanı oldum bir buçuk yıldır ödeyemiyorum gelirimde yok rahatsızım çalışamıyorum ne yapabilirim?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Sizi bu borç sebebiyle arayan soran olursa kendilerine durumu anlatmaktan başka çareniz yok. Zaten onlarında herhangi bir geliriniz olmadığı için yapabilecekleri bir şey bulunmuyor şu durumda.

 7. Emrah kızıl dedi ki:

  Merhaba 5 yıldan fazla Qnb Finansbank ve HSBC toplamda 4 bin lira faizlerle beraber borcum var. İcra ve avukat yoluyla üzerimde bir şey olmadığı için herhangi bir işlem yapamadılar ama son 1 yıla yakındır SSK’lı olmama rağmen maşıma bir haciz gelmedi ve çalıştığım firma Qnb Finansbank’tan hesap çıkarmamı istedi ve bende Finans varlık birimini arıtarak anlaşmaya gittim taksit yaptırdım şimdi bunu vermesem bloke olayı olur mu şayet olsaydı bu güne kadar neden olmadı?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bugüne kadar incelemedikleri için tespit etmemişlerdir. Bu andan itibaren artık Finansbankt’ta bir maaş hesabınız olduğunu biliyorlar ve ödemelerinizi yapmazsanız hesaba bloke koyabilirler.

   Saygılar..

   1. İlker dedi ki:

    Sayın semih bey yardımcı olmanız güzel yalnız yarım ve yanıltıcı olmayalım lütfen 1 maaş hesaplarına haciz ve bloke konulamaz yaşamı idame hakkını elinden alırsınız. Eşya haczinde ise eşyalardan iki adet olması durumunda haciz gerçekleşir.

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Bizde zaten bütün yazı ve yorumlarımızda bundan bahsediyoruz zaten. Sitemizdeki haciz ve icra ile ilgili yazıları okursanız sizin dediğinizle aynı bilgiyi verdiğimizi göreceksiniz. Hayatı idame ettirmek için gerekli olan eşyalardan sadece 1’den fazla varsa fazla olanlar haczedilebilir. 1 tane varsa o eşya hacze konu bile olamaz. Bunun yanında maaş haczi denilen uygulama vardır, fakat hayatı idame ettirmeye engel olmaması için sadece 1/4 oranında uygulanır. Yazılarımızı detaylı okuyarak daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.
     Saygılar..

 8. Memet dedi ki:

  Merhaba faturalı hat üzerinden telefon aldım ve 3 ay kadar oluyor ve fatura 6 milyar ödeyecek durumum yok ne olur şimdi ve üzerime bir şey yok..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   İlk olarak sizinle iletişime geçerek borcu hatırlatırlar. Eğer ödemezseniz borç dosyanızı bir avukata verirler.

 9. Selman dedi ki:

  Merhaba ben yurtdışında kredi çektim ama ödemedim Türkiye’ye döndüm sizce Türkiye de olduğum sürece sorun olur mu ?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Kredi çekip ödemediğiniz ülkelerin Türkiye ile olan ikili anlaşmalarına göre bu durum değişir.
   Saygılar..

 10. yavuz kır dedi ki:

  2001 yılından emlak bankası kredi kartım vardı bu gün 9. icradan ödeme emri geldi toplam borç 86 bin TL gibi yüksek bir rakam geldi. Bunu en az ne kadar ve kaç aya yayma şansım var. Teşekkürler iyi akşamlar..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey,
   Dosyanızın bulunduğu hukuk bürosu ile görüşebilirsiniz. Bizim burada size bir rakam verme imkanımız yok. Onlar sizin borç ödeme isteğinizi görüp banka ile görüşerek makul bir rakama ikna olurlar. Netice de amaçları borcun tahsilatını yapmak.
   Saygılar..

 11. Adsız dedi ki:

  Merhaba benim 2011 yılından bankaya 1200 kredi kartı borcum var sadece 300 ödemiştim ilk aldığımda sonra bir daha ödeyemedim şimdi 7 yıl geçti sizce benim bu borcum ne olmuştur özel bir bankaydı.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Her bankanın gecikme faizi ve masrafları farklıdır. En net rakamı bankadan öğrenebilirsiniz.

   1. Adsız dedi ki:

    Teşekkürler

 12. Sedat Armağan dedi ki:

  Uzun süredir ödeyemediğim kredi kartı borçlarımı hele şükür bitirdim. Bundan sonra kartların 1 tanesi hariç tümünü iptal ettireceğim. Kalan 1 kartın ise limitini düşürüp sadece kampanya ve bonuslar için kullanacağım.

 13. Hale dedi ki:

  Merhaba, benim 2009 dan beri Halkbank’tan çektiğim 10000 lira kredi borcum var ben 2 taksitini ödedim daha sonra eşimden ayrıldım tabi iş yeri sahibi ben olduğum için kredi kartlarımda vardı sonra ben 2011 de bir fabrikada işe girdim kredi kartları maaşıma bloke getirdi onları ödedim daha sonra insan kaynakları gelin isçinin maaşından bir kısmını kesip ödesin kolaylık yapın dediler avukatlar kabul etmedi çok az meblağ olur dediler daha sonra ben 2013 de tekrar evlendim bir süre ses yoktu beni şimdi tekrar buldu avukatlar ne yapabilirim SSK yok ev yok üstüme kayıtlı hiç bir şeyim yok ne yapabilirim bir yardim ederseniz çok sevinirim, teşekkürler şimdiden.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Üzerinize kayıtlı hiç bir şey yoksa endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok. Sizden bu şartlarda istedikleri tutarlarda tahsilat yapamayacakları için sizin önereceğiniz ödeme planını uygulayabilirler. Kendilerine durumunuzu izah edin ve ne şekilde ödeme yapabilecekseniz onu net bir şekilde belirtin.

 14. Gamze dedi ki:

  Merhaba,
  2015 yılında açılmış Denizbank borcum var. 1400 tl alacak, Vekalet Ücreti, masraf, harcıyla, 900 tl faiziyle 2800 tl olmuş. Bu borcu ödesem başka bankadan kredi kartı çıkartabilir miyim? Bir de bu borcu düşüremez miyim?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Borcu düşürme işini avukatla görüşerek indirim talep edebilirsiniz. Durumunuzu izah edin ve ne kadarlık kısmı ne şekilde ödeyebileceğinizin bilgisini verin. Hiç tahsilat yapamamaktansa biraz düşük tahsilat yapmak onlar içinde uygun olacaktır.

   Borcunuz yasal takibe girdiği için şu anda Merkez Bankası kara listesindesinizdir. Kara listede olanlar kredi yada kredi kartı alamazlar. Ancak bloke teminatlı kredi kartı almak için bankalarla görüşebilirsiniz. Bu durumda olanlara bloke teminatlı olarak kredi kartı veren bankalar oluyor.

 15. Sevcan dedi ki:

  Merhabalar benim çeşitli bankalara yüklü miktarda kredi borcum var 2012 de çektim hepsini o zaman dükkanlarımız vardı sonra battık şimdi varlık fonlarına aktarılmış indirim yapmıyor onlarda ben nasıl bir Yol izlemeliyim 50 bin civarı borç bu arada üstüme kayıtlı bir şey de yok yardımcı olursanız bana da sevinirim .

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Ödeyebilecek durumunuz ne şekildeyse onun bilgisini kendilerine verin. Aksi durumda ödeyemeyeceğinizi söyleyin. Anlaşmaya yanaşacaklardır. Çünkü adınıza kayıtlı hiç bir şey olmadığı için yapabilecekleri bir şey yok.
   Saygılar..

 16. Tuncay dedi ki:

  Merhaba,
  Benim deniz bankasına 25000 lira civarında kredi ve kredi karti borcum var aylik ödemem 3000 lira civarında ben 2 aydır ödeme yapamıyorum. Hiç bir gelirim yok sigortam yok seyyar hurdacılık yapıyorum üzerime kayıtlı hiç bir mal varlığı yok. Hapis cezası falan var mı?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Hayır hapis cezası gibi bir durum yok. Sadece dosyanız avukatlık olduğu zaman avukat icra dairesinde icra memuru huzurunda size bir taahhütname imzalatırsa ve siz de bu taahhütnamede yazılı olan şartlara uymazsanız o zaman caydırma amaçlı bir hapis cezası kararı çıkartabilirler. Bu taahhütnameyi imzalamak zorunda değilsiniz.

 17. Esra dedi ki:

  Merhaba
  Emekliyim fakat beyaz eşya almıştım ödeyemedim. 1 yıllık maaşım su an beyaz eşya dan dolayı icralık. Ayrıca Denizbank’tan maaşımı alıyorum fakat kredi çektim 15 bin TL. Su an onuda ödeyemiyorum. Şu anda üstüme hiç bir şey yok. Gelirim de yok. 1 yıl sonra icra bittiğinde maaşımı normal alabilir miyim. Denizbank kredi borcundan dolayı el koyar mı maaşıma. Çok teşekkür ederim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Maaşınıza konulan 1 yıllık icra bittiği zaman iki seçeneğiniz olacak. Eğer Denizbank’tan kredi çekerken kredi taksitlerinin maaş hesabından otomatik olarak ödenmesini kabul ediyorum diye bir ibare içeren sözleşme imzaladı iseniz banka buna istinaden kredi taksitlerini maaşınızdan otomatik kesebilir. Eğer böyle bir taahhütünüz yoksa o zaman maaşınızdan herhangi bir kesinti yapamazlar.

 18. Adanalı dedi ki:

  Merhaba benim 15 yıl önce kullandığım kredi kartı ve kredi vardı ayrı bankalardan ödeyemedim hiç o günden beridir ne bir daha kredi alabildim ne de kart ama e-devlet sayfamda dosyalarda görünmüyor artık bu sicilin silinme şansı varmı teşekkür ederim..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Takibe düştüğünüz zaman kara listeye girersiniz. Tüm borcu ödedikten sonra siciliniz o an için temizlenir. Fakat kara listeden çıkmanız 5 sene sürer. Eğer bu süreç bittiyse kara listeden çıkmışsınızdır. Kara listede olup olmadığınızı banka şubenizden öğrenebilirsiniz.

 19. Ali İhsan dedi ki:

  5 yıl önce 40 bin lira kredi çekmiştim hiç ödemedim. Şimdi bunun için ne yapabilirim? Hiç bir gelirim ve malım yok. En azından borcun faizini indirmek veya borcu çok az bir miktar ödeyerek kapatmak mümkün müdür?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu borç dosyası artık bankada değildir. Banka bunu avukata vermiştir hatta avukatlık işlemlerde bitmiş belki de varlık yönetim şirketine devir olmuş olabilir. İlk olarak kredi çektiğiniz banka ile görüşerek dosyanızın şu anda ne durumda olduğunu öğrenip muhatabınızın kim olduğunu tespit edin. Ardından borç ile ilgili muhatapınız kim ise onlarla borcun durumu ve indirim ile ilgili pazarlık yapabilirsiniz. 5 yıl boyunca ödenmemiş ve tahsilatta yapılamamış bir borçlu ile indirim dahil pek çok pazarlık yapabilirler. Tahminim borç tutarınız dahil pek çok indirim alabilirsiniz.
   Saygılar..

 20. Oğuzhan dedi ki:

  Benim farklı bankalara borcum vardı. Hepsini ödedim 1 ay oldu. Kredi puanımı düzeltmek için kredi kartı başvurusu yapıyorum ama olumlu sonuç alamıyorum. Kredi sicilim ne zaman normale döner? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Kredi notunuz şu anda düşük olduğu için yapacağınız kredi yada kredi kartı başvuruları ret olacaktır. Bu ret olmalar kredi notunuzu daha da düşüreceği için şu süreçte yeni başvuru yapmamalısınız. Her ret kredi puanınızı düşürür. Size tavsiyem en az 3 ay bekleyin yeni başvuru yapmadan önce kredi skorunuzu yükseltmeye çalışın. Bu konu ile ilgili aşağıdaki yazımızı okuyabilir ve buradaki anlatımları yaparak notunuzu yükseltebilirsiniz.

   https://ekredinotum.com/kredi-notu-nasil-yukseltilir-62.html

   Saygılar..

 21. Mavi dedi ki:

  Eşim 2010 yılında cezaevine girdi ve hala oradadır 6 yıl daha cezası var bu durumdan dolayı kredi kart borçları ödenemedi çıktığı zaman bu borçları ödeyemez ise SSK’lı bir işe girdiğinde maaşa haciz konulabilir mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Evet böyle bir ihtimal var. İşe girdiği zaman maaşının 1/4 oranına haciz konulabilir.

 22. okan bas dedi ki:

  Merhaba 2 bankaya toplam 22.000 tl borcum var avukata dosyamı vermişler ama bankalarda aile ev adresim yazılı benim muhtarda ve resmi olarak kayıtlı olduğum adres farklı bir yerde ama ailemle yaşıyorum ben adresimi aldırmadım bilerek bu durumda hangi adresime gidiliyor?
  İcra olayı da tam olarak nasıl acaba benim evimde her şeyden tek bir esya var.. Koltuk takımının bir kısmını falan alıyorlarmış bir de çift olanları tam olarak nasıl bu durum anlayamadım?
  üzerime kayıtlı araba ve motosiklet vardı onları kaçırdım üstümden şuan ne sigortam var ne de başka bir şeyim var?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Burada bahsettiğiniz durumların bazıları yasal değil. Adres bilgilerinizi sadece icra durumu için değil tüm durumlar için net bir şekilde resmi kurumlara bildirmeniz gerekiyor. Bu yasal bir zorunluluk. Üzerinize kayıtlı araçları da sizinde dediğiniz gibi kaçırmışsınız buda yasal olarak suç teşkil ediyor. Size ilk tavsiyem yasal olmayan bu durumları yasal duruma getirmenizdir.
   İcra durumu ile ilgili eşya hacizleri ile ilgili sitemizde çok sayıda yazıda durumu detaylıca anlattık. Onlardan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Aynı türde eşyadan bir tane varsa ve bu sizin yaşamınızı sürdürmeniz için gerekli bir eşya ise onu haciz yapamazlar. Bunlarda buzdolabı çamaşır makinesi gibi gerekli eşyalardır.
   Saygılar..

 23. Eren dedi ki:

  Merhaba ben, kredi yurtlar kurumundan geri ödemeli burs aldım 5 yıldan dan fazla oldu bu borç da mı 5 yıllık zaman aşımına uğrayarak silinir?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Danıştay’ın bu konu ile ilgili ödeme zamanı başladıktan sonraki 5 yılda ödenmeyen Kredi Yurtlar Kurumu borcu ile ilgili zaman aşımı kararı mevcuttur.

 24. Gafffar dedi ki:

  Merhaba 2017 yılında evlendim tabi bunun için 50 bin tl kadar kredi kulandım ve daha sonra işlerim ters gitti kirada oturuyordum şu anda mecburi olarak babamla yaşıyorum icralık oldum yani herhangi bir haciz durumumda babamın evinden bir şey alabilirler mi ev babamın adına ve benim adıma herhangi taşınmaz bir mal yok şimdiden teşekkürler.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   İkametgah adresiniz babanızın evi ise haciz keşfine bu adrese gelirler. Evde hacze konu bir eşya varsa bunun faturası sizin dışınızda birisine ait ise bunu gösterebilirsiniz, o zaman o eşya hacze konu olmaz. Bunun dışında size ait olmayan taşınmazlar ile ilgili zaten herhangi bir işlem yapılamaz.

 25. Kenan dedi ki:

  Merhaba. Çeşitli bankalardan kredi ve kredi kartlarımdan dolayı şimdilik 75000 borcum var. Asgari ücretle sigortalı çalışıyorum. Ödeme imkanım yok. Üzerime bir şey yok. Ödeyemeyeceğim de. Bu borç ne olur. Ne kadar sürede silinir?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu borç silinmez, maaşınıza haciz konulur ve 1/4 oranında kesinti yapılarak borç tahsil edilir.

 26. Merve dedi ki:

  Merhabalar babamın bir kaç bankaya 2013’ten bu yana borcu bulunuyor ödenmemiş. Kredi kartı var tüketici kredisi gibi. Babam emekli. Emekli maaşına bu zamana kadar kesinlikle dokunulmadı. Şimdi yeniden ise girdi fakat girdiği yer tekrar sigorta istiyor. Bankadan da hesap açılmasını istemiş. Hesap açılan bankaya babamın borcu var. Maaşına bloke konur mu? Bir de ikametgah verdiğinde haciz durumu ne olur?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Babanızın maaş hesabı açmasından sonra büyük ihtimalle maaşa haciz uygulanabilir. Normalde maaşa 1/4 oranında haciz uygulanmaktadır. İkametgaha haciz konusuna gelecek olursak, evde çok değerli olacak antika, altın gibi satıldığı zaman ederi olan mallar hacze konu olabilir. Çamaşır makinesi, buzdolabı, çekyat vs. gibi yaşamı sürdürmek için gerekli olan eşyalardan ancak 2 tane olursa bir tanesi hacze konu olabiliyor. Onlarda ederleri olursa. Bu haciz konusu ile ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıda adresini verdiğimiz yazıdan okuyabilirsiniz.
   https://ekredinotum.com/emekli-kredi-borcunu-odemezse-ne-olur-56.html
   Saygılar..

 27. Erdal dedi ki:

  Merhaba benim 12 yıl öncesinden kredi kartı borcum vardı banka kapandı avukata ödedim ama borcu yok yazısını bulamıyorum beni bir varlık yönetim arayıp borcunuz var diyor ama ben 3 yıl öncesine kadar kredi kartı kullanıp kredi çektim borcum olsa banka bana nasıl kredi kartı ve kredi kullandırdı abaca ne yapmalıyım.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Sizi arayan varlık yönetim şirketinden bu borcun hangi bankadan yada hangi kurumdan hangi tarihleri kapsadığını gösteren bir belge isteyin yada sözlü olarak bu bilgisi alın. Eğer bir yanlışlık varsa durumu izah edin. Durumu anlatamazsanız kapanan bankanın geçmiş dönem borç ve alacak durumları ile ilgili Bankacılık Denetleme Kurmu ile iletişime geçebilirsiniz.

 28. Muhammed dedi ki:

  İyi günler öncelikle.
  Ben şu anda üniversite öğrencisiyim.
  Ailemle birlikte yaşıyorum. Finansbank 3700 ve Denizbank’a 5000 TL kredi kartı borcum var 90 günü geçti ve iki banka da idari takipe düştü sonra yasal takipe düştü Denizbank’tan ihtarname geldi icra takip talimatı verilmiş avukatlar ve bankalar arıyor ama ben daha hiçbirinin telefonunu açmadım ailemle yaşadığım için eve haciz gelirse evden eşya kaldırabilirler mi? Bu konu hakkında birçok yazı okudum bazılarında farklı diyor içime kurt düşüyor yardımcı olur musunuz lütfen.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey,
   Öncelikle geçmiş olsun. Umarım en kısa süre de borçlarınızdan kurtulursunuz. Telefonla yapılan aramaları açmak zorunluluğunuz yok bu sebeple bu konuda bir şey dememize gerek yok. Fakat açsanız daha iyi olur bence. Sebebi de şu; avukat sizinle hiç bir şekilde iletişim kuramadığı için icra için daha aceleci davranacaktır. Eğer telefonlara cevap verirseniz bir iletişim kanalı oluşur ve süreç sonunda icra olacaksa bile bu daha da ileri bir zamana itilmiş olur. İşin nihayetinde telefonlara cevap verseniz de vermeseniz de avukat günün birinde sizden tahsilat yapamadığı için icra hakkını kullanabilir. İkametgah adresiniz neresi ise avukatın başvurusu neticesinde icra dairesinden bir memur eve keşif için gelir. Keşif esnasında icra memurunun yanında avukat da olabilir. Avukatın dairenize girme hakkı bulunmadığı için içeriye girmek isterse onu almama hakkınız bulunuyor. Fakat icra memuru kimliğini ve icra keşif görev kağıdını göstererek daireye keşif amaçlı girer. Keşfin amacı daire de ederi olan bir eşya yada mal var mı onu kontrol etmektir. Sizin buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi vs gibi hayatınızı sürdürmeniz için gerekli olan eşyalarınız, halınız çekyatınız falan hacze konu olmaz. Örneğin evinizde 2 tane buzdolabı varsa bunların 1 tanesi zorunlu olarak kullanmanız gerektiği için sadece 1 tanesi hacze konu olabilir. Buda ancak çok kıymetli ve yeniye yakınsa hacze konu edilir. İcra dairesinden gelen memurun asıl hacze konu edebileceği eşyalar tarihi eser, altın gibi kıymetli eşya ve mallardır. Eğer eve keşfe gelirlerse örneğin evde 150 gramlık bir altın vazo görürse icra memuru bunu hacze konu eşya diye kayda geçebilir. Herhangi bir malın hacze konu edilememesi için sadece o malın sahibinin fatura ile yada başka bir resmi evrakla başkasının olduğunun icra memuruna kanıtlanması gerekmektedir.
   Toplamda 8700 TL’lik bir borcu ödeyemeyen bir öğrencinin ailesinin evini düşündüğüm zaman (Bende o durumdayım ev yaşantı ve tarzı olarak) yerde normal tarihi eser olmayan halılar, çekyatlar, orta halli televizyon ve beyaz eşyalar düşünüyorum. Ve bu şekildeki bir evde hacze konu olabilecek eşyalar olmuyor. Hal böyle olunca icra memuru evdeki keşif bittiği zaman bir evrak hazırlıyor. Bu evrakta hacze konu eşya dairede bulunmamaktadır tarzı şeyler yazıyor. Bu evrağın bir nüshasını size, diğer nüshasını da keşif isteyen avukata veriyor ve işlem tamamlanıyor.
   Saygılar..

 29. Ümit Yavuz dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 6 bankayla problemim vardı 4 ünü ödedim risk takip merkezinden aldığım raporda son iki yıldır sadece HSBC ve Bank Asya’dan kalan borçlarım için tasfiye olunacak alacaklar diyor hiç kimse bunun ne anlama geldiğini açıklayamadı, artık ödeme gücümde yok ve bu borçlar varlık şirketlerinde görünüyor.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Siz şu durumda bankalara borçlu değilsiniz, artık alacaklı taraf varlık yönetim şirketidir. Hangi şirket olduğunu şu anda bilmiyorsanız da yakında sizinle irtibata geçerek alacaklının artık kendileri olduğunun bilgisini size iletirler.

 30. Faruk dedi ki:

  Merhaba benim eşimin tek bankada 4 tane kredisi var ve artık bunları ödeyemez duruma geldik eşim çocuk doğduğu için işi bırakmak zorunda kaldı krediler onun adına kirada oturuyoruz ne benim ne eşimin hiçbir mal varlığı yok biz bu bankaya borcu ödemezsek eşimi hapise atarlar mı bu konuda ne olur bana yardım edin teşekkürler..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Sorunuzla ilgili olarak aşağıdaki yazımızı okumanızı öneriyorum.

   https://ekredinotum.com/kart-ve-kredi-borcu-odenmezse-hapis-cezasi-var-mi-1263.html

   Saygılar..

 31. kerem dedi ki:

  İyi günler benim parça parça bankalara 64.000 TL borcum var bir yere olsun diye kapatmalı kredi istedim yapmadılar, yapılandırma yaptım fakat ödeyemiyorum maaşım yetmiyor ne yapmam gerek..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Banka ile görüşerek var olan borcu bu haliyle şu andan itibaren ödeyemeyeceğinizi ve taksitlerin artık aksayacağını belirtin. Bir daha yapılandırma isteyin. Eğer kabul etmezlerse başka bir banka ile görüşerek borcu oraya transfer etmek için görüşebilirsiniz.

 32. Damla dedi ki:

  İyi günler. Bugün annem kredi çekmek için bankayı aradığında banka mümkün olmadığını söylemiş. 2008-2012 yıllarına ait görülen kredi kartı borcu varmış. Yani aradan neredeyse 10 sene geçmiş annem ne kadar olduğunu hatırlamıyor bile fakat o zaman durumumuz olmadığı için bu borcu ödeyememiş. 3 ayrı kredi kartı borcu varmış o zaman. Adres bilgisi telefon vs değiştiği için bu süre içinde bankalar anneme ulaşamamış. Annem bundan 3 sene once adliyeye gidip hakkında bir aranma var mı diye sorguladığında hiç bir şey görülmemiş yani aranma falan görülmüyor. Hatta bundan 2.5 sene öncesinde kredi çekebilmişti hiç bir sorun olmadan o kredi borcunu da ödedik zaten fakat bugün telefondaki kadın borcun devlete olduğunu ve kırmızı liste mi ne öyle bir şey olduğunu söylemiş. Gelip imza atarsanız risk merkezi raporu gelir o şekilde öğrenebilirsiniz ne kadar borç olduğu hakkında ben bilgi veremiyorum görünmüyor falan demiş. Şimdi öncelikle aradan 10 sene gecen borç durumu ne olmuştur? Gidip bankaya öğrenmek için imza atarsak ne olur atmamayı düşünüyor annem çünkü internette 3 bin lira olan borç 10 sene sonra 80 bin olmuş gibi şeyler okuyorum çok korkuyorum ve annemin 3 tane kartı varmış toplam 10 bin borç olsa 3 tanesi de devlete gittiyse o kadar senenın faizi ne kadar olmuştur 🙁 Ne yaparız böyle bir şey varsa annemin üzerine hiç bir şey yok ödememiz imkansız o kadar parayı ve borç devlete görülüyor. Annemin sadece vefat eden babasından aldığı 700 TL maaşı var o kadar. Ben öğrenciyim. Annem 10 sene geçtiği için bu borcun kapandığını düşünmüş, adliyede aranma falan da çıkmayınca ve kredi de çekebilmişti 2.5 sene önce. Zamana aşımına uğradığını düşünmüş. Bugün tesadüfen borcun devlete olduğunu ve kredi çekemeyeceğini öğreniyor. Bu kadar zaman geçmiş aradan neden şimdiye kadar hiç bir şey yapılmadı annemin babasından aldığı maaşa el konulmadı bir bankaya gidi imza atıp borç bilgisini öğrenirsek süreç başlar öğrenmezsek yani hiç bir şey yapmazsak ne olur bu kadar sene 10 sene geçmiş bir şey yapılabilir mi? Annem hapse falan girmez yada evimize haciz gelemez değil mi? Lütfen bilgi verin çok korkuyorum 🙁

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. Borç yüzünden kimse hapse girmiyor. Annenizin babadan gelen maaşına da dokunulmaz. Fazla detay ve bilgi alamadığım için borcun kime ve ne şekilde olduğu ve işleyişi hakkında bilgi veremeyeceğim. Kime hangi bankaya imza atılacak ve bu nereden gelen bir borçtur ve nasıl devlete devredilmiş bilemediğim için.
   Ayrıca mesajınızdaki neredeyse hiç bir kelime imla kurallarına uygun değildi. Bütün i harfleri ı şeklinde yazılmış, ş’ler s, ğ’ler g şeklinde falan. Lütfen bir daha mesaj atacak olursanız imla ve yazım kurallarına uygun halde mesajınızı atın. Bu uzun mesajınızı düzeltmek neredeyse 10 dakikamızı aldı.
   Saygılar..

 33. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar. Benim 2005 yılından 2 bankaya kredi karti borcum var ödeme yapamıyorum hisseli bir arazimiz var bana düşen 2 donum civarında başka bir şeyim yok bu konuda bana yardımcı olur musunuz. Teşekkürler..

 34. Serkan dedi ki:

  Ölürsem borçlarım silinir mi ve biter mi yoksa ben öldükten sonra aileme mi ödetirler? Çok fazla borcum var 500000 TL gibi bir şey borcum var çare arıyorum. Teşekkürler şimdiden.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey,
   Allah size sağlıklı sıhhatli ve borçlarından kurtulmuş şekilde uzun ömürler versin. Sorduğunuz sorunun yanıtına gelecek olursak vefat eden kişinin borçları mirasçılarına kalır. Mirasçılar eğer bu borçların kendi üzerilerine kalmasını istemiyorlarsa reddi miras yapabilirler. Reddi miras yapıldığı zaman vefat eden kişinin ne borcu ne de bir malı varsa o kişilere artık kalmaz.
   Saygılar..

 35. Esra dedi ki:

  Merhabalar,
  Bundan 11 yıl önce bir bankadan kredi kartım vardı. Limiti 1000 ₺ yoktur. Fakat ben o kredi kartımı ve borcumu tamamen unutmuşum. Bu 11 yıl boyunca tarafıma hiç bir kağıt, ödeme emri, herhangi bir şekilde bir girişimde bulunulmadı.
  (Bu arada 10 yıllık evliyim. Bunu belirtmemin sebebi, evlendikten sonra ki ikamet adresime de herhangi bir borç bildirisi gelmedi)
  Şimdi eşimin telefonuna “…. Hukuk Bürosundan” adıma borç olduğu ve ödememem halinde maaş, banka hesabına bloke, gayrimenkullere haciz gibi işlemlerden bahsediyorlar.
  (1 yıl önce mirasımızı üzerimize aldık ve kardeşimle ortak bir dairemiz var)
  Herhangi bir sorun yaşar mıyım. Haciz koyma durumu olur mu?
  İtiraz edebilir miyim?
  Ya da onların belirteceği borcu değil, yalnız ana borcumu ödeyip bu sıkıntımdan kurtulabilir miyim?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Hukuk bürosu ile görüşerek borçla ilgili indirim talebinde bulunabilir, bir ödeme planı üzerinde anlaşmak isteyebilirsiniz. Bunu anlayışla karşılayacaklardır. Onlar için önemli olan tahsilat yapmaktır. Eğer borcu hiç bir şekilde ödemeyeceğinize kanaat getirirlerse kanuni olarak ellerinden geleni yapabilirler. Bu da maaşınızın 1/4’üne bloke koyma ve haciz seçeneklerini kullanma anlamına gelmektedir.
   Saygılar..

 36. Emrah Usta dedi ki:

  2 gün önce iş bankasına kredi başvurusu yaptım. 2011 yılından bir bankaya 38 tl lik bir borcum kalmış ve bu yüzden kredim onaylanmıyormuş.O zaman kullandığım bankalara gittim bize borcunuz yok diyorlar. Varsa böyle bir borcu nasıl kapatıp kredi alabilirim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Risk raporu alarak geçmiş dönemlerde kullandığınız kredi ve kredi kartlarının bilgisine ulaşabilirsiniz. Bir borç yada gecikme söz konusu ise bunu da görebilirsiniz. Yada tek tek bankaları dolaşıp hepsine ayrı ayrı sorabilirsiniz.

 37. Şenol dedi ki:

  İyi günler öncelikle Allah borçlardan herkesi korusun benim 2012 den beri 6 banka ya ayrı ayrı borçların var ama para borcum 45 bin TL ama daha yeni yeni kendime geldim ayda bin TL ödeye bilirim borcumu kapatmak istiyorum. Dosyalarım hep farklı farklı hayat varlık gibi şirketlerde hiç biri taksit olayına girmiyor birine ödemeye başlasam öbür varlık şirketleri icraya gelebilir mi hepsine birden ödeme yapamam ama her ay 1000 TL ödemek 48 ayda bitmesini isterim ne yapmalıyım lütfen bana yardım edin.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun Şenol Bey,
   Tüm alacaklıların alacaklarını tahsil etme adına yasal yollara başvurma ve icra takibi yapma hakları bulunmaktadır. Fakat size tavsiyem sıracan başlayıp borçları tek tek kapatmanız yönünde olacaktır. Hatta varlık yönetim şirketleri borçlarda ciddi indirimler de yapmaktadır. İyi bir pazarlık yapıp güzel bir indirim alarak o şekilde borç ödemesine başlayabilirsiniz.
   Saygılar..

 38. Nimet dedi ki:

  İyi akşamlar yaklaşık 7 yıldır bankaya 13 bin TL borcum var her hangi bir mal varlığım yok ben bu borcu ödeyemiyorum banka her gün arıyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Borcu yapılandıra bilirsiniz, eğer ödemezseniz bu aramalar devam eder bir süre daha. En sonunda sizin aramalar ile ödemeyeceğinize kanaat getirirlerse yasal yollarla borcu tahsil etmeyi denerler.
   Saygılar..

 39. Salih dedi ki:

  Selamlar benim 2012 den finans banka toplam kredi kartı kredi ve kart nakit avanstan çekilen 6500 tl borç kaldı ve bana ilk ulaştıkları zaman 2017 haziran ayıydı ve mesajlar icra gelecek mesajları resmi olmayan normal yazılı evraklar adres değişikliği yapıldığında geldi suan 2018 in mayıs ayında ben onlara dönüş yaptım ödeme yapım diye indirimlerle hayat varlık denen bu şirket 24 bin tl çıkardı daha önce gelen bana bahar kampanyası adı altında ana borç indirimli diye attıkları mesajı inkar ettiler herhangi mal varlığı üzerimde yok be bende ana borcumu kapatım iyi niyetle aradım benim borcumu bankadan çık uyguna devir aldınız diyerek ana parayı ödemek istiyorum diye söyledim bugün ilk görüşme yapıldı sizce düşerler mi ana borca yıl 2012 suan 2018 her hangi bir icra çıkışı bildirgesi yapılmamış hiç ne kadara bu rakamı indirme imkanım var sizce veya taahhüt vermediğim sürece bir şey yapabilirler mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Taahhütname vermemiş olmanız hapis cezası çıkartma imkanlarını ortadan kaldırıyor. Bunun dışında borcu düşürme ihtimalleri mevcut. Durumunuzu tam olarak izah ederseniz ve onların çıkarttığı borç rakamını ödeme imkanınız olmadığını anlatırsanız size indirim yapacaklarını düşünüyorum.

 40. sinan dedi ki:

  Merhabalar,2008 yılından itibaren 3 ayrı bankaya borcum var bunlara hiç bir ödeme yapılmadı. Dosyalar varlık şirketlerine devrildi ve beni bu şirketler sürekli arıyorlar ödeme imkanım olmadığından cevap veremiyorum. Varlık şirketi hukuk bürosuna devretmiş bürodan bana gelen mesaj aynen aktarıyorum. Varlık a.ş olan borcunuzu ödemediğinizden dolayı İ.İ.K 331.madde gereğince alacaklısını zarara sokmak kastiyle mevcudunu eksiltme suçundan 6 aydan 2 yıla veya bin güne kadar adlı para cezasına çarptırılmak için mahkemeye başvurulacağını bildirir borcunuza ait çözüm önerilerini öğrenmek için bize ulaşınız. Üzerime hiç bir mal varlığı bulunmamakta ve sigorta maaşda yok. Bu durum sonucu sizce nasıl olur,tutuklama veya hapis cezası var mıdır? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Sinan Bey,
   Eğer herhangi bir taahhütname imzalamadıysanız hiç bir şekilde hapis cezası yoktur. Borç ödenmedi diye hapis cezası olmuyor. Sadece taahhütname imzaladı iseniz ve bu taahhütnamedeki şartlara uymadı iseniz o zaman hapis kararı için mahkemeye başvurabilirler. Üzerinize kayıtlı bir taşınmaz yoksa ve maaşınız da yoksa şu durumda yapabilecekleri bir şey yok. Eğer bir işe girer ve maaş almaya başlarsanız maaşınız üzerine haciz kararı çıkartabilirler. Bu da 1/4 oranında oluyor. Bunun dışında şu durumda yapabilecekleri bir de ikametinize icra için keşif kararı çıkartmak olabilir. İcra dairesinden bir memur ikametinize keşif amaçlı gelip icraya konu olabilecek bir eşya var mı yok mu onu kontrol edebilir.
   Geçmiş olsun,
   Saygılar..

 41. Mevlüt dedi ki:

  Merhaba benim 2014 de Vodafone’da aldığım bir oldu 1 ayda 1.500 milyar fatura geldi bende itiraz ettim bana dediler bazı sitelere üye olmuşsun ben öyle yerlere üye olmadım hiç itiraz ettim borcu ödemedim sonra avukatlık oldum bu borç her yerde karşıma çıkıyor kredi kartı alamıyorum kredi alamıyorum ne yapmam lazım.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Eğer böyle bir borç gerçekten var ise ödemeniz, yok ise de yok olduğunu hukuki olarak kanıtlamanız ve aslında borç olmadığını ispatlamanız gerekiyor. Aksi takdirde yasal süreç sonlanmaz ve yasal takipte görünürsünüz, bu da sizi kara listeye sokar. Kara listede yer alan kişiler kredi kartı ve kredi kullanamazlar.
   Saygılar..

 42. Onur Küçüközer dedi ki:

  Merhaba 2016 kasım ayı 33.500 kredi çektim faizi ile 48.000 tl idi. Hiç bir ödeme yapmadım, yaşımda 21. bir kaç kişinin zoruyla el altından çektim kredi. 5000 tl kendileri aldı geri kalanı bana kaldı ve yedim parayı. 1 tl bile ödeme yapmadım. Ne olacak şimdi ne yapabilirler.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Çalışıyorsanız maaşınıza bloke ve haciz koyabilirler. Bu şekilde tahsilat yapamayacaklarsa ikametinize haciz yapmak için icra dairesine başvuru yapabilirler.

 43. Altan dedi ki:

  Merhaba iyi günler kamu kurumunda çalışıyorum maaşımda şuan 1/4 oranda maaş haczi var toplamda 6 adet icra takibim vardır maaş haczi olmasına rağmen maaş aldığım banka icra takibinde 2 nci sıradadır daha önce maaş aldığım vakıflar bankası kısmı bloke koymuş idi fakat bdkk şikayet dilekçesi ulaşarak bir işçinin maaşının 4/1 oranından fazlası icra edilemez diye Yargıtay kararlarını sunarak itiraz ettim bdkk bankanın yapmış olduğu kısmı maaş bloke kaldırdı aradan bir yıl geçtikten sonra bu sefer aynı banka maaşımda haciz olmasına rağmen ikinci maaş haczi kesmeye başladı konu ile ilgili bankaya gerek ise BDKK şikayette bulundum yasal olmadığını dile getirdim ama ne banka nede BDKK şikayet dilekçesini dikkate almadı konu ile ilgili ne yapabilirim lütfen yardımcı olun teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Bloke kararı hangi kurum tarafından çıkartılmış öncelikle onu öğrenmeniz gerekiyor. Ardından ilgili kuruma blokenin kaldırılması konusunda itiraz başvurusu yapabilirsiniz.
   Saygılar..

 44. İsa dedi ki:

  Merhaba benim farklı iki bankadan kredim var bunların birer taksidini geciktirdim bir ay sonra geciken taksidini ödedim ama bu ay geleni ödeyemedim bir geriden ödediğimde sıkıntı olur mu bide kredi kartları var idari takibe düştü borcun tamamı ödenmeden karttan nakit veya alışveriş yapamazsınız diye mesaj geldi benim ödeme durumum yok askerisi 650 her ay 200 yatırsam sorun olur mu?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bahsettiğiniz durumlar sorun olacaktır. Hem kredi notunuzu aşırı düşürür hem de bankalarda problemler yaşarsınız. Bu durumda yapabileceğiniz en mantıklı şey direk bankaya gidip durumu izah edip çözüm önerilerini dinlemek olacaktır.

 45. Elif dedi ki:

  Merhaba 3 ayrı bankaya kredi ve kredi kartı borcumu 3 senedir hiç ödeyemedim. İşsizim ve malımda yok ama oturduğum evi üzerime almam gerekiyor. Almam durumunda sonuç ne olur. Teşekkürler.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Anladığım kadarı ile en kötü ne olur diye soruyorsunuz, en kötü ihtimalle alacaklı taraf evin satışı için karar çıkartıp ev satışından kendi alacağını tahsil eder ve kalan tutar size iade olur.

 46. Cetın dedi ki:

  Merhaba, 2006 senesinden yaklaşık 3 bin TL olan 3 kredi kartı borcum varlık fonuna devredilmiş. Aradılar yapılandırma yapılacağını söylediler. Evim eşimin adına eşyaların faturası da eşimin adına. Ben yurt dışındaydım 10 yıl kadar. 2013 de aradılar makul taksitler yapın ödeyeyim demiştim. Kabul etmediler. İkametgahım halen yurt dışındayım. 4 aydır sigortalı bir işe girdim. Biri 20 aylık diğer 11 yaşında iki çocuğum var. 1/4 oranda maaşdan kesinti olur mu acaba?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Bu durumda maaş haczi yoluna gideceklerdir. Maaş hacizleri uygulamada 1/4 oranında olmaktadır. Asgari geçim şartlarınızı eğer bu 1/4’lük kesinti zorlar ise buna da itiraz edip rakamı düşürmek için başvuru yapabilirsiniz. Gerisi dosyaya bakacak olan kamu görevlisinin takdirinde olacaktır.
   Saygılar..

 47. süleyman dedi ki:

  Bu mesaj aşırı imla kuralı hatası sebebi ile silinmiştir. Lütfen mesajlarınızı yazım kurallarına göre tekrar yazıp gönderin.

 48. Serhat dedi ki:

  Benim Denizbank 10 bin lira borcum var faizlerle avukat ücreti ile 12500 oldu taksitlendirme istediğim zaman 15 bin lira geçiyor bende ödemeyeceğimi belirttim eve haciz gelir dedi. Ben şuanda çalışmıyorum sigortam yok abimin evinde kalıyorum abime haciz gelir mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Resmi kayıtlarda ikamet adresiniz neresi görünüyorsa oraya ilk olarak haciz için keşif amaçlı gelinebilir.

 49. ayla dedi ki:

  Merhabalar ,
  2015 yılından 1 bankaya olan kredi ve kredi kartı borcum en son takip firmalarına devredilmişti , yurt dışına taşındım 3 yıldır Türkiye ile bağlantım kalmadı, takip hala devam ediyor mudur? Ne kadar süreyle devam eder. Bu borç durumu ileride Türkiye’ye döndüğümde karşıma çıkar mı?
  Engelli emeklilik maaşımı haciz edebilirler mi?
  Konu ile ilgili değerli geri donusunuz rica olunur.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Ayla Hanım,
   Bu borcun takibi hiç bir zaman bitmez. Sadece el değiştirir. Emekli maaşları haciz yada bloke yapılamaz.
   Saygılar..

 50. bircan dedi ki:

  Merhabalar. Banka borcum mevcuttu. Öncesinde e-devlet üzerinden görebiliyordum fakat bir kaç gündür dava dosyalarımda göremiyorum. Dava dosyası varlık firmasındaydı 1 senedir. Şu an göremiyor olmam borçtan feragat ettiğim anlamına mı geliyor?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   E-devlet üzerinde önceden dava dosyası sorgula kısmına girildiği zaman icralık olan dosyalar görünüyordu fakat artık sistem değiştirdiler. “İcra Dosyası Sorgulama Hizmeti” Bilgi İşlem Dairesi (UYAP) Hizmetleri başlığı altında yeni hizmet olarak sunulmakta olup, İcra Dosyası Sorgulama işlemleri bu alandan yapılmaktadır.
   Saygılar..

 51. ali dedi ki:

  35 bin TL borcum var icralık oldum maaş 4/1 kesilecek yıllık ne kadar faiz işleniyor yasal faiz yüzde 9 bir yılda ne kadar olur maaş 2 bin.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bankanızdan ne kadar faiz uygulanacağını öğrenebilirsiniz. Faiz oranını bilemediğimiz için net bir rakam veremiyoruz.

 52. onur dedi ki:

  Ben 10 bin TL ihtiyaç kredisi 36 aylık 6 ay taksidini ödemiştim. 2 buçuk sene geçti yurt dışına çıktım hiç ödemedim ilgilenemedim ne olur..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Yasal takip başlamıştır dosyanız bir avukat yada hukuk bürosundadır. E-devletten detaylı bilgiyi görebilirsiniz.

 53. Murat dedi ki:

  Merhaba Semih bey, Babamın 2002 senesinden kredi kartı borcu vardı. Kendisi emekliydi. 2005 yılında vefat etti. O zamana kadar maaşına haciz falan gelmedi. Şuanda bu borç yüzünden bizi arayanda yok ama insan korkuyor. Bu borcu bizden tahsil ederler mi? Benim kendi üzerime evim var. Böyle bir borç için ararlarsa ve evimin olduğunu bilirlerse evime haciz koyabilirler mi? Örneğin o yılda 2000tl borç varsa, şuan faiziyle 100bin tl olduysa, hazır evimde varken benimle anlaşmak ve faizi silmek yerine evime haciz koyabilirler mi? Bu konuda ne yapmam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Borç şahsidir sizi bağlayan bir durum yok. Sadece mirasçı olarak sizin üzerinize gelebilirlerdi ama üzerinden çok zaman geçtiği için ve vefat olayı olduğu için dosyayı kapatmış olabilirler. Yoksa şimdiye kadar çoktan sizi rahatsız ederlerdi.

 54. Mehmet dedi ki:

  Meraba semih bey benim maaşımdan hem icra var hemde ayrıca kalan ağlığımıda 4/1 bloke var bu blokenin kalkması için ne yapmam nasıl bir yol izlemem gerek blokeye kestikleri parayı tekrar alabilir miyim yardımlarının için şimdiden teşekkürler..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bloke kararı hangi kurum tarafından verilmiş ise o kuruma başvuru yapmanız gerekiyor.

   1. Mehmet dedi ki:

    Semih bey kuruma başvurdum oradaki müdür yardımcısı İlyas Kıpırtı diye biri var daha beter hakaret edip gönderdi beni başka çaresi yok mu acaba

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Resmi makam dışında sizi yönlendirebileceğimiz başka bir yer maalesef bulunmuyor. Remi makamda hakaret olmaz, böyle bir durumda şikayetçi olabilirsiniz hakarete maruz kaldı iseniz..

 55. Ali dedi ki:

  Adım Ali. 2015 yılından beri kredi kartı borçlarımı ödeyemiyorum, icralık oldum, borçların silinme durumu var mı, ama dosyalarım halen açık..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Maalesef borçların silinme durumu diye bir şey yok.

 56. Dogan dedi ki:

  Merhaba semih bey benim 4 bankaya toplamda yuklü kredi ve kredi kartı borcum var 3 buçuk yıl geçti e devlette görünüyor du 1 haftadan beri görünmüyor üstüme bir mal varlığım yok engelliyim engelli maaşiyla kıt kanaat yaşıyorum ödeyecek gücüm yok e devlette gorunmeme nedeni nedir ve nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Varlık yönetim şirketine devir olmuş olabilir eğer böyle bir durum varsa yakında tekrar görünür. Bunun dışında e-devlet artık hakkımda açılan dava linki üzerinden icra dosyalarını göstermiyor direk icra sorgulama sayfası üzerinden gösteriyor. Belkide eski sayfadan kontrol ettiğiniz için göremiyor olabilirsiniz.

 57. Ufuk dedi ki:

  Merhaba öncelikle iyi çalışmalar dilerim.benim durumum biraz karışık. Ben 2005 yılında Türkiye iş Bankası’ndan 50 bin TL kredi çektim. O zaman bu krediyi başka bir arkadaşa çekmiştim ama kredi benim üzerime görünüyordu. O şahısta krediye kefil olmuştu . Gençliğin hatasıyla böyle birşey yaptım bu şahıs borcun taksitlerini ilk aylarda ödüyordu. daha sonra ödemedi zaten benim ödeme imkanım yoktu. Ve borç icralık oldu. Ama kredi çekilirken bunların banka müdürü ile arası çok iyiydi benden bu kredi için ne ipotek nede başka bir evrak istemediler. Bende babamın evine icra gelmemesi için ikametgahı mi başka bir yere aldırdım. Daha sonra şehri terk ettim ve daha sonra ülkeyi terk ettim. Ailemle yani anne babamla şimdilerde görüşüyoruz onlara çok sıkıntı yasatmisim eve icra gelmiş ama benim ikametgahim orada olmadığı için hiçbir şey alamamislar. Şimdi yurt dışında yaşıyorum. Burada evlendik ve çoluk çocuğa karistik ama bu borç ne durumda hala icralık durumda miyim . Anne ve babamı artık arayan yok zaten bana ulaşamazlar . Borç 50 bin TL’siydi. Türkiye’ye gelip bu borcu ödemek istersem karşıma neler çıkabilir. Hapis cezası olmadığını biliyorum. Daha önce çok gelip gittim ve bir sıkıntı yaşamadım. Borç hala duruyorsa banka ile mi görüşmem gerekiyor yoksa ilk önce bir avukatla mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim kusura bakmayın biraz uzun oldu.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   İlk önce banka ile görüşüp dosyanın ne durumda olduğunu öğrenmelisiniz. Şu anda bankanın avukatın damı yoksa varlık yönetim şirketine mi devir olmuş borç bunu bankadan öğrenmelisiniz. Borç nerede ve ne durumda ise ona göre bir yol izleyebilirsiniz.

   1. Ufuk dedi ki:

    Bir şey daha sormak istiyorum babam vefat ettiği zaman üzerine şu anda bir daire ve bir yazlık ev var bunlara miras malı diyerek icra gelmesi mümkün mü?

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Mirası sahiplenenler vefat eden kişinin borçlarını da sahiplenmiş olurlar. Bu sebeple borç mirasçılarına geçer.

 58. Aysel dedi ki:

  Merhaba 5 yıl önce kredi cektim ama ödeyemedim ne olur

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Banka dosyanızı bir avukata verir ve yasal takip başlatılır.

 59. ouz dedi ki:

  Merhabalar 26 yaşındayım babamın kendi yeri var ve bende orda duruyorum babam beni toplam 150 milyar borca soktu e devlette 12 tane icra dosyam var 3 tanesi banka geri kalanlar şahsi firmalar falan bankalara olan borcum bazıları 2 yıl bazıları 3 yıl oldu ayrıca sgk ya 30 milyar gibi bir borcum var. Kendi iş yerimizde babam beni sigortalı çalışan oalarak göstermiş geçenlerde sgk dan kağıt geldi maaşımın bilmem kaçına el koymuşlar. Benim üzerime hiç bir şey yok k.kartlarım da zaten bloke ve borçlu ödeme gibi bir durumum yok ne yapabilirim acaba ?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Borçlarınızı ödemekten başka bir yolunuz bulunmuyor. Alacaklılarla görüşüp sizin içinde uygun olacak bir ödeme planı üzerinde anlaşabilirsiniz.

 60. Burcu dedi ki:

  Merhabalar, 2004 yılında SGK dan ortak olduğum iş yerime 2 adet ceza kesildi. 2008 ve 2009 yılında Sgk icra islemi başlattı. Ancak ne adresime ne banka hesaplarıma haciz işlemi yapıldı. Şimdi e-devletden kontrol ettiğimde 2012 ve 2013 yıllarında dosyaların yenilenmiş olduğunu gördüm, adresim olmadığı için hiç bir tebligat almadım, tarafımdan da hiç bir ödeme yapılmadı. Ama ortağımın emekli maaşında haciz varmış. Yukarıda 5 yıl sonunda zaman aşımı olduğunu yazmışsınız. Borç iki kişi üzerine olduğu icin ortağımın emeklisinden kesilen para benimde zaman aşımından faydalanmamı engelliyor mu?

 61. irfan dedi ki:

  merhaba,
  ben 2017 de işsiz kaldım. kredi kartım ve kredi borcumu ödeyemedim.
  haciz işlemine geldiler avukat ile bir şey almadan gittiler.
  ödeyeceğiniz bir rakam söyleyin dediler.
  Hiç bir gelirim olmadığı için söyleyemem bir şeyde imzalayamam dedim.
  yaklaşık olarak 8 aydır ne gelen nede bir haber oldu.

  14 ay önce ödemiştim en son taksit.
  şuan borcumu yapılandırmak isterim, ancak 14 aylık faizde bir indirim söz konusu olur mu ?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Alacaklı taraf ile görüşürseniz uygun şartlar sağlayacaklardır.

 62. Kador dedi ki:

  Ben KKTC çalışıyorum Türkiye’de 200 milyar kredi borcum var ama Türkiye’de üzerime hiçbir şey yok borç kaldı orada yaşadığım KKTC de aynı bankalar biz karışmıyoruz Türkiye’de kredi borcunuz burada aynı bankada gözüküyor ama biz sana öde demeyiz buranin merkez bankası ayrı diyorlar ve bana burada sigortalı çalışıyorum sigortam Türkiye de gözükmüyor burası yurt dışı olduğu için ve burada bana kredi veriyorlar ben istemiyorum aynı banka 😀😀sizce ne yapmalıyım

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Şu an bir sorun yoksa bir şey yapmanıza da gerek yok 🙂

 63. deniz dedi ki:

  merhabalar semih bey babam 9 yıl önce trafik kazasında vefat etti biz o zamanlar görüşmüyorduk annemle yaşıyoruz borcu yoktur zannedip reddi miras yapmadık bugün iş bankası kredi kartı olduğunu söyleyip hukuk bürosundan aradılar babamdan yetim maaşı alıyorum ama buda çektiğim krediye gidiyor aradan bu kadar zaman geçmiş ne yapabilirler onu öğrenmek istiyorum saygılarımla bu arada annemin evinde yaşıyoruz 2 kardeş eve icra gelirmi annemle babam ayrıdı..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Reddi miras yapması iseniz babanızın tüm maş varlığı ile birlikte borçları da sizlere kalmıştır. Şu an borçlu olarak siz görülüyorsunuz ve bir borçlunun tüm yükümlülükleri size ait.

 64. Ahmet Özdemir dedi ki:

  iyi günler 2010 yıllarında 2 bankaya borcum vardı icraya verdiler adıma hiç bir şey yok iki bankada varlık yönetim şirketine vermiş uyapta yaklaşık bir senedir kapalı görünüyor fakat borcum olan bankalardan biri uyapta hiç görünmüyor borcum var ama bir sene evvel tek bir bankanın borcu görünüyordu şimdi oda kapalı görünüyor bu durumda borcu alırlar mı? dediğim gibi ödeme gücüm hiç yok bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Banka borçlarınızı varlık yönetim şirketine devir ettiği için bankanın avukatlarının açtığı davalar geri çekilmiş. Şu anda borçlar varlık yönetim şirketinde, onlar sizinle iletişime geçecektir borçlar sebebi ile.

 65. celalettin dedi ki:

  Öncelikle böyle bir platformu kuran ve cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim. Bankalara kredi ve kredi kartı borcum var ve ayriyetten de hesap kartlarında faizli kullanılan eksi bir bakiye bulunuyor, onuda kullandım ve işlerim ters gitti hiç birini ödeyemiyorum yazıları okuduğum kadarıyla anlaşmaya oturmazsak avukatla kredi ve kredi kartı borcundan cezaevine atamıyorlar anlaşmaya oturmadığımız sürece merak ettiğim şu vadesiz Türk lirası hesabındaki eksi bakiyeyle ilgili böyle bir işlem yapabilirler mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bankalara olan tüm borçlarınız aynıdır, ister kredi kartı ister kredi isterse de hesap bakiyesindeki eksiye düşüş. Tüm bunlar bankaların alacaklarıdır ve bunlarla ilgili ödeme süresi geçtiği zaman haklarını yasal yollarla aramaktadırlar.

 66. Nazım dedi ki:

  Semih bey bankalara olan borçlarımdan dolayı icralık oldum Kıbrıs’ta da iş buldum oradaki Garanti Bankasına yatacak maaşım. Bloke veya icra konur mu sorabilir miyim?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu konu ile ilgili bilgim yok maalesef..

 67. Umut dedi ki:

  İyi günler askere gelmeden önce 3 bankadan nakit avans çekip kullandım ve şimdide askerde olduğum için ödeyemiyorum üstümde hiç bir şey yok (ev, araba, arsa vs) bankalar arayıp duruyor ne yapabilirim nasıl bir yol izleyebilirim?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bankalara asker olduğunuzu söyleyip ek süre istemekten başka çareniz yok, bunu da kabul edip etmeyecekleri kesin değil.

 68. Fikret Turan dedi ki:

  Merhaba, benim Denizbank’tan Şubat 2018de 44bin, QNB Finansbank’tan ise Eylül 30bin kredi çekmiştim.
  Denizbank’ın kredisini 9 ay sorunsuz ödedim.
  Finansbank kredisini 2 ay sorunsuz ödedim.
  Son 2 aydır çalışmıyorum diye ödeme yapamadım.
  Çalışıp çalışamayacağım belli de değil.
  Bu durumda ne yapmalıyım?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bankalar ile durumu görüşüp taksit erteleme isteyebilirsiniz.

Sayfa başına git