Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?
9 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 1.302 kez okundu.

Bu yazımızda sizlerle boşanan kadın babasından maaş alabilir mi konusunu inceleyeceğiz. Birkaç farklı yönü olduğu için meselenin sonuna kadar yazımızı okumanızı öneriyoruz. Sizi ilgilendiren kısım hangi bölümse tam olarak merağınız giderilecektir. Çalışan ve çalışmayan boşanan kadının durumu ile birlikte nafaka durumunu da inceleyeceğiz.

Boşanma Sonrası Yetim Maaşı

Boşanmış kadın babasının maaşını alabilir mi konusuna önce kısa cevap verelim ve ardından konuyu detaylandıralım. Boşanan kadın babasından dolayı yetim ve dul maaşı alabilir. Normalde aldığı maaş evlilik sonrası kesiliyor. Fakat boşandığı zaman tekrardan boşa çıktığı için bir ihtiyaç oluyor ve doğal olarak dul ve yetim maaşı kendisine tekrar bağlanıyor. Aslında alınan para babadan değil bu dul ve yetim maaşı oluyor.
Bir diğer konu ise çalışan boşanmış kadın babasının maaşını alabilir mi meselesi. Sigortalı bir şekilde çalışan kadın boşansa dahi dul ve yetim maaşını tekrar alamaz. Bu para yokluk çekilmemesi ve ihtiyaç sebebi ile ödenen bir maaştır. Eğer çalışma durumu varsa haneye bir girdi var demektir ve böyle bir durumda dul ve yetim aylığı artık ödenmez. Dul ve yetim aylığı alabilmek için SGK’ya başvuru yapmanız gerekmektedir. Yapılan başvuru neticesinde şartlar sağlanıyorsa maaşınız hemen bağlanacaktır.

Boşanan Kadın Babasının Sigortasından Yararlanabilir Mi?

Bir diğer mesele ise boşanan kadın babasının sigortasından yararlanabilir mi konusu oluyor. Boşandıktan sonra babanızın SGK hizmetinden faydalanma imkanınız vardır. Eğer kendi sigortanız var ise kendi sigortanızdan yok ise o zaman vefat etmiş olan emekli babanın sigortasından ve tüm hizmetlerden yararlanabiliyorsunuz.

Bir başka konu ise vefat eden babadan dolayı alınan dul ve yetim maaşı anne yaşıyor ise ne şekilde oluyor konusudur. Bu durumda anne maaşın % 75’ini çocuk ise % 25’ini alabiliyor. Boşanmış kadın sağ babasının maaşını alabilir mi konusuna gelecek olursak böyle bir durum yoktur. Baba hayatta ise emekli maaşını yada normal maaşını kendisi almaktadır.
Yetim Aylığı Bağlanmasının Koşulları

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git