Çalışıyorum Yada Emekliyim Kredi Çekemiyorum 2017

Çalışıyorum Yada Emekliyim Kredi Çekemiyorum 2017
20 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 773 kez okundu.

Bazı zamanlar geliyor ve istemesek bile kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Fakat başvuru yaptıktan sonra bir şok yaşıyoruz. Sebebini bilmediğimiz bir şekilde kredi başvurumuz olumsuz sonuçlanıyor. Bir başvuru daha yapıyoruz ve yine olumsuz. En sonunda hiçbir bankadan kredi alamıyorum diyoruz ve konuyu kapatıyoruz. Aslında bilinmeyen bir sebepten ötürü krediniz ret olmuyor. Sebepler belli fakat siz bilmiyorsunuz. Gelin şimdi bu konuları inceleyelim ve ardından kredi alamayanlara kredi imkanlarını değerlendirelim. İlk olarak normal şahısların durumunu anlatalım ardından emekli konusuna geçelim en son olarak. Çünkü ikisi arasında ciddi farklar bulunuyor. Bankaların emeklilere, çalışan gelir sahiplerine ve çalışmayan gelir belgesi sunamayanlara yönelik farklı uygulamaları bulunuyor. Bugünkü yazımızda her iki seçenekle ilgili de bilgilere yer vermeye çalışacağız. Yazdıklarımız yeterli gelmezse veya gözden kaçırmış olabileceğimiz bir noktaya rastlarsanız lütfen yazının alt kısmındaki yorum ekleme bölümünden durumu bizlerle paylaşın.

Neden Kredi Çekemiyorum

İlk önce kredi alamama nedenlerini inceleyelim isterseniz. Çok değil zaten bir kaç sebep var. Bunların ilki kredi notunuzun çok düşük olmasıdır. Kredi notu 1300’ün altında olanların kredi başvuruları çoğunlukla olumsuz sonuçlanıyor. Eğer kredi skorunuz 800 ve altındaysa zaten istediğiniz bankaya başvurun kesinlikle alamazsınız(Bazı istisnai durumlar vardır ve bunları yazımızın ilerleyen bölümlerinde okuyacaksınız.).

Bir diğer sebep bankaya kredi başvurusu yaptığınız esnada sizden istenen evrakları teslim ediyorsunuz. Fakat bu evraklarla başvuru formunda doldurduğunuz bilgiler birbiri ile uyuşmuyorsa yine kredi ret olur. Bu sebeple başvuru esnasında kesinlikle doğru ve belgelenebilir bilgiler vermelisiniz. Örneğin gelirinizi 3000 TL olarak söylediyseniz bunu belge ile ispatlamalısınız. Ya da sigortalı çalışıyorum dediyseniz durumun böyle olması gerekiyor. Çünkü banka başvuru esnasında bunu bilgisayar ekranında görebiliyor ve direk onaylamıyor ve sizde bankalardan kredi alamıyorum ne yapmalıyım diye kara kara düşünmeye başlıyorsunuz. Çoğu kredi başvurusu gelir belgesi sunulamaması sebebiyle ret oluyor. Aslına bakarsanız bankaya sahip olduğunuz gelirle ilgili bilgi veriyorsunuz ve banka da eğer kredi notunuz yada toplam kredi limitiniz düşükse sizden belge istiyor. Bu noktada tüm bilgileri doğru vermekte fayda vardır.


Bir diğer kredi başvurularının ret olmasının nedeni de çok sık kredi başvurusu yapılmış olmasıdır. Örneğin gittiniz ve çekemeyeceğiniz tutarda bir başvuru yaptınız ve ret oldu. Bu durumda kredi notunuz düşecektir. Hemen başka bir başvuru yapmadan önce biraz kredi puanınızı yükseltmeniz gerekiyor. Bu konuyu sitemizde bir kaç yazıda anlattık. Arama kısmından kredi notu yükseltme şeklinde bir arama yaparak yazılara ulaşabilirsiniz. Kredi notunuzun yüksek olması kredi onayı için elinizi çok rahatlatır fakat bunun yanında toplam kredi limiti denilen ve kredi başvurularında incelenen bir faktör daha vardır. Başvuru öncesinde bunu da bilirseniz ona göre bir rakam talep edebilirsiniz. Toplam kredi limitinin ne olduğu hakkında bilgi sahibi değilseniz bu konu ile ilgili yazdığımız yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.

Çalışıyorum Yada Emekliyim Kredi Çekemiyorum 2017

Kredi Çekemiyorum Ne Yapmalıyım?

Öncelikle önemli bir konu var onu yazalım ve sonrasında asıl meselemize geçelim. Eğer kredi çekemiyorum nereden para bulabilirim noktasına geldiyseniz bankalar yada resmi veya firma bazında kurumlar dışında şahıslardan para almayın. Sonuçları iyi olmuyor gelen mesajlardan ve maillerden biliyorum. Sizler tam olarak ne demek istediğimi eminim anlamışsınızdır. Yasal durumu olmayan yerlerden, şahıslardan para almıyoruz.


Konumuz olan banka kredi vermiyor nasıl kredi alabilirim meselesine geçelim şimdi. Az önce neden kredi çekemiyorum konusunu anlattık. Orada anlatılanların dışında bir de kredi çekemiyorum kara listedeyim diyen arkadaşlar var. Kara listedeyseniz kesinlikle hiç bir bankadan kredi alamazsınız. Bu arkadaşlar yazının geri kalanını okumayabilirler.

Neden kredi alamadığınızı bildiğinizi varsayarak devam ediyorum çünkü az önce anlattım nedenlerini. İlk olarak kredi notunuzu yükseltmeniz gerekiyor. Kredi notunuz 1300 üzerine geldiği zaman gidip başvuru yapmalısınız. Bu seviyeye gelmeden önce yapacaksanız muhakkak müşteri temsilcisi ile görüşüp onay alınabilecekse başvurunuzu yapın. Maaş aldığınız bankayı kullanın, zira bu bankalar size kredi ödenmezse maaş hesabından otomatik çek şeklinde bir ibarenin yer aldığı sözleşme imzalatıyorlar. Bu sayede kredi geri ödemesini garantiye alıyorlar.

Bankalar kredi vermiyor nasıl kredi çekebilirim sorusuna verebileceğimiz bir diğer yanıtta sağlam bir kefil bulmanız veya üzerinize kayıtlı bir taşınmaz (ev, arsa, dükkan vb.) varsa onu ipotek ettirmek olacaktır.

Emekliler Nasıl Kredi Çekebilir?

Emekliyim ama kredi çekemiyorum diyorsanız bir kaç sebebi var bunun. İlki az önce de belirttiğimiz kredi notu meselesi. Bir diğer sebep ise yaş durumu. 65 yaş ve üzeri olanlara bazı bankalar maalesef kredi vermiyor. Verenler de var bu konu ile ilgili detaylı bir yazı yayınladık onu arama kısmından yazarak bulabilirsiniz. Özellikle PTT aracılığı ile Aktifbank’a kredi başvurusu yapabilirsiniz. Maaşınızı eğer PTT şubelerinden çekiyorsanız kolay bir şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz. Yaş konusunu PTT üzerinden kredi başvurusu yaparken sorun etmenize gerek yok onlar ayarlıyorlar vadeleri yaşa göre. Diğer bankalardan çekmek isterseniz muhakkak önce şubeye gidip müşteri temsilcisi ile görüşerek yaş sınırını öğrenin.

Etiketler:

Çalışıyorum Yada Emekliyim Kredi Çekemiyorum 2017 Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. Sedef Ayla Balcı dedi ki:

  Emeklilerin evine haciz gelmesi büyük sıkıntı oluyor. Gelme ihtimalinin düşüncesi bile yaşı ilerlemiş bu insanların psikolojilerini bozduğu gibi başka sağlık problemlerine de sebebiyet verebiliyor. Bu sebeple yazınızı çok faydalı ve rahatlatıcı buldum.

 2. Ferda dedi ki:

  Maaş hesabımın olduğu bankadan kredi alabildim. Daha önce size yazmıştım, başka bankalarda sıkıntı yaşamıştım.

 3. Orhan dedi ki:

  Yeni emekli oldum kredi notumuz düşük kredi çekemiyorum bankalar kredi vermiyor ptt den kredi alabilir miyim?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Maaşınızı PTT’den alıyorsanız makul bir rakam üzerinden kredi başvurusu yaparsanız siciliniz temizse krediniz onaylanacaktır.

 4. Gizem dedi ki:

  Yaklaşık 3 ay önce emekli oldum. Acil paraya ihtiyacım olduğu zamanlardayım. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda kredi başvurusu yapacağım. Bu tür bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

 5. Resmiye dedi ki:

  En garanti yol maaş hesabınızın olduğu bankaya başvuru yapıp şansınızı orada denemek olacaktır. Bunun dışında ipotek veya kefil göstererek kredi başvurusu yapmakta mantıklı bir seçim olabilir.

Sayfa başına git