Çalışmıyorum İşsizim Kredi Alabilir Miyim?

Çalışmıyorum İşsizim Kredi Alabilir Miyim?
9 Mart 2017 tarihinde eklendi, 2.041 kez okundu.

Maaşınız yok, çalışmıyorsunuz ve kredi ihtiyacınız var. Böyle bir durumda neler yapabilirsiniz? Hemen endişeye kapılmayın çünkü bu şekilde yani çalışmıyorum kredi çekmek istiyorum diyenler içinde bazı seçenekler bulunuyor. Bu yazımızda ilk olarak kredi çekmek için gereken şartları herkes için anlatacağız. Yani bazı şartlar var ki ister çalışan olun ister çalışmayan her halükarda sağlamanız gerekiyor. Ardından sigortasız veya çalışmayan kişilere özel meselelere girelim.

Sigortasız Kredi Nasıl Çekilir?

Kredi çekmek isteyen kişinin ilk olarak ortalamanın üzerinde bir kredi notuna sahip olması gerekiyor. Kredi notu 0 – 1900 arasında değişen ve sizin o ana kadar olan finansal işlemlerinize göre belirlenen bir puanlamadır. Türkiye ortalaması 1300 olarak kabul edilir ve bu rakamın üstü yüksek kredi skoru altı ise düşük kredi skoru olarak değerlendirilir. Bunun yanında toplam kredi limitiniz de önemlidir. Fakat çalışmayan veya geliri olmayan kişilerde bu durum belirsiz görünebilir fakat biz yinede ne olduğunu anlatalım. Herkesin bir toplam kredi limiti vardır ve çekeceğimiz krediler ile kredi kart limitlerimiz bu rakamın üzerine çıkamaz. Gerek kredi notu gerekse de toplam kredi limitinizi Findeks sitesi, bankaların şubeleri yada internet şubelerinden öğrenebilirsiniz. Eğer kredi alabilir miyim sorgula gibi bir işlem arayışında iseniz bu şekilde durumunuzu sorgulayabilirsiniz.


Şimdi gelin geliri olmayana kredi konusuna girelim. Öncelikle şunu bir netleştirelim. Bankalar her başvurana kredi vermek istiyorlar fakat ödemelerini de garanti altında tutma amacındalar. Parayı verip geri alamamak herkes için olduğu gibi onlar içinde problem. Bu sebeple siz kredi başvurusu yapacağınız zaman öncelikleri sizin ödemeleri yapıp yapamayacağınızdır. Bu noktada pek çok seçenek ortaya çıkıyor. Sizin çekeceğiniz kredinin taksit ödemeleri nasıl yapılacak? Siz gelir belgesi sunabilirsiniz ki böyle bir durumunuz yok. Yukarıdaki kredi notu şartını sağlayan sabit gelir sahibi bir kişi size kefil olabilir. Bunların dışında çalışmıyor olabilirsiniz ama kira veya başka bir geliriniz olabilir. Bunu belgeleyebilirsiniz. Ya da üzerinize kayıtlı bir mal, arsa, ev gibi taşınmaz varsa bunu ipotek edip kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Çalışmıyorum İşsizim Kredi Alabilir Miyim?

Sigortasız Kredi Çekme İmkanı

Öğrenciler içinde durum şöyledir. Velileri tarafından gelir belgesi sunularak kredi taksitlerinin kendileri tarafından ödeneceği beyan edilerek kredi alınabilir. Bu seçeneklerin dışında birde teminat gösterebilirsiniz. Eğer teminat gösterirseniz kredi başvurunuz kabul edilir ve çekeceğiniz tutar ile göstereceğiniz teminat arasında ciddi bir uçurum yoksa krediniz onaylanır. Bunların aksi durumlarda ise kredi almanız oldukça zordur. Fakat bazı bankalar aşırı yüksek olmayan rakamlarda bu şartları göz ardı edip kredinizi veriyorlar. Ama kredi notunuz ortalamanın üzerindeyse.


Örnek vermek gerekirse Akbank mobil uygulamasını kullanarak 5000 TL gibi bir rakama başvurup çoğunlukla onay alındığı söylenmektedir. Sizde şansınızı böyle bazı bankaların mobil uygulamaları üzerinden 5000 TL gibi rakamlara yakın miktarlar için kredi başvurusu yapabilirsiniz. Fakat unutmayın yapacağınız kredi başvuruları olumsuz sonuçlanırsa kredi notunuz düşebilir. Bir diğer nokta da aynı anda birden çok kredi başvurusu yapmayın, buda kredilerin onay almamasına sebep olabilir.

Çalışmayana Kredi Veren Bankalar

Hiçbir şartı sağlamıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda büyük bankaların yani kendileri için yeterli seviyede müşterileri olan bankaların sizin kredi başvurunuzu onaylamaları neredeyse imkansızdır. Fakat piyasaya yeni girmiş ve yer edinmek isteyen bankalar sizi direk geri çevirmeyecek ve şartları zorlamaya çalışacaklardır. Bu bankaları işsize kredi veren banka şeklinde tanımlamak da çok doğru değil. Onlar sizin durumunuzu iyi inceliyorlar ve diğerleri gibi baştan ret etmiyorlar. Bu bankalara internet, telefon gibi kanallardan kredi başvurusu yapmayın. Direk şubelerine gidip müşteri temsilcisi aracılığı ile yapın. Bu şansınızı daha da arttıracaktır. Çünkü durumunuzu ve nasıl ödeyeceğinizi izah edebilirsiniz.

Şimdilik sigortasız kefilsiz kredi çekme konusu ile ilgili bahsedeceklerimiz bunlardan ibaret. Sizlerde eğer bu şekilde kredi başvurusu yaptıysanız ve sonuç her ne olduysa yorum kısmından bizlerle ve diğer takipçilerimizle paylaşabilirsiniz. Bu sayede tecrübelerinizi ihtiyacı olan kişilere de aktarmış olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git