Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Devlet Destekli Evlilik Kredisi
12 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 396 kez okundu.

Bugünkü yazımızda devlet destekli evlilik kredisi başvurusu ve evlilik kredisi şartları hakkında bazı bilgiler paylaşacağız. Mutlu bir birlikteliğiniz var ve bunu evlilik ile taçlandırmak istiyorsunuz. Fakat hayat şartlarının zorluğu ve maddi imkansızlıklar sebebiyle erteliyorsunuz. İşte bu noktada devlet destekli evlilik yardımı imdadınıza yetişiyor.

Devlet evlilik yardımı 10000 TL’ye kadar faizsiz bir kredidir. İlk yılı geri ödemesiz olmak üzere 4 yıl vadeli şekilde alınabilmektedir. Bu şart eğer herhangi bir yetimhane veya devlet yurdunda büyümüş iseniz ilk iki yılı geri ödemesiz olarak verilmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları

Evlilik aşamasına getirdiğiniz ilişkinizde artık son noktaya geldiyseniz ve maddi olarak zorluk çekiyorsanız bu noktada sorunu aşmak için faizsiz evlilik kredisi çekme imkanınız bulunuyor. Bu krediyi almak için ise bazı şartlar var. Bu şartları sağlarsanız kolaylıkla kredi çekebilirsiniz. En az 18 en çok 24 yaş arasında olmanız gerekiyor. Eğer üniversite mezunu iseniz en çok yaş sınırı 26’ya çıkıyor. Bu imkandan faydalanabilmeniz için herhangi bir ağır suç sebebiyle ceza almamış olmalısınız. Sizin yada ailenizin üzerine kayıtlı birden çok taşınmaz mülk bulunmamalı. Yani arsa veya ev gibi taşınmazlardan aile bireyleriniz veya siz birden fazlasına sahip olmamalısınız. Maddi gücünüzün pek yerinde olmaması gerekiyor. Yani aylık 15000 TL gibi bir maaşınız varsa evlilik kredisini başından unutun. Tüm bunların yanında bankada bir çeyiz hesabı açmış olmanız gerekiyor. Bu konuya yazının ilerleyen kısımlarında değineceğiz. Çekeceğiniz kredi bu hesaba aktarılmaktadır. Bu şartlara sahipseniz kadın yada erkek fark etmeksizin devlet destekli evlilik kredisi çekebilirsiniz.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Devlet destekli evlilik kredisi hangi banka veriyor diye sorduğumuz zaman karşımıza iki seçenek çıkıyor. Birincisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenen ve kamu bankalarından çekebileceğiniz evlilik kredisi. Diğeri ise herhangi bir bankadan çekebileceğiniz ihtiyaç, çeyiz veya farklı bir şekilde adlandırılmış evlilik kredisidir. Herhangi bir bankadan çekeceğiniz evlilik kredisi için gereken şartlar normal bir kredi ile aynıdır. Kredi notunuzun riskli seviyede olmaması ve gelir düzeyiniz bu kredinin olumlu sonuçlanmasını etkilemektedir.


Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenen devlet destekli evlilik kredisi için ise gereken şartları yazının ilk bölümünde anlatmıştık. O bölümde size çeyiz hesabı diye bir şeyden bahsetmiştik. Şimdi gelin bu konuya değinelim. 18 Nisan 2016 tarihinde başlayan uygulamaya göre devlet destekli evlilik kredisi çekmek isteyenlerin çeyiz hesabı açmaları gerekiyor. Bu hesaba 3 yıl boyunca yatırım yapmanız gerekiyor. 3 yıl sonunda bu hesaba yapacağınız yatırım tutarının %20’i oranında devlet desteği almaya hak kazanıyorsunuz. Örnek verecek olursak 20000 TL birikmişse çeyiz hesabınızda 4000 TL destek alma hakkınız oluyor. Çeyiz hesabını aşağıdaki bankalardan açtırabilirsiniz;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • TEB
 • İş Bankası
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Fibabanka
 • Albaraka Türk
 • Kuveyt Türk
 • Türkiye Finans
 • Ziraat Katılım

Devlet destekli evlilik kredisi nasıl alınır kısmına gelecek olursak çeyiz hesabınızın 3. yılı yani 36. ayı dolduğu zaman hesabı açtığınız banka şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Her bankanın sizden isteyebileceği evraklar farklı olduğu için burada yazmaya gerek görmüyoruz. Şubenizden çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ziraat bankası evlilik kredisi için kimlik bilgilerinizle birlikte gelir belgesi de istemektedir. En güncel bilgisi başvuru anında alacaksınız. Neredeyse 2-3 ayda bir bilgiler yenileniyor. Fakat çok ekstra belgeler istenmeyeceği de kesindir.

Konu ile ilgili aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Etiketler:

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. HAVVA dedi ki:

  Kredi notum düşük olduğu için bankalardan kredi kullanamıyorum. Evlilik için devlet destekli kredi kullanabilir miyim?

Sayfa başına git