Düzenli Maaşı Olmayanlar Çalışmayanlar Kredi Alabilir mi?

Düzenli Maaşı Olmayanlar Çalışmayanlar Kredi Alabilir mi?
21 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 518 kez okundu.

Sitemizdeki iletişim sayfasından yada yorum ekleme bölümünden sizlerin sorularınızı düzenli olarak takip edip cevap veriyorum. Çok sık gelen sigortasız kredi çekme imkanı hakkındaki sorular üzerine bu konu ile ilgili bir yazı yazma ve tüm detaylarını anlatma gereği duydum. Hem işsiz, hem maaşsız, hem de sigortasızım ve kredi çekmek istiyorum nasıl olur diye pek çok sorunuzu okudum. Öncelikle ümitsiz olmayın, en sonda diyeceğimi baştan söyleyeyim böyle bir durum mümkün. Şimdi gelin detaylara girelim.

Sigortasız Kredi Nasıl Çekilir?

Bankaların tek bir amacı vardır. Para kazanmak ve dönem sonunu karlı bir şekilde kapatmak. En büyük gelirleri de krediler olduğu için ellerinden geldiğinde kredi müşterisi edinmeye çalışırlar. Onların tek istediği sizin çektiğiniz kredi taksitlerini ödemenizdir. Fakat sizin ben bu krediyi kesin ödeyeceğim demeniz onlar için bir şey ifade etmemektedir. Bu sebeple bazı kriterleri vardır. Sigortasız kefilsiz kredi çekme isteğinizi olumlu sonuçlandırmak için bazı gereksinimleri sağlamanız gerekiyor. Bunların başında kredi notu ve toplam kredi limitiniz gelmektedir. Kredi notu ve toplam kredi limitinizi Findeks, bankaların internet/mobil şubeleri veya direk şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Düzenli Maaşı Olmayanlar Çalışmayanlar Kredi Alabilir mi?


Bunun yanında bu kredinin taksitlerini nasıl ödeyeceğinizi izah etmeniz lazım. Bu noktada gelirinizi net bir şekilde izah etmeli hatta belgelemelisiniz. İşte normal kredi süreçleri bu şekilde işlemektedir. Ben kendimden örnek vereyim size. Çalışmıyorum ve sigortam yok. 2016 ekim ayında Akbank’tan 6000 TL kredi çektim. Toplam kredi limitim 19000 TL. Başka bir bankadan da 11000 TL kredim var. Toplamda 17000 TL yapıyor kredi borçlarım. Kredi kartı borcum yok, eğer olsaydı oda bu toplam kredi limitine dahil olacaktı. 1 ay önce tekrar kredi başvurusu yaptım ve banka bana 2000 TL çekebileceğimi, bu rakamın onaylandığını söyledi. Tüm bu kredi çekim işlemleri sırasında sigortam yoktu. Fakat şöyle bir durum var, ben hep düzenli olarak ödemelerimi aksatmadan yapıyorum. Bu sebeple kredi notum 1800. Bu durumda iseniz sizde sigortasız ve çalışmadan kredi alabilirsiniz. Bu noktada kredi çekebilir miyim sorgula gibi arayışlara girmenize gerek yok. Direk kredi notu ve risk analiz raporunuzla göreceğiniz toplam kredi limitini bilmeniz sizin için yeterli bir veri olacaktır.

Geliri Olmayana Kredi İmkanı

Yazımızın ilk bölümünde sizlerle sigortasız kredi çekme yollarının ilki ile ilgili bilgiler verdik. Şimdi gelin eğer yeterli kredi notunuz yada toplam kredi limitiniz yoksa nasıl kredi alabilirsiniz ona bakalım. Bunların ilki kefil ile kredi çekmektir. Sağlam bir kefil bulabilirseniz kredi başvurusuna onunla birlikte gidip başvuru yapabilirsiniz. Kefilinizden gelir belgesi ve son 6 aydır sigortalı olup olmadığına dair evraklar istenecektir. Bunların herhangi biri çoğu zaman yeterli oluyor. Kefiliniz çalışmıyor ve sigortası bulunmuyor olabilir fakat kira geliri vardır ve bunu belgelemelidir. Sadece çalışan ve sigortalıysa 3 ay sigortalıya kredi veren bankalar olabiliyor. Bu durum kefil memursa çoğu zaman yeterli oluyor. Büyük bankaların direk şubelerine gidip daha detaylı bilgi alabilirsiniz çünkü bankadan bankaya olduğu gibi şubeden şubeye bile değişebiliyor durumlar.


Çalışmayana kredi veren banka şeklinde yapacağınız aramalar aslında pek sonuç vermeyecek. Dediğimiz gibi durum bankaların şubeleri arasında bile kimi zaman farklılıklar gösterebiliyor. Gelir belgesiz ve sigortasız kredi almak için sizlere son önerebileceğimiz yol ise ipotek mahareti ile başvuru yapmanızdır. Eğer böyle bir imkanınız varsa tapusu sizin üzerinize olan bir taşınmazı ipotek göstererek ederinin en fazla %75’i kadar kredi çekebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git