EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?
13 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 583 kez okundu.

İsterseniz ilk olarak eft nedir ve hangi durumlarda kullanılır onu inceleyelim. Sonra da gece yapılan EFT ne zaman hesaba geçer meselesini incelemeye başlayalım. EFT farklı bankaların kendi aralarındaki para transferine denir. Örneğin siz Ziraat Bankası’ndaki hesabınızdan Garanti Bankası’ndaki bir hesaba para transferi yaparsanız bu eftdir. Hesaplar size ait de olabilir farklı kişilere de ait olabilir hiç fark etmez. Eğer aynı bankadaki farklı hesaplar arasında olsa bu para transferi o zaman havale oluyor.

İçindekiler

Yapılan Eft Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bu çok kesin bir durum değildir. Genel durumdan bahsedelim. Eğer mesai saatleri içerisinde bir EFT işlemi gerçekleştirdi iseniz bu minimum 5 maksimum 45 dakika arasında diğer hesaba ulaşır. Zamanın net olmaması ise o günkü bankalar arası işlemin yoğunluğuyla alakalıdır. Eğer sakin bir finansal işlem gününde eft yapmışsanız 5 dakika içerisinde transfer gerçekleşir. Eğer yoğun bir günde bu işlemi gerçekleştiriyorsanız 45 dakikayı da bulabilir. Bu durumda eft hesaba geçmedi gibi endişelere kapılmanıza gerek yok çünkü anında gerçekleşen bir işlem değildir.


EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Aşağıda bazı konu başlıkları var. Bunlar sizlerden gelen sorular. Tek tek yanıt vermek yerine yazının tümünde bunlardan bahsettim.

  • havale ne zaman hesaba geçer,
  • eft ne zaman hesaba geçer ziraat,
  • eft ne zaman hesaba geçer garanti,
  • ziraat bankası eft ne zaman hesaba geçer,
  • yapı kredi eft ne zaman hesaba geçer?

Şimdi gelelim gece yapılan eft ne zaman hesaba geçer konusuna. Eğer havale işlemini gün içerisinde bankaların mesai saatleri olan 17:00’dan sonra yaptıysanız bu bir sonraki mesai gününün ilk mesai saatleri içerisinde hesaba geçer. Bir sonraki mesai günü saat 09:00’dan sonraki 45 dakika içerisinde işlem genelde gerçekleşir. Eğer yoğun bir günse saat 10:30’a kadar işlemin sonuçlanması sürebilir. Tatil günlerinde yapılan eft işlemi ise ilk ilk çalışma gününün mesai saatini takiben hesaba geçer.

EFT İptal İşlemi Hakkında Uyarı

Şu ana kadar eft sabah kaçta başlar konusunu aydınlattığımızı sanıyorum. Burada detayını vermek istediğim bir konuda eft iptal işlemidir. Eğer mesai saatleri içerisinde bir eft yaptıysanız hemen o anda vazgeçerseniz bankayı arayıp transfer işlemi eğer başlamadıysa bunu iptal ettirebilirsiniz. Mesai saatleri dışında bir eft işlemi yaptıysanız bunu bankanın online işlem merkezinden yada telefon bankacılığından eft iptali yapabilirsiniz.

Şimdi gelin bunu neden anlattığımı söyleyeyim. Siz birisinden ödeme alacaksınız diyelim. Günlerden cuma ve akşam saatleri. Bu kişi eft yapar ve size dekont atar. Doğal olarak ödeme hesabınıza pazartesi günü sabah saatlerinde gelecek. Ama siz biliyorsunuz ki karşı taraf eft yaptı. Şahsa bu transfer karşılığında hizmet yada malı verdiniz. Bu kişi eft işlemini iptal ettirebilir. Böyle bir risk var. Bu sebeple ödeme hesabınıza geçmeden transfere tamamlandı gözü ile bakmayın. Önceden bu tür tecrübeleri çok yaşadığım için uyarma gereği duydum. En kısa zaman da sizlerden gelen yorum ve mailler doğrultusunda eft saatleri hakkında da bir yazı kaleme alacağız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git