EFT Sorgulaması Nasıl Yapılır?

EFT Sorgulaması Nasıl Yapılır?
9 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 749 kez okundu.

Sizlerden gelen sorulara yanıt vereceğimiz bir diğer konumuz da EFT sorgulaması nasıl yapılır olacak. Çok net bilgiler olmasa da sizlere en sağlıklı sonuçları alacağınız yollarla ilgili bilgiler vereceğiz. Fakat ilk önce konuyu tam olarak anlamanız için kısaca EFT olayından bahsetmek istiyorum.

İçindekiler

EFT Nedir?

EFT elektronik fon transferi kelimelerinin ilk harflerini temsil etmektedir. Bildiğiniz gibi aynı bankadaki iki farklı hesabın birbirine para göndermesine havale diyoruz. Farklı iki banka arasında para transferi olduğu zaman ise buna EFT diyoruz. Havale işleminde para o anda karşı tarafın hesabına geçmektedir. Çünkü para zaten aynı banka üzerindedir ve bir hesaptan diğerine anında aktarılmaktadır. Fakat EFT’de para farklı bankalar arasında el değiştireceği için ilk önce bir havuza gider. Bu havuzda kontrol edilip ardından transfer gerçekleştirilir. Bu noktada daha önce yazdığımız EFT ne zaman hesaba geçer yazımızı okumanızı öneriyoruz.


Siz bir kişiye EFT yaparken EFT formunda karşı tarafın tam adı ve IBAN yada hesap nosunu girersiniz. Bu bilgiler hatalı ise para havuzdan geri döner ve transferi yapan tarafın hesabına geri aktarılır. Eğer doğru ise bilgiler o zaman EFT işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşir. Sizlerden en sık gelen soruları alt kısımda listeleyeceğiz ve her birine ayrı ayrı yanıt vermektense toplu şekilde cevaplayacağız çünkü hepsinin yanıtı aslında aynı.

  • Ziraat Bankası eft sorgulama nasıl yapılır?
  • Vakıfbank eft sorgulama nasıl yapılır?
  • eft sorgulama Akbank
  • İş Bankası eft sorgulama nasıl yapılır?
  • eft sorgulama Garanti
  • eft sorgulama Enpara
  • eft sorgu no Ziraat
  • eft sorgulama Halkbank

EFT Havale Arasındaki Farklar

EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?


EFT sorgulama işlemi yapmak için bilmemiz gereken şey EFT sorgu numarasıdır. Bu numara EFT işlemi sonrası şubeden yapıldıysa dekont üzerinde, ATM üzerinden yapıldıysa ATM fişi üzerinde, internet veya mobil üzerinden yapıldıysa işlem sonrasındaki bilgilendirme ekranında yer alır. Bankalar bizlere pek çok konuda faydalı hizmetler sunmakta ve gerekli sorgulamaları yapmamız için uygulamalar sunmaktadır. Fakat EFT konusunda net bir sorgulama ekranı maalesef pek çok banka sunmamaktadır. Bunun için en garanti yol telefon bankacılığıdır. EFT yaptığınız bankanızı arayarak EFT sorgu numarası bilgisini vererek EFT işleminin sonuca ulaşıp ulaşmadığı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git