www.vfxfilm.com | www.livelyfilm.com | www.filmondes.com | www.filmsilo.com | www.dixifilms.com| www.tusfilm.com | www.filmcak.com| www.flafilm.com | www.nvpfilm.com| www.filmovtia.com | www.henafilm.com| www.mvdpfilm.com | www.sumifilm.com
Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur? | ekredinotum.com

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Son dönemlerde bize en sık gelen sorulardan birisi de emekli maaşına haciz konulabilir mi ve emekli maaşına bloke konur mu soruları oluyor. Bu yazımızda emeklilerin kredi ve kredi kartı borçlarını ödememeleri durumunda neler olabileceği ve neler olamayacağı ile ilgili bilgiler vereceğiz. Bu konu ile ilgili çok farklı görüşler ve kafa karıştıran yazılar görüyorum. Bu konuyu net bir şekilde açıklayacağım.

Uzun bir yazı olacak fakat ilk olarak en çok merak ettiğiniz soru olan hapis cezası var mı sorusunu yanıtlayalım: YOK. Evet emekli veya başka birisi kredi yada kredi kartı borcunu ödeyemezse bunun hapis cezası yok. Burada bazılarınızın yanlış biliyorsun aslında var diyeceğini düşünüyorum. Bu konuyu netleştireyim. Eğer siz kredi yada kredi kartı borcunuzu ödemez ve takibe düşerseniz, ardından size bir taahhütname imzalatırlarsa ve bu taahhütnamedeki tarihte ödemeyi yapmazsanız o zaman hapis cezası var. Eğer bir taahhütname imzalamamışsanız asla hapis cezası yok. Size bunu söyleyen kişi bir avukatta olsa uzman da olsa asla kredi veya kredi kartı borcu yüzünden taahhütname imzalamamışsanız hapis cezası almazsınız.

Emekliler Kredi ve Kredi Kartı Borcunu Ödeyemezse Ne olur?

Gelin bu süreci tüm detayları ile inceleyelim ve her aşamada neler olabileceğini birlikte görelim. İlk olarak üzgünüm ama borcunuzu ödemeyecek bir duruma düştünüz. Artık aldığınız para kredi kartı veya kredi borcunuzu ödemeye yetmiyor. Ya bu borcu ödemeye devam edeceksiniz ve aç kalacaksınız yada temek ihtiyaçlarınızı karşılamaya devam edecek ama borcunuzu ödemeyeceksiniz. Böyle bir durumda doğal olarak borcu ödememeyi seçebilirsiniz. Hoş bir durum değil ama kimse sizi ayıplayamaz. Borcu ödeyememeye başladığınız zaman ilk 90 gün muhatabınız bankanın tahsilat servisi olacak. İlk 1 ay 2-3 günde bir sizi arayacaklar ve borcunuzu hatırlatacaklar. 1 ay dolduktan sonra aramalar hemen hemen her gün olacak. 2 ay dolduktan sonra yani 90 günlük periyotun son ayında aramalar günde birkaç sefere çıkacak. Hele son 1 haftaya gelindiğinde günde elliye varan bir arama olacak. Bu günler psikolojik olarak çok yıpranabilirsiniz. Benim size tavsiyem 90 günlük bu borç ödeyememe günlerinin ilk günlerindeki aramalara cevap vermeniz ve durumu izah etmeniz. Ardından gelen bu aramaları açmamanız olacaktır. Açmayın deme sebebim her seferinde aynı sorularla muhatap olup aynı cevapları vereceksiniz. Fakat bir sonraki aramada yine aynı sorular ve aynı cevaplar olacak. Emekliyseniz yaşınız biraz ileridir ve kendinize hakim olamayabilir ve stres sebebiyle rahatsızlanabilirsiniz. Eğer benim sinirlerim sağlamdır ve her aramayı açar aynı cevabı verebilirim diyorsanız tercih sizindir. Özetle ilk 90 gün muhatap banka ve telefonla borç ödemeniz için sizi aramalar olacak.

İlginizi Çekebilir:  Maaşıma ve Gelirime Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?


90 gün dolduğu zaman adresinize bankadan bir mektup gelir. Bu mektupta artık borç taksidi mevzusu yoktur sizden direk tüm borcu tek seferde isterler. Bunun yanında ödeme yapmazsanız dosyanızın bir hukuk bürosuna verileceği ve avukat masraflarının da borca ekleneceği yazmaktadır. Bu mektuptan sonra borcunuzu ödemezseniz dosyanız avukata verilir. Bazı bankalar dosyanızı hemen avukata verebileceği gibi bazıları da 3 hatta 6 ay sonra da verebilirler. Bu bankadan bankaya değişmektedir. Kimisi her dosyayı tek tek verir kimisi de dosyaları biriktirir ve 3-6 ay arası bir tarih aralığında toplu olarak verir.

Emekli Maaşına Haciz Konulabilir mi?

Dosyanız avukata verildiği zaman ilk olarak size bir avukattan yada hukuk bürosunda bir SMS gelir. Bu SMS’de dosyanın artık kendilerinde olduğu ve kendilerini aramanız gerektiği yazar. Arayıp aramamak sizin tercihiniz, aramazsanız zaten birkaç gün sonra onlar arıyor, onların aramasını bekleyebilirsiniz. Arama yapıldığında size borç ve dosya hakkında bilgi verilir ve borcu ödemeniz istenir. Burada önem arz eden bir konu var ona değinmek istiyorum. Kimi hukuk büroları ve avukatlar yada telefonda sizinle görüşen büro çalışanları kastı aşan, kaba, hakarete varan veya yalan beyanlarda bulunabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız o büroyu yada avukatı baroya şikayet edebilirsiniz. Kimi hukuk büroları veya avukatlar kendilerini mafya yada tahsildar zannedebiliyor, böyle bir durumda baro yada direk savcılığa şikayette bulunabilirsiniz. Siz bir suçlu değilsiniz, karşınızdaki de mafya değil. Bunu iyi bilin. Siz bir borçlusunuz ve iflas ettiğiniz için ödeme yapamıyorsunuz. Alacaklının nasıl ki kanuni hakları varsa sizin de kanuni haklarınız var. Asla kimse sizinle borcunuzu ödeyemiyorsunuz diye kaba konuşamaz, hakaret edemez, tehdit edemez.

Hukuk büroları sizden ödeme konusunda tarih isteyecek veya ara ara bazı ödemeler yapmanızı isteyecek. İmkanınız varsa ödemenizi hemen yapın. Eğer imkanınız yoksa ne zaman ödeme yapabilecekseniz o tarihi belirtin ama belirteceğiniz tarih kesinse tarih verin. Eğer kesin ödeme yapamayacaksanız asla tarih vermeyin. Bu dediğim konu telefon görüşmeleri için. Telefon görüşmeleriniz kayıt altında oluyor. Bu süreçte çok dürüst ve net olmalısınız. Ödeme imkanınız olmayabilir, eğer böyleyse durum bunu da net bir şekilde belirtin. Yada belli bir tarihte bir yerden alacağınız varsa bunu belirtin ve o tarihe gün verin. Tüm bunları telefonla net bir şekilde izah edin. Fakat asla bir taahhütnameye imza atmayın. Bu benim tavsiyem. Dünyanın bin türlü hali var. Çok kesin olarak bir tarihte ödeme alacaksınızdır bir yerden ve oraya güvenip taahhütname imzalarsınız. O tarihte ödeme alamaz ve taahhütnamedeki taahhüdünüzü yerine getiremezseniz hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Bankaların Çalışma Saatleri

Tüm bu aşamada bitti, hukuk bürosu telefonla sizden ödeme alamayacağına karar kıldı ise bundan sonra icra dairesine başvurur ve icralık olursunuz. Emeklilerin evlerine icra dairesinden gelme ihtimalleri %50. Bu icra dairesi ile ilgili bir durum değil. Hukuk bürosuna bağlı. Biz geleceklerini varsayarak o durumu anlatalım. Eğer adınıza kayıtlı bir ev, araba yada başka bir taşınmaz varsa bunlar satılır ve borç ödenir. Borç tutarından fazla bir tutara satılırsa kalan para size ödenir. Bunlar yoksa icra dairesinden bir memur evinize gelir ve haczedilebilecek bir eşya var mı onu kontrol eder. Evinizde çok pahalı eşyalar yoksa, tarihi eser, altın vs. gibi şeyler yoksa haczedilecek eşya yoktur diye bir yazı yazarlar. Eğer varsa bunları kayda alırlar. Tüm bu süreç öncesi size icra dairesinden bir mektup gelir ve mal beyanında bulunmanız istenir. Bu beyanı en geç 1 hafta içerisinde yapıp icra dairesine elden götürüp teslim etmelisiniz. Bu mal beyanı dilekçesine evinizdeki eşyaları yazın. Kaç çekyat, buz dolabı, televizyon falan ne varsa yazın. İcra dairesinden memur geldiği zaman bunları görsün evinizde. Bu mal beyanı dilekçesinde kesinlikle doğruları yazın. Kimse sizin eskicinin bile 100 TL vermeyeceği çekyatınızla yada halınızla uğraşmaz. İcra memuru evde az öncede belirttiğim gibi anında satılabilecek ve ederi olan mal varsa onu ancak kayda geçer. Diğerleri ne icra memurunun ne de hukuk bürosunun umurunda olmaz. Bunun yanında hayatınız için olmazsa olmaz olan eşyalarla aynı türden iki tane olmayan eşyalarda icralık olamaz. Örneğin bir buzdolabınız var ve değerli bir buzdolabı. Eğer tek bir tane ise bu haczedilemez.

Emekli Maaşlarından Kredi Kartı Borcu Kesilir mi?

Emekli maaşından kredi kartı borcu kesilir mi diye soracak olursanız böyle bir şey de mümkün değil. Eğer emekli maaşınıza bloke konulursa bunu bir dilekçe ile kaldırtabilirsiniz. Emekli maaşlarına bloke konulamaz ve haczedilemez. Emekli maaşına bloke nasıl kaldırılır diye netten arama yaparsanız pek çok dilekçe örneği görebilirsiniz. Bu dilekçe örneğini doldurup icra dairesine vererek blokeyi hemen aynı gün kaldırtabilirsiniz.
Tüm bu adımlar bittiyse yani evinize icra dairesinden gelindi ve haczedilecek bir şey olmadığına dair yazı verildiyse ve hukuk bürosu da bu borcu sizden ne telefonla ne de haciz ile tahsil edemeyeceğini anladıysa artık dosyanızı bankaya geri iade eder.

İlginizi Çekebilir:  Konut Kredisi Alırken İstenen Belgeler 2018

Bizim tavsiyemiz ödemeniz yolundadır. Fakat imkanınız yoksa da süreç bu şekilde işler. Şimdiden hepinize geçmiş olsun diyoruz ve en kısa zamanda bol kazançlar ile birlikte borçlarınızı ödemenizi diliyoruz.20 Yorum

 1. Yalçın GÜRHAN Eylül 21, 2017
  • Semih Buzgan Ekim 16, 2017
   • Yalçın GÜRHAN Ekim 18, 2017
    • Semih Buzgan Ekim 19, 2017
 2. Tahsin çaylı Ekim 15, 2017
  • Semih Buzgan Ekim 16, 2017
 3. Yalçın GÜRHAN Aralık 14, 2017
 4. alper Şubat 26, 2018
  • Semih Buzgan Şubat 28, 2018
 5. Aygün Nisan 7, 2018
  • Semih Buzgan Nisan 7, 2018
 6. Kenan Nisan 17, 2018
  • Semih Buzgan Nisan 18, 2018
 7. Yilmaz Mayıs 12, 2018
  • Semih Buzgan Mayıs 15, 2018
 8. Soner Temmuz 25, 2018
  • Semih Buzgan Temmuz 26, 2018
   • Soner Temmuz 26, 2018
 9. Melek Eylül 13, 2018
  • Semih Buzgan Eylül 13, 2018

Soru veya yorumunuzu bu bölüme yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir