Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?
30 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 1.891 kez okundu.

Son dönemlerde bize en sık gelen sorulardan birisi de emekli maaşına haciz konulabilir mi ve emekli maaşına bloke konur mu soruları oluyor. Bu yazımızda emeklilerin kredi ve kredi kartı borçlarını ödememeleri durumunda neler olabileceği ve neler olamayacağı ile ilgili bilgiler vereceğiz. Bu konu ile ilgili çok farklı görüşler ve kafa karıştıran yazılar görüyorum. Bu konuyu net bir şekilde açıklayacağım.

Uzun bir yazı olacak fakat ilk olarak en çok merak ettiğiniz soru olan hapis cezası var mı sorusunu yanıtlayalım: YOK. Evet emekli veya başka birisi kredi yada kredi kartı borcunu ödeyemezse bunun hapis cezası yok. Burada bazılarınızın yanlış biliyorsun aslında var diyeceğini düşünüyorum. Bu konuyu netleştireyim. Eğer siz kredi yada kredi kartı borcunuzu ödemez ve takibe düşerseniz, ardından size bir taahhütname imzalatırlarsa ve bu taahhütnamedeki tarihte ödemeyi yapmazsanız o zaman hapis cezası var. Eğer bir taahhütname imzalamamışsanız asla hapis cezası yok. Size bunu söyleyen kişi bir avukatta olsa uzman da olsa asla kredi veya kredi kartı borcu yüzünden taahhütname imzalamamışsanız hapis cezası almazsınız.

Emekliler Kredi ve Kredi Kartı Borcunu Ödeyemezse Ne olur?

Gelin bu süreci tüm detayları ile inceleyelim ve her aşamada neler olabileceğini birlikte görelim. İlk olarak üzgünüm ama borcunuzu ödemeyecek bir duruma düştünüz. Artık aldığınız para kredi kartı veya kredi borcunuzu ödemeye yetmiyor. Ya bu borcu ödemeye devam edeceksiniz ve aç kalacaksınız yada temek ihtiyaçlarınızı karşılamaya devam edecek ama borcunuzu ödemeyeceksiniz. Böyle bir durumda doğal olarak borcu ödememeyi seçebilirsiniz. Hoş bir durum değil ama kimse sizi ayıplayamaz. Borcu ödeyememeye başladığınız zaman ilk 90 gün muhatabınız bankanın tahsilat servisi olacak. İlk 1 ay 2-3 günde bir sizi arayacaklar ve borcunuzu hatırlatacaklar. 1 ay dolduktan sonra aramalar hemen hemen her gün olacak. 2 ay dolduktan sonra yani 90 günlük periyotun son ayında aramalar günde birkaç sefere çıkacak. Hele son 1 haftaya gelindiğinde günde elliye varan bir arama olacak. Bu günler psikolojik olarak çok yıpranabilirsiniz. Benim size tavsiyem 90 günlük bu borç ödeyememe günlerinin ilk günlerindeki aramalara cevap vermeniz ve durumu izah etmeniz. Ardından gelen bu aramaları açmamanız olacaktır. Açmayın deme sebebim her seferinde aynı sorularla muhatap olup aynı cevapları vereceksiniz. Fakat bir sonraki aramada yine aynı sorular ve aynı cevaplar olacak. Emekliyseniz yaşınız biraz ileridir ve kendinize hakim olamayabilir ve stres sebebiyle rahatsızlanabilirsiniz. Eğer benim sinirlerim sağlamdır ve her aramayı açar aynı cevabı verebilirim diyorsanız tercih sizindir. Özetle ilk 90 gün muhatap banka ve telefonla borç ödemeniz için sizi aramalar olacak.

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?


90 gün dolduğu zaman adresinize bankadan bir mektup gelir. Bu mektupta artık borç taksidi mevzusu yoktur sizden direk tüm borcu tek seferde isterler. Bunun yanında ödeme yapmazsanız dosyanızın bir hukuk bürosuna verileceği ve avukat masraflarının da borca ekleneceği yazmaktadır. Bu mektuptan sonra borcunuzu ödemezseniz dosyanız avukata verilir. Bazı bankalar dosyanızı hemen avukata verebileceği gibi bazıları da 3 hatta 6 ay sonra da verebilirler. Bu bankadan bankaya değişmektedir. Kimisi her dosyayı tek tek verir kimisi de dosyaları biriktirir ve 3-6 ay arası bir tarih aralığında toplu olarak verir.

Emekli Maaşına Haciz Konulabilir mi?

Dosyanız avukata verildiği zaman ilk olarak size bir avukattan yada hukuk bürosunda bir SMS gelir. Bu SMS’de dosyanın artık kendilerinde olduğu ve kendilerini aramanız gerektiği yazar. Arayıp aramamak sizin tercihiniz, aramazsanız zaten birkaç gün sonra onlar arıyor, onların aramasını bekleyebilirsiniz. Arama yapıldığında size borç ve dosya hakkında bilgi verilir ve borcu ödemeniz istenir. Burada önem arz eden bir konu var ona değinmek istiyorum. Kimi hukuk büroları ve avukatlar yada telefonda sizinle görüşen büro çalışanları kastı aşan, kaba, hakarete varan veya yalan beyanlarda bulunabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız o büroyu yada avukatı baroya şikayet edebilirsiniz. Kimi hukuk büroları veya avukatlar kendilerini mafya yada tahsildar zannedebiliyor, böyle bir durumda baro yada direk savcılığa şikayette bulunabilirsiniz. Siz bir suçlu değilsiniz, karşınızdaki de mafya değil. Bunu iyi bilin. Siz bir borçlusunuz ve iflas ettiğiniz için ödeme yapamıyorsunuz. Alacaklının nasıl ki kanuni hakları varsa sizin de kanuni haklarınız var. Asla kimse sizinle borcunuzu ödeyemiyorsunuz diye kaba konuşamaz, hakaret edemez, tehdit edemez.

Hukuk büroları sizden ödeme konusunda tarih isteyecek veya ara ara bazı ödemeler yapmanızı isteyecek. İmkanınız varsa ödemenizi hemen yapın. Eğer imkanınız yoksa ne zaman ödeme yapabilecekseniz o tarihi belirtin ama belirteceğiniz tarih kesinse tarih verin. Eğer kesin ödeme yapamayacaksanız asla tarih vermeyin. Bu dediğim konu telefon görüşmeleri için. Telefon görüşmeleriniz kayıt altında oluyor. Bu süreçte çok dürüst ve net olmalısınız. Ödeme imkanınız olmayabilir, eğer böyleyse durum bunu da net bir şekilde belirtin. Yada belli bir tarihte bir yerden alacağınız varsa bunu belirtin ve o tarihe gün verin. Tüm bunları telefonla net bir şekilde izah edin. Fakat asla bir taahhütnameye imza atmayın. Bu benim tavsiyem. Dünyanın bin türlü hali var. Çok kesin olarak bir tarihte ödeme alacaksınızdır bir yerden ve oraya güvenip taahhütname imzalarsınız. O tarihte ödeme alamaz ve taahhütnamedeki taahhüdünüzü yerine getiremezseniz hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tüm bu aşamada bitti, hukuk bürosu telefonla sizden ödeme alamayacağına karar kıldı ise bundan sonra icra dairesine başvurur ve icralık olursunuz. Emeklilerin evlerine icra dairesinden gelme ihtimalleri %50. Bu icra dairesi ile ilgili bir durum değil. Hukuk bürosuna bağlı. Biz geleceklerini varsayarak o durumu anlatalım. Eğer adınıza kayıtlı bir ev, araba yada başka bir taşınmaz varsa bunlar satılır ve borç ödenir. Borç tutarından fazla bir tutara satılırsa kalan para size ödenir. Bunlar yoksa icra dairesinden bir memur evinize gelir ve haczedilebilecek bir eşya var mı onu kontrol eder. Evinizde çok pahalı eşyalar yoksa, tarihi eser, altın vs. gibi şeyler yoksa haczedilecek eşya yoktur diye bir yazı yazarlar. Eğer varsa bunları kayda alırlar. Tüm bu süreç öncesi size icra dairesinden bir mektup gelir ve mal beyanında bulunmanız istenir. Bu beyanı en geç 1 hafta içerisinde yapıp icra dairesine elden götürüp teslim etmelisiniz. Bu mal beyanı dilekçesine evinizdeki eşyaları yazın. Kaç çekyat, buz dolabı, televizyon falan ne varsa yazın. İcra dairesinden memur geldiği zaman bunları görsün evinizde. Bu mal beyanı dilekçesinde kesinlikle doğruları yazın. Kimse sizin eskicinin bile 100 TL vermeyeceği çekyatınızla yada halınızla uğraşmaz. İcra memuru evde az öncede belirttiğim gibi anında satılabilecek ve ederi olan mal varsa onu ancak kayda geçer. Diğerleri ne icra memurunun ne de hukuk bürosunun umurunda olmaz. Bunun yanında hayatınız için olmazsa olmaz olan eşyalarla aynı türden iki tane olmayan eşyalarda icralık olamaz. Örneğin bir buzdolabınız var ve değerli bir buzdolabı. Eğer tek bir tane ise bu haczedilemez.

Emekli Maaşlarından Kredi Kartı Borcu Kesilir mi?

Emekli maaşından kredi kartı borcu kesilir mi diye soracak olursanız böyle bir şey de mümkün değil. Eğer emekli maaşınıza bloke konulursa bunu bir dilekçe ile kaldırtabilirsiniz. Emekli maaşlarına bloke konulamaz ve haczedilemez. Emekli maaşına bloke nasıl kaldırılır diye netten arama yaparsanız pek çok dilekçe örneği görebilirsiniz. Bu dilekçe örneğini doldurup icra dairesine vererek blokeyi hemen aynı gün kaldırtabilirsiniz.
Tüm bu adımlar bittiyse yani evinize icra dairesinden gelindi ve haczedilecek bir şey olmadığına dair yazı verildiyse ve hukuk bürosu da bu borcu sizden ne telefonla ne de haciz ile tahsil edemeyeceğini anladıysa artık dosyanızı bankaya geri iade eder.

Bizim tavsiyemiz ödemeniz yolundadır. Fakat imkanınız yoksa da süreç bu şekilde işler. Şimdiden hepinize geçmiş olsun diyoruz ve en kısa zamanda bol kazançlar ile birlikte borçlarınızı ödemenizi diliyoruz.

Etiketler:

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur? Konusuna 22 Yorum Yapıldı
 1. Yalçın GÜRHAN dedi ki:

  Sayın yetkili: Benim emekli maaşımı banka diğer bir bankadan benim imzam ,muvafakatim, isteğim olmadan 12 sene önceki kart ve bireysel borçlarım nedeniyle kendi bünyesine geçirip kesinti yapmaktadır. Bu borçlarla ilgili benim kaldırttığıma dair mahkeme kararım olmasına rağmen bu işlemi gerçekleştiriyor. Benim ne yapmam gerekiyor. Saygılar.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kesintiyi yapan kuruma mahkeme kararını gösterip itiraz edebilirsiniz. Eğer sonuç alamazsanız profesyonel bir destek almanızı ve dosyayı bir avukata vermenizi öneriyorum.

   1. Yalçın GÜRHAN dedi ki:

    Sayın Yetkili Peki benim imzam ve muvafakatim olmadan emekli maaşımı kendi bünyesine kanunsuzca geçirmesine ne diyorsunuz. Saygılar.

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Emekli maaşınızın yatacağı bankayı e-devletten değiştirebilirsiniz. Veya ilgili kuruma dilekçe vererek istediğiniz başka bir bankaya yada PTT’ye maaşınızın yatması talimatını verebilirsiniz.

 2. Tahsin çaylı dedi ki:

  Emekliyim ziraat bankasına borcumu her ay ödüyordum kredi kartımı 500 liradan 6600 lira ya çıkarmışlar maaşımın tamamını kestiler üç senedir maaşımdan para alamıyorum bu müdür mü soyguncu mu bu 2014 tarihinden bu yana hiç maaş alamıyorum yetkileri var mı işkence makinesi mi bunlar yoksa yardımcı olursanız Allah razı olsun..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kredi kartı alırken sözleşmenizde ödeme yapılmazsa maaştan otomatik olarak kesilebilir diye bir madde vardır. Bu maddeye istinaden kesinti yapılıyordur. Geçmiş olsun, umarım en kısa zaman da bu durumdan kurtulursunuz..

 3. Yalçın GÜRHAN dedi ki:

  Banka Maaş geçişinide blokelemiş buna ne yapabiliriz

 4. alper dedi ki:

  Merhaba %80 ağır engelli kardeşim var ruhsal engelli banka kardeşime kapıda bir imza karşılığında kredi kartı vermiş kardeşim de ne olduğunu anlamadan imzalamış almış sonra bu karti kullanmış ve şuan hacizlik memlekette kardeşimin adına sadece bir arazi var ona haciz işlemi uygulanmış bu durumda kardeşimin bu parayı ödeme zorunluluğu varmı ve ne yapmalıyım ilginize çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kardeşiniz zihinsel engelli ise ve kendi başına akli dengesi yeterli olup kredi kartı kullanma zihinsel yetisine sahip değilse bunu belirterek dava açabilirsiniz. Ama akli dengesi yerinde ise ve bilinçli bir şekilde bu kredi kartını alıp kullanmışsa yapılacak bir şey yok gibi gözüküyor.

 5. Aygün dedi ki:

  Babam 6 sene önce cezaevine girdi o zaman 2 tane bankadan kredi çekmiş ve ödememiş. Cezaevine de girince borç öyle kaldı 6 7 senedir ödenmiyor.. Borç miktarını göremiyoruz gidip öğrenmemiz lazımmış bizde başka şehire taşındığımız için vakit bulup gidemedik. Bu borç ilerde anneme ve ya oğlu olarak bana bir sıkıntı yaratır mı? Birde babam cezaevine girmeden önce senetli araba almış. Aldığı galerici adamda avukata vermiş ve arabanın üstünde haciz duruyor. Hem banka hem galerici toplam 3 kurum da arabaya haciz koydurtmuş. Toplamda 11 tane çıkıyor ama 3 tane kuruma ait dosyaları tazeledikleri için. Ne yapmam gerekiyor durumumuz hiç yok. Ne yapılması lazım ne olur Allah rızası için cevap bilgi verin psikolojim çok bozuldu artık.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun demek ve psikolojinizi bozmanızı gerektirecek bir durum olmadığını söylemek istiyorum. Umarım en kısa zamanda babanızın cezaevi durumu ve maddi sorunlar çözülür ve feraha erersiniz. Duruma gelecek olursak araba ile ilgili bir beklentiniz olmasın çünkü gerek senet sahibi gerekse de bankalar alacaklarını aracı satarak tahsil etmeyi seçeceklerdir, bu araba borcunu ve artarsa banka borcunu az da olsa azaltır. Bankalara olan borç meselesinde ise dosya artık avukattadır ve babanızın durumu sebebiyle tahsilat yapamayacaklardır. Babanızın ikamet adresi sizin eviniz olarak görülüyorsa normalde eve icra memuru keşif amaçlı gelir ve hacze konu olabilecek kıymetli(antika, tarihi eser, altın vs.) eşyalar olup olmadığını kontrol eder. Sizin evdeki halınız, buzdolabınız yada çekyatınız hacze konu olmaz. Anlatımınıza bakarak hacze konu bir eşyanız olmadığını düşünüyorum ve icra memuru keşif sonrası size bir tutanak verir ve bu tutanakta evde hacze konu eşya yoktur yazısı vardır. Aynı evrağın bir kopyası da avukata verilir. Benim kişisel düşünceme göre cezaevindeki bir borçlunun evine keşif amaçlı bile gelmezler. Ancak avukat çok ısrarcı olursa şansını bu yönde denemek isterse keşif amaçlı gelinir. Borç şahsidir ve sizin yada annenizin herhangi bir maaşı yada malı varsa bunlar üzerinde alacaklılar hak iddia edemez.
   Saygılar..

 6. Kenan dedi ki:

  10 yıl önce çektiğim bir kredi yüzünden icralık oldum 1 yıl ödeyemedim tekrar yapılandırdım 6 ay ödedim 7. Ayın taksidini 1 gün geciktirdiğim için yapılandırma bozuldu ve tekrar eski borç katlanarak önüme sunuldu ödeyemedim kefilimin taşınmazına icra konuldu bankayla konuştuk ana paraya hesap kapanacaktı bende babamın üstüne kredi çektim şubede paraya bile dokunmadan bana söylenen kişiye parayı teslim etmesi için gişe memuruna talimat verip çıktım 6 ay sonra borcumun ödenmediği ortaya çıktı gişe memuru parayı teslim ettiğini teslim alan önce inkar etse de sonradan el yazısından itiraf etti ve parayı takipteki arkadaşlara verdiğini söyledi takipteki arkadaşlara sordum kontrol ettiler bizim bu parayı sizden tahsil etmem imkansız sizin dosyanız genel müdürlük bakıyor oraya sorun dediler meğer kefilim ana parayı yatırmış benin çektiğim parayı da şubedeki personel elden kefilime vermiş sözde kefilimin kefaleti düşmüş parayı yatıran o gözüküyor borçlu olan ben kamera kayıtlarını istedim ama silinmiş zaman aşımından dolayı banka teftiş kuruluna yazı ile durumu iletip bilgilendirme istedim dönüş yapmadılar şimdi banka benden borcu tahsil etmek istiyor geçim zor evime ekmeği zor götürürken bu parayı ödemem imkansız inşaat işçisiyim malım mülküm yok sadece eşim çalışıyor özel sektörde bu parayı benden tahsil edebilirler mi yardımcı olursanız sevinirim birçok atladığım detay olabilir yazılı metnim var ama şuanda hatırımdakileri yazdım saygılar.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. Anlattığınıza göre borç aslında ödenmiş, öyle anlıyorum, yanlış da anlamış olabilirim. Bu durumda size önerebileceğim tek şey profesyonel destek almanız olacaktır. Bu konu ile ilgili bir avukata danışarak, hatta kendisine vekalet vererek davayı onun takip etmesini isteyebilirsiniz.
   Saygılar..

 7. Yilmaz dedi ki:

  Merhaba
  2011 yılında 1300 lira kredi borcunu halen ödemeyedim…. Başka bir banka kredi kartı verdi ama kredi çekemiyorum 7 yıl geçti zaman aşımına uğramamış ödesem durum düzelir mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Şu anda kara listede iseniz bu borcu ödediğiniz zaman 5 yıl sonra kara listeden çıkıp kredi başvurusu yapabilir duruma gelirsiniz. Kara listede değilseniz borcu kapatıp öyle kredi başvurusu yapmalısınız. Kara listede olup olmadığınızı bankadan öğrenebilirsiniz.

 8. Soner dedi ki:

  Merhabalar vergi borcumdan dolayı vergi dairesi emekli maaşıma bloke koymuş ne yapabilirim?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bloke kararı veren kuruma gidip dilekçe vermeniz gerekiyor. Giderken yanınızda bloke konulan hesabın bir emekli maaş hesabı olduğunu gösteren belge de götürmenizde fayda var. Bu belgeyi bankanızdan yada emekli olduğunuz kurumdan alabilirsiniz.

   1. Soner dedi ki:

    Semih bey çok teşekkür ediyorum

 9. Melek dedi ki:

  Merhaba, eğer ki bir bankaya borcunuz var ve işe başladınız maaşınız farklı bankaya yatıyor alacaklı banka el koyabilir mi

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu maaşı tespit ederlerse icra kanalı ile maaşın 1/4’ü için icra yada bloke kararı çıkartabilirler.

 10. Murat dedi ki:

  Merhabalar 8 sene önce kredi kartım vardi ödeyemedim kaldı ve şu an bankada gözükmüyor dükkan açacağım sizce dükkan açarak puanımı yükseltebilir miyim yada nasil yükseltebilirim post cihazi kullanarak? Yada başka bankada borcum çıkarsa ödersem ne kadar da puanımı düzeltirim kredi kartı almak istiyorum..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Olumlu yönde yapacağınız tüm bankacılık işlemleri sizin kredi puanınızı yükseltir. Kredi kartı almanız acil ise teminatlı kredi kartı seçeneğini de düşünebilirsiniz.

Sayfa başına git