Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?
8 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.245 kez okundu.

Ülkemizde hali hazırda 11 milyonun üzerinde emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Eskiden emekliler maaşlarını devlet bankaları ve PTT’den alıyorlardı. Hatırlarsınız devlet bankaları ve PTT şubelerinin önlerinde emekli maaş günlerinde yoğun bir kalabalık ve kuyruk olurdu. İşte bu sebeple devlet emekli maaşlarının ödenmesi hizmetini özel bankalarında yapmasına müsaade etti. Az bir para değil, totalde aylık 130 milyon Türk Lirasından fazla bir rakam emekli maaşı olarak dağıtılmakta ve sadece devlet bankalarının bu kadar yüksek bir meblağı bir kaç gün içerisinde milyonlarca vatandaşa dağıtması oldukça güç oluyor.

Emekli Maaş Aktarma Nasıl Yapılır?

Son günlerde emekli maaşını başka bankaya taşıma 2017 kampanyaları yeniden gündeme gelmeye başladı. Hepimizin malumu yine promosyon ödeme dönemi geldi ve bankalar emeklileri kendi bankalarını tercih etmeleri için reklamlarla şubelerine çekmeye çalışıyor. eskiden olsa emekli maaşı taşıma Ziraat Bankası gibi konulara değinirdik fakat artık Ziraat Bankası piyasada tek değil, bu sebeple biz genel ve her bankaya uyacak şekilde emekli maaşı taşıma işlemini anlatacağız.


Eğer emekli maaşı bankaya taşıma kampanyaları hakkında reklamları gördü ve kararınızı verdiyseniz iki şekilde maaş taşıma işleminizi yapabilirsiniz. Bu yollardan birisi bağlı olduğunuz SGK şubesine gitmek diğeri ise e-devlet kullanmaktır. Şimdi gelin her iki yolla da nasıl yapılacağını inceleyelim.

Bağlı olduğunuz SGK şubesine gitmeden önce emekli maaşınızı hangi bankaya taşımak istiyorsanız gidip bir hesap açtırmanız gerekmektedir. Hesap açtırdığınız zaman şubeden iban numaranızı, şube kodunuzu ve hesap numaranızı almayı unutmayın. Daha sonra SGK şubesine giderek bir dilekçe yazmalı ve hangi banka hangi hesaba maaşınızın yatmasını istiyorsanız onu belirtmelisiniz. Bu noktada emekli maaşı banka değişikliği dilekçe örneği aramanıza gerek yok zaten SGK’ya gittiğiniz zaman size gerekli yardımı sağlayacaklardır.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer?

Ortalama olarak maaş değişiklik bildiriminden sonra 2 gün içerisinde işleminiz gerçekleşiyor. Bu bağlı olduğunuz SGK Müdürlüğünün yoğunluğuna göre değişim gösterebilir. Maaşınıza bir gün kala bu işlemi yaptıysanız büyük ihtimalle ilk maaşınızı gene eski aldığınız yerden alacaksınız. İşlemin daha hızlı olmasını istiyorsanız e-devlet hizmetinden faydalanabilirsiniz. E-Devlet aracılığı ile emekli maaşı banka değişikliği yapmak ilk yönteme göre çok daha basittir. Birkaç tık ile maaş aktarma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken eğer bir e-devlet şifreniz yoksa PTT şubesine giderek e-devlet şifresi almalısınız. Ardından bilgisayardan yada e-devlet mobil uygulamasından TC kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yapmalısınız. Sisteme giriş yaptığınız zaman Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünün altında banka ve adres değişikliği bölümü olacak. Burada iki seçenek var. 4A ve 4B şeklinde. Ne şekilde emekli olduysanız onun adres ve banka değişiklik yazısına tıklamanız gerekiyor. Aşağıdaki resimde bunu görebilirsiniz.

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma

İlgili yazıya tıkladığınız zaman karşınıza ilk önce sizin kişisel bilgilerinizin yer aldığı bir sayfa gelecek. Bu sayfada alt kısımdaki güncelle düğmesine basmalısınız. Bir sonraki sayfada sizin o anda emekli maaşınızı aldığınız banka bilgilerinizin bulunduğu bir ekran gelecek. Buradan emekli maaşı banka değişikliğinizi yapabilirsiniz. Hangi bankanın hangi şehirdeki hangi şubesini istiyorsanız onu seçip güncelle dediğiniz zaman işleminiz tamamlanmış olacak.


Emekli Maaşı Bankadan PTT'ye Nasıl Aktarılır

Bu noktada şu bilgiyi verelim. Eğer hali hazırda bir bankadan krediniz varsa ve borç devam ediyorsa, kredi borcu olan emekli banka değişikliği yapamıyor. Bankalar emeklilere kredi verirken imzalattıkları sözleşme ile bu durumu garanti altına almaktadır. Muhtemelen sizde eğer kredi çektiyseniz imzaladığınız sözleşmede bu ibare yer almaktadır. Fakat yine de şansınızı deneyin. Eğer güncelle dediğiniz zaman uyarı mesajı alırsanız endişe etmeyin çünkü bu herkesin başına gelmektedir. Kredi borcunuz bittiği zaman maaşınızı başka bir bankaya aktarabilirsiniz.

Bir diğer konu ise emekli maaşı bankadan ptt ye nasıl aktarılır meselesidir. Buda yine banka değişikliği yaptığınız gibi olmaktadır. Dilediğiniz zaman ister e-devletten isterseniz de ilgili SGK Müdürlüğünden maaşınızı PTT şubelerinden çekme talebinizi yapabilirsiniz.

Etiketler:

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Yakup çağan dedi ki:

  Merhaba Denizbank’tan ayın 26’sında emekli maaşımı aldım ve maaşımı PTT ye taşımak için Denizbank’a promosyon ücretimi geri ödedim aynı gün. E-devlet üzerinden 4a banka değişikliği formunu doldurup güncelleme yaptım ne zaman PTT’den maaşımı almaya başlarım ne zaman e-devlet de gözükür değişim olayım.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Bir sonraki maaşınızı PTT’den almanız gerekiyor.
   Saygılar..

Sayfa başına git