Emeklilere Konut Kredisi Veriliyor mu? (Şartları ve Bankalar)

Emeklilere Konut Kredisi Veriliyor mu? (Şartları ve Bankalar)
14 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 726 kez okundu.

Bu yazımızda sizlerle emeklilere konut kredisi veriliyor mu ve şartlar nelerdir onları inceleyeceğiz. Yazımızı biraz uzun tutmayı düşünüyorum çünkü konunun bir kaç farklı yönü bulunmaktadır. Yazı bittiği zaman tüm yönleri ile konuya hakim olacaksınız. Sizi ilgilendirmediğini düşündüğünüz bölümleri dahi okumanızı bu sebeple öneriyorum. Çünkü size direk evet emekliler konut kredisi alır yada alamaz diyenler tam olarak net bilgi vermiş olmuyorlar.

Emekliler Konut Kredisi Alabilir mi?

İsterseniz konut kredisine geçmeden önce yani emekli ne kadar ev kredisi alabilir meselesinden önce emekli normal kredi alabilir mi ve alabilirse ne şartlarda alabilir ona bakalım. Emekliler normal kredileri rahat bir şekilde özellikle maaş hesaplarının bulunduğu bankalardan alabilmektedirler. Alınan kredinin taksitlerinin maaşın yarısını geçmemesi önemlidir. Çünkü emekli maaşı zaten düşük bir de taksit sonrası kalan tutar az olunca ödeme zorlukları ortaya çıkıyor bu da bankaların gelir gider dengesini bozabiliyor.
İşte bu sebeple bankalar emekli en fazla ne kadar kredi çekebilir konusuna girdiğimiz zaman 48 ay vadeli ve maaşın yarısını geçmeyecek şekilde kredi vermeye meyilli oluyorlar. Örneğin emekli maaşınız 2000 TL olsun. Bu durumda 48 aylık vadeli şekilde kredi çekmek isterseniz ve aylık ödemeyebileceğiniz tutar en fazla 1000 TL olacağı için geri ödemeniz toplamda 48000 TL olmaktadır. Bu faizlerle birlikte olacağı için çekebileceğiniz ortalama bir kredi 30000 Tl ve biraz üzeri olabilmektedir. Normal kredi meselesini uzattığımın ve konut kredisini hala anlatmadığımın farkındayım fakat bu konu tam net anlaşılmadan ev kredisine geçemiyorum.

Emekliler Ve Yaşlılar Ev Kredisi Alabilir Mi?

Konu ile ilgili kısa bir video var, eğer biraz zamanınız varsa ve konuya tam hakim olmak istiyorsanız aşağıdaki videoyu da izlemenizi şiddetle öneriyoruz.

Emekliye Konut Kredisi Hesaplama

Emekliye konut kredisi hesaplama meselesine geçmeden önce son ve çok önemli bir konuya daha değinmek istiyorum. Bankalar kredi verirken bir de yaş meselesine dikkat etmektedir. Örneğin bir bankanın kredi vermek için imkan tanıdığı en üst yaş 80 olsun. Siz eğer 4 yıl yani 48 ay vadeli kredi çekmek istiyorsanız bu bankadan en çok 76 yaşında kredi alabilirsiniz. İşin aslı banka size 80 yaş olarak ömür biçiyor ve 4 yıl vadeli kredi çekerse bu adam ancak 76 yaşında kredi almalı ki 80’e kadar borcu bitirsin diye düşünüyor. Bunu net olarak yazmıyor ve söylemiyorlar ama politikaları bu şekildedir.

Şimdi gelelim sizlerden gelen sorular ve asıl konumuz olan emekliye ev kredisi meselesine. Sizlerden gelen soruları aşağıya listeliyorum (En sık gelen soru emekliye konut kredisi veren bankalar şeklinde oluyor.) ve toplu olarak yanıtı vereceğim çünkü yanıt hepsinde aynı.

  • emekliye konut kredisi Ziraat
  • emekliye konut kredisi Halkbank
  • Ziraat Bankası emekliye kredi
İlk olarak emekliye konut kredisi şartları nelerdir onlara bakalım;

  • İyi bir kredi notu (İyiden kastımız en az 1300 civarı)
  • Risk analiz raporunuza göre toplam kullanabileceğiniz kredi rakamını geçmemek (Risk analiz raporu ile ilgili sitemizde yazılar mevcuttur detayları öğrenebilirsiniz.)
  • Kredi çekmek istediğiniz bankanın üst yaş sınırına göre vade sayınızın uygun olması
  • Çekeceğiniz kredinin taksitlerinin hane gelirinin yarısından fazla olmaması
  • Kara listede olmamak
  • Eğer ipotek ile çekilecekse eşin rızası belgelenmeli

Son günlerde emekliye faizsiz konut kredisi ile ilgili haberler çıkmakta. Bu konu ile ilgili çalışmalar olduğu da söylenmekte. Fakat şu anda aktif olarak bu şekilde bir kampanyaya henüz rastlamış değiliz. Siz bu yazıyı okurken çıkmış ise ona göre yazımıza ekleme yapacağız. Emeklilere konut kredisi veriliyor mu ve faizsiz kredi için bir paket beklentisi pek çok vatandaşta mevcut, hep birlikte sonucu göreceğiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git