Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Çekmek

Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Çekmek
8 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.505 kez okundu.

Bugün siz değerli ziyaretçilerimizle eski krediyi kapatıp yeni kredi çekmek mantıklı mı değil mi bu konuyu irdeleyeceğiz. Konuyu tam olarak anlatabilmek için sizin bunları neden anlatıyor dediğiniz şeylerle başlayacağız. Ama emin olun bunları tam anladığınız zaman konuya tam hakim olacak ve kredi çekme konusunda uzman sayılabilecek bilgilere sahip olacaksınız.

Kredinin Üzerine Kredi Çekilir mi?

Bu sorunun yanıtı hem evet hem de hayırdır. Nedenine gelelim isterseniz. Daha önce risk analiz raporu hakkında sitemizde bazı yazılar yayınladık. Bu konuyu bilenler anlatacaklarımızı daha net anlayacaktır. Biz hiç bilmeyenlere göre yine tekrar anlatalım. Herkesin nasıl ki bir kredi notu varsa bir de risk analiz raporu vardır. Bu raporda sizin kredi skorunuz dışında toplam kredi limitiniz de bulunur. Bunun yanında geçmişe yönelik kullandığınız tüm kredi ve kredi kartı bilgilerinizle gecikme veya zamanında ödemeleriniz de görülür. Buradaki toplam kredi limiti kredimi kapatıp yeni kredi alabilir miyim sorusuna tam olarak cevap vermektedir.


Risk analiz raporundaki toplam kredi limiti şu demektir; sizin bankalar nezdinde kullanabileceğiniz kredi ve kredi kart limitlerinin toplamıdır. Örnek vererek daha detaylandıralım. Sizin toplam kredi limitiniz 30000 TL olsun. 4 tane kredi kartınız var ve bunların limitleri 3000, 4000, 2750, 1800 olsun. O anda bir kredi borcunuz var ve onun da kalan borç tutarı 12000 TL olsun. Bu durumda hali hazırda bankalar nezdinde kullandığınız kredi ürün tutarı 3000 + 4000 + 2750 + 1800 + 12000 = 23550 TL’dir. Kalan toplam kredi kullanım limitiniz ise bu durumda 6450 TL’dir. Şimdi artık kredi çekip tüm borçları kapatmak ne derece mantıklı ve böyle bir durum olur mu ona geçelim.

Kredi Çekmek İsteyenler Dikkat!

Aşağıdaki kısa video da ise yeni kredi çekecek olanlara bankaların yeni uygulaması ile ilgili bilgi vermektedir. Zamanınız varsa bir dakikalık bu videoyu izleyip yazımızı okumaya sonra devam edin.

Kredi Kapatmak Mantıklı mı?

Hali hazırdaki eski krediyi kapatıp yeni kredi çekmek tabi ki mümkündür. Az önceki bilgiler ışığında eğer siz bir kredinin tüm borcunu kapatırsanız toplam kredi limitinizde yer açmış olursunuz. Böyle olunca yeni çekeceğiniz kredi toplam kredi limitinizi aşmadığı sürece çekebilirsiniz. Bunun için kredi notunuzun yeterli ve gelir durumunuzun müsait olması yeterlidir. Çok gelen sorulardan birisi de aynı bankadan 3 kredi çekilir mi oluyor, ister 3 isterseniz de 5 kredi olsun yeter ki toplam kredi limitiniz müsait olsun fark etmiyor. Çok sık şahit olduğumuz bir durum var, bazı insanlarda 5 – 6 tane kredi kartı oluyor. Aslında bunlarda krediler de birer kredi ürünüdür. Kredi kartı da bir kredidir. Toplam kredi limiti müsait olduğu sürece kredi kartı alabilir ve limitini makul ölçülerde yükseltebilirsiniz.


Yeni kredi çektim tekrar çekebilir miyim sorusunu soranlara da aynı yanıtı verebiliriz. Örnekle verelim hatta yanıtı. Sizin 2 tane kredi kartınız olsun. Bunların limitleri 4500 ve 6000 TL olsun. Yeni çektiğiniz kredinin kalan o anki borcu 16000 TL olsun. Bu durumda toplam kullandığınız kredi ürünü 4500 + 6000 + 16000 = 26500 TL’dir. Eğer sizin toplam kredi limitiniz bu rakamın üzerindeyse, örneğin 45000 TL’lik bir kredi limitiniz varsa 18500 TL’ye kadar yeni bir kredi ürünü kullanabilirsiniz. Bu kredi kartı da olabilir kredi de olabilir.

Etiketler:

Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Çekmek Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Aynur kaynak dedi ki:

    PTT’den maaşımı diğer bankaya taşımak istiyorum borcu borçla kapatmak nasıl olacak beni bilgilendirir misiniz lütfen?

    1. Semih Buzgan dedi ki:

      Sorunuz anlaşılmadı lütfen detay verebilir misiniz..

Sayfa başına git