Findeks İle Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

Findeks İle Anlaşmalı Bankalar Hangileri?
28 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 1.733 kez okundu.

Bankalara kredi yada kredi kartı başvurusu yapıyoruz. Kimi zaman onaylanıyor, kimi zaman ise onaylanmıyor. Sizce bankalar neye göre kredilerimizi onaylıyor veya reddebiliyor? Bu konu hakkında önceki sayfalarımızda pek çok paylaşım yaptık. Sitemizi devamlı takip eden ziyaretçilerimiz bu sorunun yanıtını biliyor. Arkadaşlar bankalar yapılan kredi başvurularını onaylarken ilk olarak bizlerin kredi notuna ve risk analiz raporuna bakıyorlar. Peki Findeks nedir; bu raporlar ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmakta ve Findeks sitesi üzerinden son kullanıcılara ulaştırılmaktadır. Gelin Findeks, kredi notu ve Findeks ile anlaşmalı olan bankaları tek tek inceleyelim.

İçindekiler

Findeks Kredi Notu Nedir?

Bankaya kredi başvurusu için gittiğinizde ilk olarak bir başvuru formu doldururlar size. Bu işlemi bilgisayar ekranında yaparlar. Aslına bakarsanız bu esnada sizin tüm finansal bilgilerinizi de ekranda görürler. Size ait gelir durumu, kredi notu, risk analiz raporu bu esnada müşteri temsilcisinin ekranında görünür durumdadır. Müşteri temsilcisi bilgileri girdikten sonra onay için genel merkeze gönderir. Buradan eğer kredi notunuz ve çekeceğiniz kredi tutarı uygunsa krediniz onaylanır. Ardından kırtasiye işlemleri başlar. Yani sizden gelir belgesi ve sair evraklar istenir.


Findeks İle Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

Sizin şu ana kadar aldığınız kredilerin taksitlerinin ödenme durumu, kredi kartı borçlarınızın ödeme dönemlerinde yaptığınız ödemeler, bankalardaki hesap durumlarınız, bankalar üzerinden yaptığınız fatura ödemeleriniz ve diğer işlemleriniz belli bir hesaplama yöntemi ile puanlanır. İşte bu puana kredi notu denir. Kredi notu 0 ile 1900 arasında değişir. Eğer Findeks kredi notu kaç olmalı derseniz 1300 ve üzeri kredi notuna sahip olanlar kolaylıkla kredi çekebilirler. Altında olanların işi zordur üstünde olanın ise çok rahattır.

Findeks İle Hangi Bankalar Anlaşmalıdır?

Şimdide Findeks ile anlaşmalı bankalar hangileridir ona bakalım. Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank, Denizbank, Yapı Kredi, Vakıfbank, Şekerbank, Halk Bankası ve Garanti Bankası Findeks sitesinin anlaşmalı olduğu bankalardır. Bu bankalar aracılığı ile yapılan tüm bankacılık işlemleriniz sizin kredi notunuzu belirler. Taptığınız Findeks kredi notu sorgulama işlemleri bu kurumların data havuzundan alınarak not olarak yansıtılır.


Sizde kredi notumu nasıl öğrenebilirim diyorsanız direk Findeks sitesini kullanabilirsiniz. Diğer alternatifler ise banka şubeleri ve mobil bankacılık uygulamalarıdır. Burada bir detay daha vermek istiyorum, Findeks risk raporu ücretsiz değildir. 4,72 TL (KDV Dahil) ödeme yaparak kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Bunlara ek olarak da Findeks kredi notu öğrenme sms ile de olmaktadır. 1122 numarasına TC kimlik numaranızı ve ardından bir boşluk bırakarak doğum yılınızı yazarsanız öğrenebilirsiniz.

Etiketler:

Findeks İle Anlaşmalı Bankalar Hangileri? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Birsel Turgut dedi ki:

  Yapı Kredi Bankası esnek hesabımı tam ödüyorum. Farkında olmadığım, son ödeme tarihi 31.10.2017 olan 2,83 TL. lik borcumdan dolayı düzenli ödeme yapmadığım konusunda farklı bankalarda, bankanıza ait ödemelerimin gecikmeli olarak göründüğünü öğrendim, kayıtlarınızın incelenerek, tarafıma yazılı bilgi verilmesini ve hesaplarımın yeniden güncellenmesi hususunda gereğinin yapılmasını arz ve rica ederim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhabalar,
   Bizim Yapı Kredi Bankası ile yada başka bir banka veya kurum ile bir bağımız bulunmuyor. Probleminizle ilgili olarak kendilerinin iletişim kanalları ile irtibat kurmalısınız.
   Saygılar..

Sayfa başına git