Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?
2 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 630 kez okundu.

Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim şeklinde o kadar çok soru geliyor ki, bu sebeple böyle bir yazı kaleme almamız gerektiğini düşündüm. Fakat konuyu incelemeye başlamadan önce kredi notu nedir yazımızı okumanızı öneriyoruz. Burada zaten bazı temel tanımlamaları yapmıştık. Yazıyı okuduktan sonra tekrar buradan devam edebiliriz.

Bankalar siz kredi başvurusu yaptığınız zaman Findeks sisteminden sizin kredi notunuzla ilgili bilgilere ulaşmakta ve bu bilgi doğrultusunda kredi başvurunuzu değerlendirmektedirler. Burada önemli olan nokta ve hepinizin merak ettiği nokta kredi notu kaç olmalı ki kredi başvuruları olumlu sonuçlansın. Çünkü bildiğiniz gibi kredi başvurusunun sonucu neredeyse tamamen kredi puanınızın kaç olduğu ile doğru orantılıdır. Şimdi gelin tüm detayları tek tek inceleyelim.

Kredi Notu Kaç Olmalı

Bu konuda net bir kredi puanı vermek doğru değil. Çünkü tek geçerli faktör kredi notunuz değil. Evet en önemli faktör kredi notu fakat bunun dışında bazı değişkenlerde bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi kredi notu 5 farklı kategoriye ayrılmış durumdadır. Çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olmak üzere 5 faklı kategori. İyi veya çok iyi kategorisindeyseniz dilediğiniz şekilde kredi kullanabilirsiniz. Eğer puanlamada az riskli iseniz düşük rakamlı kredi başvurularınız kesin onaylanır. Orta rakamlı kredileriniz zor ama belki maaş hesabınızın olduğu banka yada ipotek gösterme şeklinde onay alabilirsiniz. Orta riskli veya çok riskli gruptaysanız ancak ipotek göstererek şansınızı deneyebilirsiniz ve yine de kredi onayınız garanti olmaz.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?


1500 – 1900 arasında kredi notuna sahipseniz yapacağınız kredi başvurularınız neredeyse kesin onaylanır. Bu not ortalaması iyi ve çok iyi kategorisine aittir. Bu not ortalamasına sahip olmak için çok iyi bir bankacılık işlemleri geçmişine sahip olmanız gerekmektedir. 1300 – 1500 arasında bir puanınız varsa maaşınızın yattığı bankadan çok yüksek olmamak şartıyla hemen kredi çekebilirsiniz. Yüksek bir tutarda kredi çekimi düşünüyorsanız şansınız deneyebilirsiniz veya ipotek göstererek çekebilirsiniz. 1300 puanın altında ise işiniz çok zordur. Sadece şansınızı denersiniz. Büyük ihtimalle de krediniz onay almaz.

Tüm bunlardan bağımsız olarak şunu da not etmemizde fayda var. Basit kredi yada finansal işlemlerde kredi notunuzun çok yüksek olmasına gerek yoktur. Örneğin taksitle cep telefonu almak için 900 TL tutarında bir kredi almak istiyorsanız aşırı yüksek seviyelerde bir nota ihtiyaç duyulmaz. Ortalama bir rakam bu tutarda bir kredi için yeterli olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git