Findeks Kredi Notu Öğrenme Servisleri 2017

Findeks Kredi Notu Öğrenme Servisleri 2017
11 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 644 kez okundu.

Bugün sizlerle 2017 yılı itibariyle Findeks kredi notu öğrenme servis ve hizmetleri hakkında en güncel bilgileri paylaşacağız. Önceki yazılarımızda pek çok sefer kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorunuza detaylı yanıt verdik. Yazımızın ilerleyen kısımlarında konu hakkında tatmin olmazsanız incelemeniz için o yazılarımızın bağlantılarını da sizlere sunacağız. Şimdi gelin kredi puanı öğrenme konumuza geçelim.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Yolları

İlk olarak kısaca kredi skoru nedir buna bir bakalım. Bizlerin bankalar aracılığı ile yaptığımız işlemler oluyor. Kredi kartı ekstre ödemeleri, kredi taksit ödemeleri, havalelerimiz, gelen ve giden EFT işlemleri, bankalardaki vadeli veya vadesiz hesaplarımız; işte tüm bunlar kredi puanımızın oluşmasındaki ana etkenlerdir. Ödemelerimiz ne kadar düzenli ve zamanında oluyorsa ve finansal işlemlerimizi ne sıklıkla bankaları kullanarak yapıyorsak (örneğin fatura ödemeleri) kredi puanımız o kadar yüksek olmaktadır.

Türkiye’de kredi notu 0’dan başlamaktadır ve en çok 1900 olmaktadır. Ülkemizin birey yada şirket fark etmeksizin kredi notu ortalaması 1300’dür. Bu puanın altı düşük kredi notu dilimine, üstü ise yüksek kredi puanı dilimine girmektedir. Eğer Findeks kredi notu kaç olmalı diye bir merak içerisindeyseniz 1300 ve üzeri bir not sizler için yeterli olacaktır.

Kredi Notu ve Risk Raporu Ne İşe Yarar?

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz midir?

Kredi notu öğrenme ücretsiz bir işlem değildir. Bir kaç istisnai durum dışında ücretsiz kredi notu sorgulama yapamazsınız. En düşük 4,72 TL en çok da 9 TL gibi rakamlara kredi notunuzu öğrenme imkanınız bulunmaktadır. Kredi skoru öğrenmek için Findeks sitesi, bankaların internet şubeleri, mobil şubeleri ve sms ile olmak üzere pek çok alternatif yol bulunmaktadır. Şimdi tek tek ne şekilde bu alternatifleri kullanabileceğinize bakalım.

Findeks Sitesinden Sorgulama Yapmak

İlk tavsiyemiz Findeks sitesi üzerinden kredi notu öğrenmeniz olacaktır. Ülkemizde kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tutulmakta ve son kullanıcılara Findeks sitesi üzerinden sunulmaktadır. İlk olarak yapmanız gereken şey Findeks sitesine kayıt olmaktır. Kayıt ekranında sizden tc kimlik numaranız ve bankalara kayıtlı olan cep telefon numaranız istenecektir. Diğer bilgiler ise rutin kayıt ekranlarında karşılaştığımız mail, isim ve benzeri bilgilerdir. Sisteme kaydınız tamamlandıktan sonra giriş yapıp kredi skorunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks sitesi sizden ister kredi kartı ile isterseniz de havale ile 4 TL + KDV (Toplam 4,72 TL) ücret almaktadır. Ayrıca site içerisinden kredi risk analiz raporunuzu da alma imkanınız bulunmaktadır.


Findeks Sitesinden Sorgulama Yapmak

Banka Kanallarından Kredi Puanı Öğrenmek

İlk olarak bankaların internet şubelerine giriş yaptıktan sonra krediler bölümünden kredi notu sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Bankalar 7 – 9 TL arası bir ücret karşılığında kredi puanı sorgulama işleminizi yapıp mail adresinize rapor halinde göndermektedir.

Bankalar aracılığı ile mobil şubelerini kullanarak da aynı işlemi yapmanız mümkündür. Bunun yanında direk şubeye giderek de kredi notumu öğrenmek istiyorum diyerek ilgili rapora ulaşabilirsiniz. Eğer bankadan kredi çekmeye gittiyseniz kimi durumlarda müşteri temsilcisi ekranında görünen kredi notunuzu size söyleyebiliyor. Fakat her zaman olan bir durum değildir bu.

SMS İle Kredi Notu Öğrenme

Hangi GSM operatörünü kullanırsanız kullanın 1122 numaralı servisi kullanarak sms ile kredi notu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken TC kimlik numaranız ve yanına bir boşluk karakteri koyup doğum yılınızı yazmak ve 1122 numarasına sms göndermektir. Eğer hattınızda yeterli bakiye varsa veya faturalı hat kullanıcısıysanız 9 TL bir ücret kesintisi yapıldıktan sonra puanınız cep telefonunuza yine sms ile gönderilecektir. Sms ile yapacağınız sorgulama da karşınıza kredi notu sorgulama ekranı gelmez sadece notunuz gelir.

 

Konu ile ilgili ayrıntılı olan önceki yazılarımıza aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Benzer yazılar kısmından hangi konu ilginizi çekiyorsa tıklayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git