Hangi Bankada Hesabım Var Sorgulama

Hangi Bankada Hesabım Var Sorgulama
17 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 790 kez okundu.

Kullanmadığınız banka hesaplarından hesap işletim ücreti veya başka adlarla masraflar kesileceğini eminim duymuşsunuzdur. Bankalar artık bir hesabı ister kullanın ister kullanmayın dilerlerse hesap işletim ücreti kesiyorlar. Aslına bakarsanız hesap işletim ücretlerini ilgili kurumlara şikayet ederek geri alan pek çok insan var. Bu konu ile ilgili pek çok mahkeme, tüketici hakem heyeti veya başka kurumların kararları da var. Fakat nedense bankalar hala hesap açan müşterilere hesap işletim ücreti alınacağına dair maddeler bulunan sözleşmeler imzalatıyor ve tahsilat yapıyor. Neyse konumuzu dağıtmadan asıl meselemize gelelim. Sizinde adıma banka hesabı var mı sorgulama yapmak istiyorum gibi bir düşünceniz olabilir. Gelin bu konuyu inceleyelim.

Hangi Bankada Param Var?

Aslına bakarsanız adıma kayıtlı banka hesaplarını nasıl öğrenebilirim sorusunu geçtiğimiz mayıs ayında sorsaydınız bunun çok kolay bir cevabı vardı. Fakat artık öyle kolay değil. 2016 yılının şubat ve mayıs ayı aralarında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ve Kuruluş Birlikleri bir site aracılığı ile sorgulama yapmamıza imkan veriyordu. Fakat mayıs ayında bu hizmeti durdurdu ve sitesinde aşağıdaki resimde gördüğünüz açıklamayı yaptı.


Hangi Bankada Param Var?

Yani artık adıma açılmış hesap var mı diye sorgulama yapabileceğimiz bir site bulunmuyor. Peki bu durumda açık olan banka hesapları sorgulama işlemini nasıl yapabiliriz? Biraz zaman alacak bir işlem ama bu mümkün. İlk olarak kredi kartınız olan bankalar konusuna bakalım. Eğer kredi kartınızı atm de işlem yapmak için soktuğunuzda kredi kartı menüsü dışında hesaplarla ilgili bir kısım varsa bu bölüme girerek hesabınız olup olmadığını görebilirsiniz. Bankalar genellikle kredi kartı müşterilerine hesap açıyorlar. Hepsi değil ama bazıları. Sizinde haberiniz olmayan bir hesabınız kredi kartını kullandığınız bankada olabilir. Bunun en kolay yolu atmlerden geçiyor.

Bankalardaki hesaplarımı nasıl öğrenebilirim sorusuna verilecek bir yanıtta eğer bir bankadan kredi çektiyseniz çok büyük ihtimalle size bir vadesiz hesap açılmıştır. Ödemelerinizi bu hesaba yaparsınız ve banka kredi taksidini bu hesaptan keser. Bunu da kredi taksidi ödediğinizde size verilen banka dekontundan görebilirsiniz. Ödemeyi direk bankaya mı yoksa bir hesaba mı yaptığınıza bakarsanız eğer orada banka varsa hesap açılmamıştır, yok orada sizin adınız ve bir IBAN görünüyorsa adınıza açılmış hesaba ödeme yapmışsınız demektir.


Resmi sitelerden hangi bankada hesabım var e devlet sitesinden araştırsam görür müyüm diye düşünüyorsanız böyle bir menü maalesef sitede mevcut değil. Eğer kredi kartınız olmayan ve kredi çekmediğiniz bir bankada hesabınız olup  olmadığına emin değilseniz direk o bankanın bir şubesine giderek bu konuyu öğrenebilir veya telefon bankacılığı hizmeti ile gerekli sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Hangi bankalarda hesabınız olduğuna dair eskisi gibi bir sistem yeniden faaliyete geçerse yine bu sayfadan sizlere gerekli bilgileri ileteceğiz. Sitemizdeki diğer yazıları da ayrıca inceleyip sizi ilgilendiren konularda merak ettiklerinizi bizlere alt kısımdaki yorum bölümünden yada iletişim sayfamızdan iletebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git