İban Numarası Kaç Hanelidir? Nasıl Öğrenilir?

İban Numarası Kaç Hanelidir? Nasıl Öğrenilir?
14 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 880 kez okundu.

İsterseniz ilk olarak orijinal adı IBAN (International Bank Account Number) olan iban nedir konusunu inceleyelim ardından diğer konulara girelim. Avrupa Birliği tarafından havale ve eft işlemlerindeki hatalı numara girişi ve başka bazı sorunlar sebebiyle bir standart geliştirilmiştir. Bu sayede hem para transfer işlemleri hızlanmış hem de işlemler bir düzene oturmuştur. Bu minvalde her banka hesabına 34 basamaktan oluşan(en fazla) bir numara tayin edilmiştir.

İban Hesap No Kaç Haneli

Az önce de belirttiğimiz gibi iban hesap numarası 34 haneden oluşur. Bu maksimum karakter sayısıdır. 34 karakterden daha fazla olamaz. Ülkemizin iban numarası 26 karakter olarak ayarlanmış ve bu şekilde kullanılmaktadır. 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren İban kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Avrupa Birliği üye ülkeler dışında başka ülkelerde bu sistemi kullanmaya başlamıştır ve hızlı kullanan ülke sayısı artmaktadır.


İban Hesap No Kaç Haneli

Sizlerden çok sayıda soru içeren mail geliyor. Bu konu ile ilgili gelen sorular ve ana başlıkları şunlar;

  • iban numarası kaç haneli Vakıfbank
  • Garanti Bankası iban kaç haneli
  • iban no kaç haneli Ziraat
  • Ziraat Bankası iban sorgulama

İban Nasıl Öğrenilir?

Yazının bundan sonraki kısmında bu soruların tümünün yanıtını da içeren iban nasıl öğrenilir meselesine değineceğiz. İban numaranızı öğrenmek için birçok yol mevcuttur. Bunların ilki banka şubesine giderek tc kimlik numaranızı yada hesap numaranızı vererek banka hesabınıza ait olan iban numarasını öğrenebilirsiniz. Ya da telefon bankacılığını kullanarak veya herhangi bir ATM’ye kartınızı sokarak bu numaraya ulaşabilirsiniz.

Bir iban numarasının ilk iki karakteri uluslar arası ülke kodunu içerir. Sonraki iki hane ise kontrol numarasıdır. Ardından gelen 5 karakter ise ibanın bağlı olduğu hesap numarası hangi bankaya aitse o bankanın kodudur. Sonraki bir hane ise rezerv karakteridir. Sonrasında gelen numaralar ise hesap numarasına aittir. Hesap numarasına ait olan karakterler şube kodu ve hesap numarasını içerir. Eğer iban numarasından şube kodu öğrenmek isterseniz son 16 hanenin ilk 4 karakteri sizin banka şube kodunuzdur.

İban sorgulama işlemini az önce anlattık bu sebeple ayrıca o konuya girmeyeceğim. Fakat iban kartın neresinde yazar gibi bir düşünceniz varsa banka kartlarının üzerinde genelde hesap numaranız yada müşteri numaranız yer alır. İban numaraları kartın üzerinde yer almaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git