İptal Edilen Kredi Kartı Açılır mı?

İptal Edilen Kredi Kartı Açılır mı?
6 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.508 kez okundu.

Bugün birlikte iptal edilen kredi kartı tekrar açılır mı konusunu inceleyeceğiz. Bu konunun birden çok farklı yönü var. Kartı siz mi kapattırdınız? Banka borcunuzu geciktirdiğiniz için mi kapattırdı? Yoksa yasal takibe düştüğünüz için mi kredi kartınız kaptıldı? Tüm bu seçeneklerin her birinin ayrı yanıtı var. Şimdi gelin iptal ettirilen kredi kartını açtırma konusunun tüm yönlerini tek tek inceleyelim.

Müşteri Taraflı Kapanan Kredi Kartları

Kredi kartı için bankanızı aradığınız zaman biliyorsunuz hemen ilk seçenek şüpheli işlem yada çalınma, kaybolmaya karşı bir metin okunur ve o seçeneğe girme numarası söylenir. Eğer bu durumlardan birisi sebebiyle arayıp kredi kartınızı siz kapattırdı iseniz durumunuz kolay bir şekilde çözülür. Banka hemen o anda kredi kartınızı kapatır ve bir daha o kart asla kullanılamaz ve açılamaz. Ama size banka tarafından yeni bir kredi kartı gönderilir ve tekrar kullanmaya başlarsınız. Fakat bu yeni kredi kartının numarası ve bilgileri diğeri ile aynı değildir. Diğer kart artık tamamen kullanıma kapanmıştır ve bir daha açılamaz.


İptal Edilen Kredi Kartı Açılır mı?

Borç Gecikmesi Sebebiyle Kapanma

Hepimizin başına geliyordur. Kredi kartı son ödeme tarihini unutuyoruz veya o anda maddi durumumuz yerinde olmuyor ve ödemeyi yapamıyoruz. Bankalar ilk başka mail ile, sms ile veya telefonla arayarak borcu hatırlatıyor. Eğer unuttuysak ödüyoruz ama paramız yoksa ödeyemiyoruz. Bir iki ay bu şekilde ödeme yapmazsak banka kredi kartımızı kullanıma kapatıyor. 3 ay geçmeden önce borcu ödersek kredi kartımız tekrar kullanıma açılıyor. Eğer bu durumda kredi kartı borcumu ödedim ama kullanamıyorum derseniz konuyu bankanız ile görüşmeli ve hatalı durumu düzeltmeleri için bilgi vermelisiniz.


Bu noktada yapılandırılmış kredi kartı kullanımı konusuna da bakalım. Kredi kartı borcunuzun artık asgari tutarını dahi ödeyemez hale geldiyseniz bankanızdan yapılandırma talep edebilirsiniz. Bu aslında bir nevi kredi çekmek gibi bir şeydir. Eğer kredi kartınız bu borç ve gecikme sebebiyle kapanmamışsa kullanmaya devam edebilirsiniz. Borç tutarı taksitlendirilir ve kredi kartı borcu sıfırlanır. Fakat kredi kartınız kapandı ve o durumda yapılandırma yaptıysanız kartın tekrar kullanıma açılması borcunuzu düzenli ödemeye devam etmeniz durumunda olacaktır. Yapılandırılan kredi kartı açılır mı sorusuna verebileceğimiz cevap da bundan ibarettir. Şimdi gelin son sebep olan yasal takip meselesine bakalım.

Yasal Takip Sebebiyle Kapanma

Eğer kredi kartınızı 3 ay boyunca ödemezseniz banka tarafından ilk olarak size ihtarname çekilir. Yine ödemezseniz dosyanız bir avukata verilir. İşte bu noktada artık kara listedesiniz demektir. Bu andan itibaren borcunuzu ödeseniz de ödemeseniz de 5 yıl boyunca kara listede olacağınız için kredi kartınızı açtıramaz ve başka bankalardan bile kredi kartı alamazsınız.

Etiketler:

İptal Edilen Kredi Kartı Açılır mı? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Mert dedi ki:

  Dün gece banka kartımı atm’de unuttum unuttuğumu fark ettiğimde banka müşteri hizmetlerini aradım ve ATM’nin banka kartımı güvenlik nedeniyle aldığını ve kartımın iptal edildiğini söyledi. Benim sorum şu söz konusu kart benim kullandığım ilk kartımdı. İptal edilse dahi kartı bana geri verebilirler mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Banka ile görüşüp durumu anlatabilir ve rica edebilirsiniz. Verip vermeyecekleri konusunda size net bir bilgi vermem mümkün değil. Ama şansınızı denemekten zarar gelmez.
   Saygılar..

 2. Mehmet dedi ki:

  Benim kredi kartım vardı çok mil kazanıyordum. Bu da banka dikkatini çekti ve benim kartımı tek taraflı kapattı ve şu an kartım kapalı. Tekrar o kartı nasıl alabilirim. Ne yapmam gerek.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Bankadan kartın ne için kapatıldığına dair yazılı bir evrak isteyin. Eğer böyle bir evrak verirlerse ve kartınızın tek taraflı kapatılmasının gerekçesinin haksız olduğunu düşünüyorsanız şikayetçi olabilirsiniz. Eğer size talebiniz doğrultusunda evrak vermezlerse bunun içinde ayrıca şikayetçi olabilirsiniz.
   Saygılar..

Sayfa başına git