İşsizlik Maaşına Haciz yada Bloke Konulur Mu?

İşsizlik Maaşına Haciz yada Bloke Konulur Mu?
14 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 716 kez okundu.

Sizlerden çok sık gelen işsizlik maaşına haciz konulur mu sorusuna bu yazımızda ayrıntılı olarak yanıt arayacağız. Birkaç istisnai durum var ve bunlardan tek tek bahsedeceğiz. İşsizlik maaşına bloke yada icra işlemi yapılabiliyor mu yoksa yapılamıyor mu gelin şimdi birlikte inceleyelim. Sizden ricam yazının bir kısmını yada sadece baş kısmını okuyarak bir kanıya varmayın çünkü farklı durumlar mevcut tümünü tam olarak sizlere aktarmak istiyorum.

İşsizlik Maaşı Haczedilebilir Mi?

Her ne kadar borç yiğidin kamçısıdır dense de durum aslında günümüzde maalesef tam olarak böyle değil. Özellikle belli bir işte çalışırken bir anda işsiz kalınca işsizlik maaşı haczedilebilir mi sorusu ile bir anda baş başa kalabiliyoruz. Size ilk olarak konuyu detaylandırmadan önce iyi bir haber vereyim, işsizlik maaşına haciz konulamıyor. Ancak istisnai durumlar da var onları da anlatacağız. Eğer normal bir şekilde bir çalışan olsanız ve sabit maaşınız olsa buna haciz, icra, bloke konulabiliyor. Fakat işsizlik maaşında durum böyle değil.
İşten çıkartıldığınız zaman size ödenen para aslında sigorta fonundan gelen bir ödenek. Bunu normal bir maaş gibi düşünmemelisiniz. İşsizlik Sigortası Kanunu’na göre nafaka borçları dışında işsizlik maaşına icra, kesinti, haciz, bloke gibi işlemler yapılamaz. Bunun dışında damga vergisi haricinde hiç bir vergi de uygulanamaz. Kanunda konu ile ilgili geçen metin direk olarak şu şekildedir;

İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz. İşsizlik ödeneği, nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir ve temlik edilemez.

İşsizlik Maaşı Almanın Koşulları Nelerdir?

Bu noktada kısaca işsizlik maaşı alma koşulları nelerdir onu da bir inceleyelim ve bu maaşın tam olarak ne amaçla ve nasıl verildiğini de öğrenelim.
İşsizlik Maaşından Nafaka Kesilir Mi?

Burada işsizlik maaşından nafaka kesilir mi sorusuna geçelim. Kanunda açık olarak belirtildiği üzere işsizlik maaşından nafaka borcu dışında hiç bir borç kesintisi, haczi yapılamaz. Ancak nafaka borcu bu maaştan ödenmez ise kesilir. Kanuna göre tek istisnai durum da budur. Bu sebeple eğer nafaka ödüyorsanız ve bu ödemeyi geciktirdi iseniz alacaklı taraf maaştan kesinti yapma hakkına sahiptir.

İşsizlik maaşından nafaka kesintisi konusunu hallettiğimize göre gelelim bloke işlemlerine. Yine yukarıdaki kanun metnine göre sizinde anlayacağınız üzere işsizlik maaşına bloke de konulamaz. Eğer konulursa bloke kararı veren kuruma bir itiraz dilekçesi yazarak bu bloke kararını kaldırtabilirsiniz. Dilekçe vermeye gitmeden önce maaşınızın yattığı kurumdan bunun bir işsizlik maaşı olduğuna dair belge alarak gitmenizi öneriyorum.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git