Kart ve Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

Kart ve Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?
9 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.334 kez okundu.

İhtiyaç anında kullandığımız bankacılık hizmetlerinden kredi kartı ve kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı? En çok endişe ettiğimiz borç yüzünden hapse girme konusu hakkında ayrıntılı bir yazı kaleme almaya karar verdim. Çünkü bu sizi hayli endişelendiriyor ve borcu ödemezseniz kesin hapse gireceğinizi sanıyorsunuz. Durumun tam olarak nasıl olduğunu süreçle birlikte inceleyelim.

Kredi Borcunu Ödemeyen Hapse Girer mi?

En son söyleyeceğimiz şeyi ilk başta söyleyelim. Kredi ödenmezse hapis cezası varmı 2018 itibariyle böyle bir durum yok. Peki borç yüzünden hapse girenler oluyor bu nasıl oluyor derseniz detayları anlatalım. Aslında tüm süreci anlatalım ki işin sonunda sürpriz yaşamayın. İlk olarak umarım en kısa sürede bu durumdan kurtulur ve borçlarınızın tümünü kapatırsınız. Allah işinize gücünüze kuvvet versin bol kazançlar versin size.

Fakat hayatın içerisinde kar etmek, para kazanmak olduğu gibi gibi iflas etmek de var. Dün borçlandınız ve düzenli olarak geliriniz yeterli olduğu için ödeyebildiniz ama bugün durum tersine döndü ve ödeyemez hale geldiniz. Durum böyle olunca insanın doğal olarak aklına hemen en kötü senaryo geliyor ve kredi borcu ödenmezse ne olur 2018 senesi itibariyle durum ne olur diye endişe ediyorsunuz. Şimdi borcu ödeyemediğiniz ilk hafta yani son ödeme günü geçtikten sonraki hafta banka sizi arar ve bu borcu hatırlatır. Belki sms ve mail de atar.


İlk bir ay bu şekilde size borcu hatırlatan aramalar yaparlar. Sonraki otuz günlük zaman diliminde artık sizi hatırlatma için değil borcunuzu ödemeniz için ararlar. Bir sonraki otuzuncu gün ise aramalar çok sıklaşır ve toplamda 80. günden sonra kimi günler bir kaç sefer aranırsınız. Bu aramalar 90 gün boyunca bu şekilde sürer ve sonra bir anda kesilir. Kesilmesi demek işin bittiği demek değil. Artık banka size ihtarname çekmiştir ve adresinize ulaşmak üzeredir. Bu nokta da kredi kartı borcu ödenmezse ne olur 2018’de sorusunun tam cevabı için yazıyı ara vermeden okumaya devam etmenizi öneriyorum çünkü asıl mesele bundan sonra başlamaktadır.

Kredi Kartını Ödemezsem Hapis Cezası Alır mıyım?

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Haciz konusuna gelmeden önce süreçteki ara kısımları anlatmaya devam edeceğim ve ardından bu meseleyi de anlatacağım. Bankadan ihtarname size geldiği zaman artık sizden borcun taksit yada asgari ödemesini değil tümünü isterler. Tüm borç ve yanında noter masrafı dahil diğer masrafları. İhtarname de en geç ödeme yapmanız gereken tarih bilgisi de vardır. Bu tarihe kadar ödemezseniz banka artık borç dosyanızı bir avukata veya hukuk bürosuna verir. Artık muhatabınız banka değil bir avukattır. Yazının ilk kısmında kredi borcundan hapse girilir mi sorusunu yanıtladık ama bir detay var sırada onu detaylandırmaya geldi.


Avukat sizinle iletişime geçerek borcun ödenmesini ister ve bu aramalar kimi zaman tatsız bir hal alabilir. Karşınızdaki avukat yada hukuk bürosu yetkilisi kendisinin bir mafya falan olduğunu düşünerek ilginç ve sizin canınızı sıkabilecek sohbetlere girebilir. Böyle bir durum olursa telefonu kapatıp kendisini bulunduğunuz lehirdeki baro ve savcılığa şikayet edebilirsiniz. Bunu neden anlatıyorum, çünkü bu tarz şikayet ve mesajlar çok sık alıyorum. İşini hakkı ile yapan ve meslek etiğine uyan hukuk insanlarına saygı duyuyorum ama bahsettiğim tarz konuşma yapanlara maalesef hiç bir saygım yok. Herkes biliyor ki borçtan dolayı hapis cezası kalktı mı evet kalktı, ne diye insanları hapisle yada haciz ile tehdit ediyorsunuz? Peki hapis nasıl kalktı ve şartlar ne durumda şimdi ona geçelim artık.

Borçtan Dolayı Hapis Cezası Var mı?

En çok endişe ettiğiniz borçtan dolayı hapse girilir mi, tek bir durumda girilir. Avukat sizden borcu alamayacağını düşündüğü zaman artık size bir taahhütname imzalatmak isteyecektir. Bu taahhütname sizin hangi süreçte ne şekilde borcun tümünü ödeyeceğiniz ile ilgili bir belgedir. İcra dairesinde memur önünde karşılıklı imzalanır. Eğer bu taahhütnamede belirtilen şartları ihlal ederseniz o zaman caydırma amaçlı hapis kararı çıkartılabilir. Böyle bir belge imzalamak sizin tercihinizdir ve bu konuda özgürsünüz.

Süreç tam olarak bu şekilde işlemektedir. Pek çok detayı atladım konu ile çok ilgili olmadığı için. Fakat başka yazılarımızda ayrıntılı olarak bahsediyoruz. Sitemizdeki pek çok yazı bu konu ile yakından ilgilidir. Birkaç tane yazımızı okursanız sürece tam hakim olabilirsiniz. Bu sayede kredi kartı yada kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı sorusuna da tam yanıt bulmuş olabilirsiniz. Bu yazımız umarım bu endişenizi bir nebze de olsa gidermiştir. Özetle taahhütname imzalamazsanız hapis cezası yoktur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git