Kartımız Bloke Olduğunda Ne Yapmalıyız?

Kartımız Bloke Olduğunda Ne Yapmalıyız?
31 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.023 kez okundu.

Bu yazımızda sizlerle kartımız bloke olduğunda ne yapmalıyız ne nasıl bir yol izlemeliyiz bu konuyu inceleyeceğiz. Konunun kartın bloke olma sebebi ile birden çok boyutu vardır. Biz tüm şekilleri ayrı ayrı inceleyeceğiz ve yazımız bittiği zaman siz konuya tam olarak hakim olabileceksiniz.

Maaş Kartım Bloke Oldu Ne Yapmalıyım?

Eğer şifrenizi 3 sefer yanlış girdi iseniz ve banka kartım bloke oldu ne yapmalıyım diyorsanız ilk yapmanız gereken bankanın müşteri hizmetlerini aramak olacaktır. Böyle bir durumda telefon ile bağlanacağınız müşteri temsilcisi size bazı güvenlik soruları soracaktır. Bunlar doğum tarihiniz, anne kızlık soyadınız, baba adınız, doğum tarihiniz gün/ay/yıl şeklinde olabilir.
Size sorulacak sorulara doğr yanıt verdiğiniz takdirde yeni şifrenizi belirlemeniz için sizi başka bir yere aktaracaktır. Bu aktarılan yerde siz telefon tuşlarınız ile yeni bir şifre belirleyebilirsiniz ve blokeyi açtırabilirsiniz. Burada dikkatli olmanız gereken nokta sorulacak bu güvenlik sorularına doğru yanıtlar vermeniz olacaktır. Aksi takdirde telefondaki müşteri temsilcisinin de kendi başına yapabileceği bir şey bulunmamaktadır. Banka kartım bloke oldu ne yapmalıyım sorusuna vereceğimiz ilk yanıt budur.

Bloke Olan Kart Nasıl Açılır?

Banka kartı neden bloke olur sorusunun bir diğer yanıtı ise sizin kartınızı kaybetmiş olmanızdır. Eğer kredi kartınıza yada normal banka kartınıza ulaşamıyorsanız yani kayıp ise hemen bankanın müşteri hizmetlerini aramalısınız. Bu sayede kartı bloke ettirebilirsiniz. Eğer bu şekilde bir bloke yapılmış ise o zaman yeniden banka size bir kart gönderimi yapacaktır. Bu gönderim direk siz kartı bloke ettirmek için aradığınızda olacağı gibi sonradan yapacağınız bir arama ile de olabilir. Bu o ilk aramanızdaki konuşmada size bildirilecektir. Size ya yeni kart göndereceğiz derler yada bir gün sonra tekrar arama yapın ve kart isteğinde bulunun denilecektir.
Bir diğer bloke sebebi ise kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz takdirde banka tarafından konulan blokedir. Bu şekilde olan kredi kartı bloke kaldırma işlemi ise yine çok basittir. Eğer kart borcunuzu öderseniz bloke kendiliğinden kalkacaktır. Borç ödemenizi takip eden ilk 24 saat içerisinde bloke kaldırılır. Eğer kaldırılmaz ise bankanızla görüşme yaparak kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Burada bir noktayı da izah etmemiz gerekiyor. Eğer kredi kartı borcunuzu 3 sefer üst üste ödememiş iseniz ve kart borcunuz artık bir avukata yada hukuk bürosuna verilmiş ise o zaman kara listeye girersiniz. Böyle bir duruma geldi iseniz o zaman kredi kartı blokeniz açılmaz ve kredi kartınız tamamen kapatılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git