Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar 2017

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar 2017
19 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 544 kez okundu.

İsterseniz ilk önce kentsel dönüşüm kredisi nedir ona bakalım ardından asıl meselemiz olan kredi nasıl alınır ve şartlar nelerdir kısmına geçelim. Afet riski taşıyan yapıların dönüştürülmesi için verilen kredilere kentsel dönüşüm kredisi denilmektedir. “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında değerlendirilmektedir. İlgili kanun maddesini okuyarak resmi bilgilere de ulaşabilirsiniz.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşma yapmış olan bankalardan çekeceğiniz kredilerde faiz desteği verilmektedir. Bu destek direk bakanlık tarafından sağlanmaktadır. Bakanlık ile protokol imzalayan bankaların listesini yazının ilerleyen kısımlarında sizlerle paylaşacağız.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim düşüncesinde iseniz ilk olarak T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tayin edilmiş olan kurumlar tarafından binanızın teknik olarak incelenmesi gerekmektedir. Bu inceleme sonucunda binanıza riskli yapı raporu verilirse o zaman bu krediyi almaya hak kazanırsınız. Bu noktada binanız artık riski yapı olduğu için oturulması da sakıncalıdır ve en kısa zamanda boşaltılmalıdır. Binanın yıkım ve yeniden yapılma sürecinde devlet desteği almak için bakanlığa dilekçe ile başvurup kira ve taşınma yardımı talep edebilirsiniz.


Talebiniz riski yapı raporunuz varsa büyük ihtimalle olumlu karşılanacak ve kentsel dönüşüm kredisi devlet desteği alabileceksiniz. Taşınma ve kira desteğinden sonra yıkım süreci başlayacaktır. Bu süreçte artık binanın yeniden yapılması için gerekli olan finansman için bakanlık ile protokol imzalamış olan bankalara kentsel dönüşüm kredisi için başvuru yapabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Kentsel dönüşüm kredisi alma noktasına geldiyseniz bakanlığın sitesinde protokol imzalandığı belirtilen bankalar şunlardır;

 1. İş Bankası
 2. Denizbank
 3. Akbank
 4. Halkbank
 5. Türkiye Finans
 6. Vakıfbank
 7. Yapıkredi
 8. Teb
 9. Garanti Bankası
 10. Şekerbank
 11. Albaraka
 12. Kuveyt Türk
 13. Ziraat Bankası
 14. QNB Finansbank
 15. ING Bank
 16. Abank

Yukarıda listesini verdiğimiz bankalara yapacağınız kentsel dönüşüm kredisi başvurularınız onaylandığı zaman %50 oranında bir faiz indirimi alabiliyorsunuz. Bu destek direk bakanlık tarafından sağlanıyor. Her bankanın kendi faiz oranları bulunduğu için burada kentsel dönüşüm kredisi hesaplama tablosu yayınlamayacağız. Direk alacağınız kredinin faiz oranlarının yarısını düşünün, ortalama olarak alacağınız destek bu kadar olmaktadır.


Eğer kentsel dönüşüm kredisi hesaplama işlemi yapmak isterseniz listesini verdiğimiz tüm bankaların web sayfalarında kentsel dönüşüm kredisi ile ilgili sayfaları bulunmaktadır. Aslında yazıda bunlara yer verecektim fakat faiz oranları devamlı değiştiği için bilgi eskiyecek bu sebeple kendiniz direk sitelerden inceleyebilirsiniz. İnceleme yaptığınız sayfada özellikle oranlara devlet desteği yansıtılmış mı yoksa yansıtılmamış mı onu kontrol edin. Eğer yansıtılmadan normal kredi tutarı görüyorsanız alacağınız desteğin bunun yarısı kadar olacağını bilmelisiniz.

Kentsel Dönüşümde Kira ve Kredi Desteği Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Kullanılır?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git