Kredi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar 2017

Kredi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar 2017
31 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 602 kez okundu.

Yaşadığımız maddi sıkıntılar bazı zamanlarda yakınlarımızdan borç alarak çözülebildiği gibi kimi zamanlarda ise daha büyük çapta rakamlarla çözüleceği için bankalar kanalıyla çözülebilmektedir. Bankalar aracılığı ile çözümün yolu ise kredilerdir. Bugün sizlerle kredi çekmek için gereken şartlar nelerdir onu inceleyeceğiz.

Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi almak için yapmanız gereken şeyler, şubeye gitmek, telefon bankacılığını kullanmak, mobil uygulamalar, internet şubeleri hatta bazı bankalarda atmler olabiliyor. Çok gelen sorulardan olduğu için kredi çekebilir miyim sorgulama yapabilir miyim diyen arkadaşlara ilk önce cevap verelim. Böyle bir uygulama yada sorgulama sistemi yok. Fakat kredi almanız için gerekli şartlardan olan ve birazdan detaylı olarak anlatacağımız kredi notu için Findeks web sitesini kullanabilirsiniz.

Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Kredi başvurusu için sağlamanız gereken herhangi bir şart yoktur aslında. Fakat bu başvurunun onaylanması için olmazsa olmaz bazı durumlar vardır. Şimdi gelin onları tek tek inceleyelim. İlk olarak düşük rakamlar için neler gerekli onu anlatalım, sonra yüklü miktarlara geçelim. 5000 TL ve altında yapacağınız kredi başvuruları için pek bir şart aranmaz. İyi bir kredi notu bu kredinin onaylanması için yeterlidir. Bu da 1300 rakamıdır. Eğer kredi notunuz 1300 ve üzerindeyse müşterisi olduğunuz veya olmadığınız bir bankadan 5000 TL’ye kadar kredi alabilirsiniz.


Fakat iş 5000 TL üzerindeki rakamlara geldiği zaman şartlar ağırlaşmakta ve bazı gereksinimlerin karşılanması istenmektedir. Peki bunlar nelerdir?

Kredi Notum Kaç Olmalı?

İlk şart, ki bu şart tüm kredi başvuruları için geçerlidir; oda 18 yaş ve üzerinde olma şartıdır. Eğer 18 yaşından küçükseniz asla kredi alamaz hatta başvuru bile yapamazsınız. İkinci ve en önemli şart ise kredi notudur. Kredi notu 0 ile 1900 arasında değişen ve sizin o ana kadarki tüm finansal işlem geçmişinizin raporlanarak oluşturulan bir puanlama sistemidir. Kredi skoru yada kredi puanı olarak da adlandırılmaktadır. Kredi onayı için 1300 yeterli olmaktadır. Bu rakamın ne kadar üstündeyseniz onay şansınız o kadar artmakta ve ne kadar altındaysanız da o kadar azalmaktadır.

Aslına bakarsanız bankaya gidip başvuru yaptığınız zaman size herhangi bir şart öne sürmezler. Fakat kredi onaya gönderildiği zaman anlattığımız tüm şartlar bir süzgeç görevi görür ve onay yada ret buna göre belirlenir. Üçüncü bahsedeceğimiz şart ise sizin toplamda sahip olduğunuz kredi limitinizdir. Bu rakamın kaç olduğuna kredi risk analiz raporu ile ulaşabilirsiniz. Örnek veriyorum sizin risk analiz raporunuzda toplam kredi limitiniz 20000 TL ise bu rakamın üstünde bankalara asla borçlanamazsınız. 5000 TL kredi kartı borcunuz olduğunu varsayarsak 20000 TL kredi limitinde sizin çekebileceğiniz kredi tutarı maksimum 15000 TL olabilmektedir.


Kredi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar 2017

İhtiyaç Kredisi Kimlere Verilir?

Kredi çekmek istiyorum ama vermiyorlar şeklinde sorular geliyor. Bunun ana nedeni yukarıda ve aşağıda anlatmaya çalıştığımız şartları sağlamıyor oluşunuzdur. Gelin şimdi dördüncü şartı anlatalım. Bankaların istedikleri şartların bir diğeri de sizin en az 6 aydır sigortalı olmanızdır. 15000 TL’lik bir kredi başvurusu yapmak için geçen gün Akbank’a gittim ve bana direk müşteri temsilcisi son 6 aydır sigortalı olup olmadığımı sordu. Bu sayede kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir sorusunu da yanıtlamış olduk. Bu durum neredeyse tüm bankalarda geçerlidir. Halbuki geçtiğimiz yıl Akbank’ın mobil şubesinden 6000 TL’lik bir kredi başvurusu yapmıştım ve şubeye bile gitmeden, hiç bir evrak yada şart öne sürülmeden direk hesabıma aktarılmıştı bu tutar. Buradan şunu anlıyoruz; bankalar düşük rakamlar için hiç bir şart yada evrak istemezken yüksek rakamlar için işlerini garantiye almak için ne kadar şart varsa inceliyor ve ona göre başvurunuzu kabul ediyor.

Birde bankaların kredi başvurusu için gereken evraklar olayı vardır. Bunların başında ise gelir belgesi gelmektedir. Bu belge sizin bir aylık toplam gelirinizi gösterir. Örneğin 2500 TL maaş alıyorsanız bunu belgeleyebilmeli ve bankaya sunmalısınız. Ya da kira geliriniz varsa bunu kredi başvurusunda yada onay sürecinde sizden talep ettiklerinde göstermeniz gerekmektedir. Kredi çekmek için gerekli evraklar konusunda bankalar çekmek istediğiniz rakam yüksek olunca aşırı bir titizleniyorlar.

Bankaların bir diğer önemsediği ve olmazsa olmaz şartlarından birisi de o ana kadar ödenmemiş borcunuzun olmamasıdır. Başka bankalara veya kendilerine eğer borcunuz var ve gecikmede ise bunu görebiliyor ve direk kredinize ret veriyorlar. Bu sebeple başvuru öncesi muhakkak borçlarınızı kapatmalısınız. Bazı arkadaşlar bir bankaya borçları varken diğerine gidip başvuruyorlar ve nasıl olsa başvuru yapılan bankanın haberi bile olmaz zannediyorlar. Durum böyle değil, ortak havuzdan her şeyi görebiliyorlar.

Bir diğer kredi başvuru onay şartı ise ödeme geçmişinizin düzenli olmasıdır. Kredi kartı yada kredi taksitlerinizi gününde ödemiyor, geciktiriyorsanız bu sizin kredi notunuzu olumsuz yönde etkiler ve kredi risk analiz raporunuzda net bir şekilde görünür. Bir sefer bile gecikmeniz varsa o bile risk analiz raporuna yansımaktadır. Hangi bankada olursa olsun bunu başvuru yaptığınız zaman bankadan görecekler. Çok önceleri olmuşsa ve bir iki seferse sorun olmaz. Fakat düzenli olarak ödemelerinizde gecikme varsa kredi onayınız maalesef çok zor olacaktır.

Kredi Çekme Şartları ve Evrakları

İsterseniz son şartı da anlatalım ve sonra kısa bir özet geçelim. Son başvuru şartı adli veya idari takipte olmamaktır. Özellikle herhangi bir borç sebebiyle takip altındaysanız asla kredi alamazsınız. Hatta bu takip bankalar tarafından yapılıyorsa kara listeye girmişsiniz demektir ki bu durumda hiç bir bankadan kredi alamazsınız. Size direk başvuru esnasında kara listede olduğunuzu ve sicil affı gelene kadar başvurunuzu alamayacaklarını söylerler.

Evet aslında şartlar basit ve düzenli, titiz bir banka müşterisiyseniz sizi zorlamayacak durumlardır. Kredi taksitleri ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapın, en az altı aylık sigortalı olun, çalıştığınız yerden maaş bordrosu yada gelir belgesi alabilecek durumunuz bulunsun yapacağınız kredi başvuruları büyük oranda onaylanacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git