Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?
29 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 461 kez okundu.

Zor zamanlarımızda, borç bulma imkanımız olmayan zamanlarda imdadımıza banka kredileri yetişir. Hatta çoğu zaman uçurumun kenarındayken bir kurtuluş yolu olarak görürüz kredileri. Ve büyük bir umutla bankanın yolunu tutar ve kredi başvurusu yaparız. Fakat oda ne. Cep telefonumuza bir mesaj gelir ve kredimizin reddedildiği yazılıdır. Peki ama kredi başvurusu neden reddedilir? Biz nerede nasıl bir hata yaptık da bu kredi başvurusu ret oldu. Gelin bu sorulara yanıtı birlikte arayıp bulalım.

Kredi Başvurum Neden Reddedildi?

Genellikle gelen sms mesajında kredi red nedeni 11 şeklinde bir ibare olur. Bunu daha sonra ayrı bir yazı olarak inceleyeceğiz. Çok fazla takılmayın mesajdaki rakama. Asıl sebepleri şimdi tek tek inceleyeceğiz. Öncelikle ret yediğiniz zaman hemen psikolojiniz bozulmasın ve ani kararlar verip arka arkaya başka bankalara kredi başvurusu yapmayın. Bu uyarıyı özellikle yazıyorum ki yapılan en büyük hataların başında geliyor. Çünkü ne kadar çok kredi başvurusu yaparsanız kredi notunuz o kadar düşer ve kredi onay ihtimaliniz daha da düşer. Daha sonra kredi başvuruları ne zaman silinir diye yana yakıla araştırmalara başlarsınız.


Evet şimdi bankalardan kredi alamıyorum ne yapmalıyım diyenler için ret nedenlerine geçelim. İlk ve en önemli neden kredi puanınızın 1300 rakamının altında olmasıdır. Eğer böyle bir durum varsa kredi red nedeni 11 şeklinde bir sms almanız yüksek ihtimaldir. Sitemizde defalarca anlattığımız bu kredi notu olayını burada tekrar edip sizleri sıkmayacağım. Kredi başvurusu öncesi eğer durumunuzdan şüpheliyseniz muhakkak ilk önce kredi notunuzu Findeks sitesinden sorgulayın. Orada zaten notunuzun Türkiye ortalamasının altında mı üstünde mi ve rakamsal olarak değeri 1300’ün üzerinde mi değil mi göreceksiniz.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi Başvuruları Red Sebepleri

İkinci bir kredi başvurusu ret nedeni ise başvuru yaptığınız rakamın taksitlerinin sizin geliriniz ile uyumlu olmamasıdır. Örneğin 50000 TL için başvuru yaptınız ve 24 ay vade yapmak istediniz. Aylık taksit tutarınız tahmini 2500 TL üzeri olacaktır. Maaşınız yada toplam geliriniz 3000 TL olsa taksitten sonra 500 TL size geçinmek için para kalacak. Bu da günümüz şartlarında mümkün olmayacağı için kredi başvurunuz ret olur. Bu sebeple kredi taksit tutarınızla gelir durumunuzu ortalama %50 ve altında bir durumda tutun. Aylık geliriniz 3000 TL ise taksidiniz asla 1500 TL’yi geçmesin.


Bir diğer sebebe geçmeden önce internette gördüğünüz kredi alamayanlara kredi şeklindeki reklam yada sayfalara karşı dikkatli olun. Eğer banka değilse bu reklamlar sizi sıkıntıya sokabilecek işlemlere maruz kalabilirsiniz. Yasal geçerliliği olan ve devlet tarafından izinlerini almış kurumlar dışında asla kredi kullanmayın. En sık yaşanan kredi ret nedenlerinin başında bankanın sizden istediği evraklardaki sorunlar gelir. Bunlar net okunmuyor yada başvuru esnasında verdiğiniz bilgilerle uyuşmuyor olabilir. Bu durumda banka ile tekrar görüşmeli ve hatayı düzelttirmelisiniz. Mesela siz aylık gelir olarak 2500 TL söylediniz ve başvuru formuna böyle yazıldı. Ama iş yerinizden aldığınız gelir belgesinde 1400 TL görünüyor. Bu sık yaşanan bir durumdur. Çoğu zaman iş yerleri sizin maaşınızı aldığınız tutar olarak değilde asgari ücret olarak gösterirler. Bu sebeple böyle bir hata oluşur.

Son olarak gelen sorulara binaen banka müdürü kendi inisiyatifi ile kredi verebilir mi sorusuna yanıt verelim. Arkadaşlar bu tür durumlar o bankanın düzenli müşterisiyseniz ve aynı banka şubesinde çok sayıda işleminiz varsa olabilir. Ama ilk defa gidip başvuru yapıyorsanız böyle bir durum asla mümkün değildir.

Banka Kredi Başvurusunu Hangi Nedenlerle Reddedebilir?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git