Kredi Başvurusunda İstenen Gerekli Belgeler ve Evraklar

Kredi Başvurusunda İstenen Gerekli Belgeler ve Evraklar
7 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 346 kez okundu.

İlk kez kredi çekenlerin akıllarındaki soruların başında gelen kredi çekmek için gerekli belgeler hangileridir konusunu inceleyeceğiz. Çoğu banka aynı evrakları istemektedir fakat kimisinde bazı farklılıklar da bulunmaktadır. Biz şimdi en büyük ve çok kullanılan bankalar tarafından istenen belge ve evrakları inceleyelim.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Eğer bir bankaya kredi başvurusu yapıyorsanız ve daha önceden o bankanın hiç müşterisi olmadıysanız istenen belgelerin ne olduğu ile başlayalım. Banka ilk olarak sizin adınıza bir hesap açar ve sizin kişisel bilgilerinizi alarak bilgisayarda bir kayıt oluşturur. Çok nadirde olsa sizden bu aşamada bir ikametgah belgesi istenebilir. Bu çok ender görülen bir durumdur çünkü sizin kayıtlarınızı bilgisayara girdikleri zaman zaten adres kaydınızın ne olduğunu görme imkanları oluyor. Hemen o esna da sizin kimliğinizi alıp fotokopisini şube içerisinde çeker ve dosyanıza işlerler. Bunlar en temel işlemlerdir ve ister kredi çekin ister hesap açın bankanın ihtiyacı olan ilk evrak ve bilgilerdir.


Kredi Başvurusunda İstenen Gerekli Belgeler ve Evraklar

Şimdi gelin bireysel kredi için gerekli evraklar kısmına geçelim. Eğer çalışıyorsanız maaş bordrosu veya çalıştığınız yerden bir gelir belgesi istenir. Bu belgenin iki aydan daha eski olmaması lazım. Gelir belgesi götürecekseniz maaşınızda kesinti olup olmadığı, SGK sicil no ve iş yeri sicil no görünmelidir bu evrakta. Maaş bordroları çoğunlukla muhasebeciden alındığı için onun üzerinde bu bilgilerin hepsi zaten bulunmaktadır.

Emekli bir banka müşterisi iseniz kredi çekmek için gerekli belgeler kısmına gelecek olursak ilk önce şunu belirtelim. Maaşınızı çektiğiniz bankadan kredi çekecekseniz pek evrak işi olmaz, direk kredi çekebilirsiniz. Maaş bankanız dışında bir yerden çekecekseniz sizden emekli tanıtım kartı, ne kadar emekli maaşı aldığınıza dair bilgilerin yer aldığı bir banka hesap cüzdanı, emekli aylığı tahsis belgesi istenir. Bu belgelerin hangilerinin isteneceği bankadan bankaya değişmektedir. Kimisi birini isterken kimisi tümünü isteyebilir.

Şimdide diğer kişilerde kredi çekmek için gerekli evraklar nelerdir ona bakalım. Şirket sahibi iseniz güncel durumda olan vergi levhası ve yıllık vergi beyannamesi istenmektedir. Kira geliri sahibi iseniz o dairenin sahibi olduğunuzu gösteren tapu, 2 seneden daha eski olmayan kira kontratı ve kira tahsilatını ispatlayan bir belge gerekmektedir. Faiz ile geçinen birisi iseniz faiz gelirinizi gösteren evrak istenir. Çiftçilik yapıyorsanız da çiftçilik belgesi ile kazancınızı gösteren bir belge istenmektedir.


Eğer kredi çekerken kefil kullanacaksanız kredi çekerken kefilden istenen belgeler ise kredi çeken kişiden istenen belgeler ile aynıdır. Ödemeyi yapacağını garanti edeceği evraklar banka tarafından özellikle istenmektedir. Kefilin banka nezdinde kredi çekenden bir farkı yoktur.

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Az önce bahsettiğimiz evraklar yine geçerlidir. Yalnız konut kredisi için gerekli evraklar konusunda bir fazlalık vardır. Oda hangi konut için kredi çekilecekse onun tapusunun fotokopisi gerekmektedir. Bunun yanında bildiğiniz gibi banka bağımsız bir ekspertiz firmasını o eve gönderip fiyat çıkarttırmaktadır. Ekspertiz raporu sizin yapacağınız veya bankaya vereceğiniz bir evrak değildir. Bu evrak banka tarafından ayarlanmaktadır.

Bunun dışında çekeceğiniz bir diğer kredi olan taşıt kredisi de yine aynı evrakları içermektedir. Bunların haricinde satın alınacak taşıt için bir proforma fatura istenmektedir. Eğer kredi çekerken istenen evrak ve belgelerle ilgili merak ettiğiniz daha farklı bir konu varsa bizimle iletişime geçip ekstra bilgi alabilirsiniz. Ya da direk banka şubelerinden veya telefon bankacılığından bilgi alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git