Kredi Borcu Biten Evin Tapudan İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Kredi Borcu Biten Evin Tapudan İpoteği Nasıl Kaldırılır?
22 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 624 kez okundu.

Bankalar kendilerinden çekilen ev kredilerinde ilk iş olarak eve tapudan ipotek koydurmaktadırlar. Böylece siz ev kredisini ödeyemezseniz evi satarak kredi borcunu buradan tahsil etmektedirler. Ev kredisi borcu bitene kadar satın alınmış olan mülk üzerinde banka da hak sahibidir. Bugünkü makalemizde sizlerle kredi borcu biten evin ipoteği nasıl kaldırılır konusuna değineceğiz. Çok detaylı bir konu değil, basit ama gene de bilmeniz gereken bazı noktalar mevcuttur.

Ev kredisi borcunuz bittiği zaman bankadan ipotek fek yazısı denilen borcun bittiğine dair bir yazı alınır. Tapudan İpotek kaldırma işlemleri için tek ihtiyacınız olan şey neredeyse bu yazıdır. Aldığınız bu yazı ile beldenizdeki yetkili tapu dairesine gider ve ipoteğin fesh edilmesi için gerekli başvuruyu yaparsınız.


Kredi Borcu Biten Evin Tapudan İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Ev Kredisi İpotek Kaldırma

Tapudan ipotek kaldırma masrafı nedir diye soracak olursanız ipotek fek ücreti ortalama 250 TL civarıdır. Bu rakam bankadan bankaya değişmektedir. İpotek fek yada fesh ücreti konusunda ciddi tartışmalar vardır. Bankadan kredi çekerken sözleşmede çoğunlukla ipotek fek ücreti müşteriden tahsil edilir şeklinde bir ibare yer alır. Bu sebeple banka size bu evrağı ücret karşılığı vermek ister. Bu duruma itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Fakat sözleşmede yer aldığı için bu madde olumlu sonuç almanız şikayet edeceğiniz kurumun işini sizin lehinize zorlaştırır. Bu sebeple kredi çekerken size imzalatılan sözleşmeyi okumalı ve böyle bir madde varsa başından itiraz etmelisiniz ve sözleşmeyi istediğiniz şekilde değiştirmek için banka ile görüşmelisiniz.


Tapuda ipotek kaldırma kaç gün sürer konusuna gelecek olursak genellikle aynı gün içerisinde işlemler tamamlanmaktadır. Banka ipotek kaldırma süresi diye sorular geliyor, böyle bir durum yok arkadaşlar. İpoteği banka kaldırmaz, siz bankadan borcu yoktur yazısı yani ipotek fek evrağı alırsınız ve bu evrak maharetiyle tapu dairesi ipoteği kaldırır. Banka ipoteği kaç günde kalkar sorusu bu sebeple anlamsız oluyor. İpotek direk tapu dairesi tarafından kaldırılmaktadır.

İpotek konusu ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git