Kredi Borcu Taksit Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi Borcu Taksit Erteleme Nasıl Yapılır?
17 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 10.733 kez okundu.

Neredeyse hepimiz bankalardan kredi çekiyoruz ve bu kredilerin taksitlerini günü gelmeden önce ödüyoruz. Fakat hayat şartlarının zorlaşması ve bazı olumsuz durumlar olduğu zaman bu borçlar ödenemez hale gelebiliyor. Bu durumun kesinlikle canınızı sıkmasına veya sizi üzmesine gerek yok. Çünkü hayatın içinde olan bir durum bu. Asıl can sıkıcı olan durum ise günü gelmiş ve ödenmemiş borçlardır. Bu sebeple kredi borcu erteleme konusunu detaylıca inceleyeceğiz ve ödenemeyen kredi taksitleri hakkında neler yapılabilir bunu inceleyeceğiz.

Kredi Borcu Ertelenir mi?

Ödeyemediğiniz kredi taksidi ertelenir mi diye soracak olursanız tabi ki böyle bir durum mümkündür. Bankaların size kredi verirken öncelikli isteği bu borcun bir şekilde geri alınmasıdır. Sizin hiç ödememenizden ise yeni bir yapılandırma yada erteleme ile bu borcu tahsil etmek onların işine sizden daha fazla gelmektedir. Nedenlerine yazımızın ilerleyen bölümlerinde bakacağız.


Kredi Borcu Taksit Erteleme Nasıl Yapılır?

Çektiğiniz kredinin ödemelerini normalde düzenli olarak yapmalısınız. Günü gelmeden önce ödeme yaparsanız bu durum kredi notunuza olumlu olarak yansıyacaktır. Kredi çektikten sonra yapacağınız bankacılık işlemleri de sizin yararınıza olacaktır. Kredi çektikten sonra özellikle faturalarınızı bankalar üzerinden ödemeniz çok önemlidir. Ne kadar çok bankacılık işlemi o kadar ilerleyen dönemlerde finansal rahatlık demektir. Bu kısa bilgileri neden verdik biliyor musunuz? Çünkü günün birinde kredi borcunuzu ödeyemez duruma düşerseniz yeniden yapılandırma veya taksit erteleme yapma imkanınız çok kolay olacaktır. Aşağıda bazı konu başlıklarını listeleyeceğiz. Bu listeler sizlerin en çok önemsediği ve aramasını yaptığı konu başlıkları. Bunun ardından kredi dondurma nasıl yapılır bunu anlatacağız.

 • Garanti Bankası kredi erteleme
 • İş Bankası kredi taksit erteleme
 • kredi borç taksit erteleme Akbank
 • kredi taksit yapılandırma Vakıfbank
 • Halkbank kredi taksidi erteleme
 • Ziraat Bankası kredi taksit dondurma
 • Yapı Kredi kredi taksit erteleme

Kredi Taksit yada Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

Bankaya olan kredi borcunuzu ödeme noktasında zorlanacağınızı yada hiç yapamayacağınızı anladığınız an hemen bankanızla görüşmelisiniz. Bu görüşmeyi dilerseniz şubeye giderek yapabileceğiniz gibi dilerseniz de telefon bankacılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Bankanıza tam ve net olarak borcun kalanını ne kadarlık taksitlerle ne şekilde ödeyebileceğinizi ve bu ödemelere hangi tarihte tekrar başlayabileceğinizi bildirmelisiniz.

Siz bu bilgilendirmeyi yaptığınız zaman kredi taksit erteleme isteğinde bulunmadan önce onlar size borcu yeniden yapılandırabileceklerini veya belli bir tarih aralığında borç dondurma işlemi yapabileceklerini söyleyecektir. İşte bu noktada az önce anlattığımız düzenli ödemeler ve faturaların bankalar aracılığı ile yapılmış olması devreye girecektir. Bu durumlar sizin kredi notunuzu arttıracağı için borcun kalanının ertelenmesi ve yeniden yapılandırılması çok daha iyi şartlarda gerçekleşecektir.

Kredi Borcu Ertelemenin Sonuçları

Bankalar genellikle kredi taksit erteleme işlemi yapmaktansa borcu yeniden yapılandırmayı önerecektir. Bu da sizin işinize gelebilir. Hem borç yeniden yapılandırılır ve taksit tutarı biraz daha düşer, hem de yapacağınız görüşmeye göre borç ödemesini en azından bir kaç ay erteleyebilirsiniz. Kredi borcu yeniden yapılandırma yaptığınız zaman bazı eksi durumlarda olacak. Öncelikle kalan borca yeniden faiz yükü binecek. Bununla beraber belki taksit sayınız artacak. Ama her halükarda ödemediğiniz zaman yaşayacağınız pek çok olumsuzluktan kurtulmuş ve daha rahatlamış olacaksınız. Kredi borcu erteleme konusunda çok daha detaylı bilgiyi bankanızdan alabilirsiniz.

Etiketler:

Kredi Borcu Taksit Erteleme Nasıl Yapılır? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. tolga dedi ki:

  İhtiyaç kredisi ertelemek istiyorum 5 ay kadar ve kredi bitimi 2020 şubattan itibaren devam ettirmek istiyorum erteletmiş olduğum 5 ayı mümkün mü?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Krediyi çektiğiniz banka şubesine giderek müşteri temsilcisine durumunuzu izah edebilirsiniz. Taksit erteleme hakkınız olup olmadığını bilemediğimiz için neler yapabileceğinizi net olarak söyleyemiyoruz. Eğer çektiğiniz kredi borcunuz düzenli ödeniyorsa erteleme yada atlatma yapabilirler.
   Saygılar.

 2. Selahattin dedi ki:

  İhtiyaç kredisini 2 ay ertelemek istiyorum askerlik dolayısıyla daha önce de başka bir ihtiyaç kredisi çekmiştim 18 aydı 12 ayda ödedim onu şimdi ki 12 ay 3 ödedim düzenli hep bunları göz önünde bulundurarak böyle bir imkan sağlarlar mı acaba..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kredi çektiğiniz şubeye gidip durumu izah ederseniz erteleme alabilirsiniz.

Sayfa başına git