Kredi Borcu Taksit Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi Borcu Taksit Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?
15 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 5.400 kez okundu.

Artan zorunlu masraflar ve bununla doğru orantılı şekilde artmayan gelirler sebebiyle kredi çekiyoruz. Bu bir süre biz idare ediyor ve maalesef kimi zamanlarda kredi taksitlerini ödeyemeyecek hale de gelebiliyoruz. Ya da durumumuz müsait oluyor fakat ödeme gününü unutuyoruz ve gecikmeler oluyor. Sizlerden çok sık gelen bir soru var. O da: kredi taksidi 1 gün gecikirse ne olur? Bugün başta bu soru olmak üzere kredi taksitlerindeki gecikmeler üzerine bir şeyler yazacağız.

Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?


Cevabı çok basit, krediyi 1 gün geciktirmek sorun değil. Bankalar bir günlük gecikmelerde sorun çıkartmıyorlar. Asıl sorun bu sürenin aşırı derecede uzaması ve tekrar etmesi durumudur. Kredi taksit ödemesi hafta sonuna geliyorsa zaten son ödeme tarihi otomatik olarak ilk mesai gününe sarkıyor. Bu normal bir durum olarak karşılanıyor. Normal günler içerisinde ise 1 gün geçerse yine sorun olmuyor. Hatta 5 güne kadar banka sizi aramıyor bile. Fakat yine de günü geldiğinde ödemekte fayda var çünkü düzenli ödemelerle kredi notunuz yükseliyor.

Son düzenlemeye göre bankalara olan kredi borçlarınızın taksidini en fazla 2 ay ödemezseniz bankanın yasal işlem başlatma hakkı bulunuyor. Fakat bankalar şu anda pratikte 3 ay içerisinde sorun çıkarmıyor. 3 ay dolduğu zaman ise hemen ihtarname yolluyor ve kredinin taksidini değil tüm borcu yasal faiz ve masrafları ile birlikte istiyorlar. Kredi taksidinizi geciktirdikten sonra 1 hafta geçer ve bankalar size hatırlatma adı altında sms gönderirler. Ödemeyi yine yapmazsanız bir hafta sonra telefon ile sizi arar ve yine hatırlatırlar.

Bireysel Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

İlk ay bankadan hatırlatma babında aramalar alırsınız. Bir ay sonra aramalar sıklaşır ve borcun ödenmesini isterler. Son aya girdiğinizde yani iki ay bitip üçüncü ayın içindeyken neredeyse her gün ararlar. Daha sonra ise yani üç ay tamamlandığında noter aracılığı ile size bir ihtarname gönderirler. Bu ihtarnamede borcun tümünü isterler. Yine ödeme yapmazsanız bu sefer dosyanız bir avukata verilir. Sonrasındaki süreç ile ilgili sitemizde birden çok makale bulunuyor. Arama kutusuna durumunuzun ne olduğunu tam olarak yazarak ilgili makalelere ulaşabilirsiniz.

Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Etiketler:

Kredi Borcu Taksit Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Japon dedi ki:

    Merhaba Kredi Borcum 49 Bin Lira Her ay 1000 tl ödemem var ama asgari ücretle çalışıyorum bu ay maaş günü aksaması nedeniyle kredi borcumu 2 gün gecikmeyle ödeyeceğim umarım sorun çıkarmazlar (QNB Finansbank) Birde Ben ailem ile yaşamıyorum tek başıma küçük dükkan bir yerde kalıyorum buna rağmen banka bana kredi veriyor ben borcumu aksatırsam 3 4 ay filan banka bana ne gibi bir işlem uygular ? Üzerime dair ev araba yada hiç bir şey yok ?

    1. Semih Buzgan dedi ki:

      Bankaya gecikme sebebi ile ön bilgi vermenizde fayda var. Borcu ödemediğiniz takdirde dosyanız bir avukata yada hukuk bürosuna verilir. Borcu maaşınızdan 1/4 oranında kesinti yaparak tahsil ederler.

Sayfa başına git