Kredi Borcu Yeniden Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi Borcu Yeniden Yapılandırması Nasıl Yapılır?
27 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 363 kez okundu.

Maddi olarak aşırı sıkıştığımız dönemlerde çektiğimiz krediler kimi zaman bizi daha zorlu bir sürece sürüklemektedir. Ödenemeyen kredi borcu hem maddi hem de manevi olarak içinden çıkılamaz hallere bizleri sokabiliyor. Böyle zamanlarda çoğumuzun aklına ihtiyaç kredisi yapılandırma olur mu sorusu geliyor. Bugün sizlerle kredi yapılandırma nedir ve nasıl yapılmaktadır, bu konuları inceleyeceğiz.

Kredi Borcu Yapılandırma

Ödenemeyen kredi borçları için tekrardan yeni bir kredi çekerseniz ve bu kredi ile ödeyemediğiniz krediyi kapatırsanız buna kredi borcu yeniden yapılandırma denilmektedir. Bu işlem genellikle kredi borcunuz olan bankada yapıldığı gibi başka bankalar aracılığı ile de yapılabilmektedir. Eğer bir kredi borcunu başka bankadan çekeceğiniz kredi ile kapatmak isterseniz buna kredi borcu transferi yada taşıması denmektedir.

Kredi Borcu Yeniden Yapılandırması Nasıl Yapılır?


Kredi yeniden yapılandırma işlemine hangi durumlarda ihtiyaç duyulur hatta mecburiyet olur ona da bakalım. Birden çok kredi kartınız olduğunu ve limitlerini doldurduğunuzu, bunun yanında kredi borcunuzun taksitleri olduğunu ve tüm bunların ödeme dönemleri geldiği zaman gelirinizin hepsini kapatmaya yetmediğini düşünün. İşte bu durumlarda eğer 3 ay boyunca bu taksit ve ödemeleri yapmazsanız borcunuz icralık olabiliyor. Bu durumda Merkez Bankası kara listesine giriyor ve kredi notunuzu sıfırlıyorsunuz. Bu kadar uzun olmasa da bir yada iki ay gecikme yaparsanız o durumda da kredi notunuz düşüyor ve ileri ki dönemlerde yeni krediler çekme imkanınız imkansıza yakın hale geliyor.

İşte böyle dönemlerde artık kredi yapılandırma bir mecburiyet haline geliyor. Sizlerden çok sık gelen soruları aşağıda vereceğim ve artından toplu olarak yanıtlara geçeceğim.

  • Kredi yapılandırma Garanti
  • Kredi yapılandırma Akbank
  • Vakıfbank kredi yapılandırma
  • Kredi yapılandırma İş Bankası

Yukarıda adı geçen tüm bankalar ve geçmeyenlerin tek bir isteği var. Sizden para kazanmak. Size verdikleri kredilerin düzenli ödenmesi en büyük beklentileri. Eğer siz bu borcu ödeyemezseniz zarar ederler. İşte zarar etmemek için size yeniden kredi verirler, taksitleri düşürürler ve bu borcu bir şekilde sizden ama kısa vadede ama uzun vadede bir şekilde alırlar. Kredi yapılandırmasındaki asıl amaç budur.

Kredi Yeniden Yapılandırma (refinansman) Nedir?

Kredi Yeniden Yapılandırma Süreci

Kredi yapılandırırken ana amacımız ödeyemediğimiz tutarları bir kenara bırakıp artık ödenebilir taksit tutarlarına sahip olmaktır. Bunun için iyi bir kredi yapılandırma hesaplama süreci geçirmemiz gerekiyor. Gelirinizin en kötü ihtimalle yarısı kadar taksitler sizi sıkıntıya sokmayacaktır. Bu sebeple vadeleri ona göre ayarlatmalısınız. Yoksa yine aynı durumun içinde kendinizi bulabilirsiniz. Ayrıca kredi yapılandırma ücreti adı altında masrafları kabul etmeyin. Zor zamanınızda bu tür dayatmalar olabilir. Normal kredi prosedürü ve masrafları neyse sadece bunları ödeyin.

Yapılandırma sürecinde illa aynı bankayı kullanmak zorunda değilsiniz. Eğer kredi skorunuz yeterli seviyelerdeyse faiz oranları ve masrafları en uygun olan banka hangisi ise bir şubesine giderek müşteri temsilcisi ile görüşebilir ve kredi borç transferi yapmak istediğinizi söyleyerek bu doğrultuda kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu sizin için maddi olarak çok daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git