Kredi Borcunu Vadesinden Önce Kapatmak

Kredi Borcunu Vadesinden Önce Kapatmak
3 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 670 kez okundu.

Zor zamanlarımızda bankalardan çektiğimiz krediler gün geliyor çok rahat ödenebilecek bir noktaya iniyor. Elimize toplu para geçiyor yada başka bir durum oluşuyor ve kredi erken kapatma imkanına erişiyoruz. Böyle bir durumda eskiden kredi erken kapama cezası adı altında paralar alınıyordu. Peki bu durum şu anda da var mı? Siz kredinizi erken kapatmak istediğinizde banka sizden ekstra ödeme talep edebilir mi? Gelin birlikte bu konuyu inceleyelim.

İçindekiler

Kredi Borcunu Erken Kapatmak

İhtiyaç kredisi erken ödeme hesaplama programı gibi uygulamalar hem internette hem de mobilde mevcut fakat pek çoğu güncel olmadığı için kullanmanızı önermiyorum. Bildiğiniz gibi bankalar bizlere kredi vererek bundan para kazanıyor. Çektiğimiz krediye uygulanan faiz oranları onların karıdır ve bu karı bizim kredi taksitlerimizin ilk ödemelerine çok son ödemelerine az olacak şekilde dağıtıyorlar. Yani ödediğimiz ilk kredi taksitlerinin büyük kısmı faiz oluyor ve kredi borcunun ilerleyen dönemlerinde bizler ana parayı daha fazla ödüyoruz.


Bankalar eskiden erken ödenen kredilerde ceza uyguluyorlardı. Fakat bu durum son çıkan kanunlarla bir nebzede olsa durduruldu. Detayları ve ilgili kanun maddelerini yazının devamında vereceğiz. Hali hazırda kredinizi erken ödemek isterseniz kalan tutarı ödeyebilirsiniz. Peki, krediyi erken kapatmak avantajlı mı diye soracak olursanız şöyle ki; kredi çekerken yaptığınız sigorta var biliyorsunuz. Bunun kalan günlerinin ödemelerini alma imkanınız olur. Psikolojik olarak rahatlarsınız. Kredi notunuz çok iyi derecede yükselir.

Kredi Borcunu Vadesinden Önce Kapatmak

Konut Kredisi Burcunu Erken Kapatmak

Konut kredisi erken kapatma işlemlerinde ise yeni düzenlenen Konut Finansman Yönetmeliği’ne göre belli bir oranda tazminat ödenmektedir. Bu yeni düzenlemeye göre borcunuzun kalanı 36 aydan daha düşükse 1,36 aylık faiz, eğer 36 aydan çoksa %2 kredi erken kapatma cezası ödeyeceksiniz. Bu son durumda kredi kapatma hesaplaması bu şekilde yapılacaktır.

İsterseniz ihtiyaç kredisi erken ödeme faiz indirimi konusuna geri dönelim. Bu konuda hala bazı belirsizlikler ve bazı bankaların kafalarına göre işlemler yapmaları gibi bir durum söz konusudur. İlgili kanun maddesi şu şekildedir:

Madde 4- Bu Yönetmeliğin uygulanmasında;


e) Komisyon: Geri ödeme planında her bir taksit tutarında anapara, faiz ve her türlü kamusal yükümlülükler haricinde ayrı bir kalem olarak yer alan ve kredi verenin gelir olarak tahsil edeceği tutarları,

Erken Ödeme

Madde 5- Tüketici, kredi verene borçlandığı toplam miktarı önceden ödeyebileceği gibi aynı zamanda vadesi gelmemiş bir ya da birden çok taksit ödemesinde de bulunabilir. Bu halde kredi veren tüketiciden her hangi bir isim adı altında, ek bir ödemede bulunmasını isteyemez. Erken ödeme miktarı, asgari ödeme miktarının altında olamaz.

Kredinin Tamamının Erken Ödenmesi

Madde 7- Erken ödeme, taksit tarihinde yapılıyorsa; vadesi gelen taksit ödemesi, geriye kalan taksit tutarları içerisindeki anapara borcu ve varsa o tarihe kadar tahsil edilmemiş faiz ve kamusal yükümlülükler tahsil edilir.

Konut kredilerini erken ödeme ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Erken ödeme, iki taksit tarihi arasında yapılıyorsa; ödeme planında yer alan en son ödenmiş taksit tarihiyle, erken kapatma işleminin gerçekleştiği tarih arasında, anaparaya işleyen faiz tutarı, en son ödenmiş taksit tarihi itibariyle geriye kalan taksit tutarları içerisindeki anapara borcu ve varsa o tarihe kadar tahsil edilmemiş faiz ve kamusal yükümlülükler tahsil edilir.

Krediyi erken kapatma indirimi hakkında en detaylı bilgiyi bankanızla yapacağınız görüşmede elde edebilirsiniz. Fakat bankadan alacağınız cevaba göre direk hareket etmeyin, konu ile ilgili bizlere bu sayfanın alt kısmındaki yorum ekle bölümünden sorularınızı ve son durumu iletebilirsiniz. Uzman ekibimiz en kısa sürede sizlere geri dönüş yapacaktır.

Tüketici kredilerini erken ödeme konusunda da aydınlatıcı bir video mevcuttur, bunu da izleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git