Kredi Çekerken Eşlerin Onayı Gerekiyor mu?

Kredi Çekerken Eşlerin Onayı Gerekiyor mu?
9 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.180 kez okundu.

Bugün yine sizlerden gelen sorulardan birisi üzerine olacak yazımız. Soru tam olarak şöyle: “Eşimle bir süredir ayrıyız ve ayrı yaşıyoruz. Resmi olarak evliyiz fakat ayrıyız. Ben bankadan borçlarımı kapatmak için ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum. Bu durumda ihtiyaç kredisi çekerken eşin rızası gerekiyor mu?” Soru gayet açık ve net. Bizde aynı netlikte cevap vereceğiz ve çok merak edilen bu konuyu hem ihtiyaç kredisi kapsamında hem de diğer krediler kapsamında değerlendireceğiz.

Eş Muvafakatnamesi Nedir?

Kredi çekerken eğer ipotek ile yapacaksanız bu işlemi ve evliyseniz bu işlem için eş rızası gerekmektedir. Böyle bir durumda ipotek için eş muvafatnamesi istenmektedir. Yani eş izni yada rızası da diyebiliriz. Bu durum kanunlarda da belirtilmiştir. 194 numaralı Medeni Kanun maddesi şu şekildedir: “Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz.”


Normal şartlarda bankalar bu izin olmadan kredi vermemektedir. Fakat olur da bir yanlışlık olur ve kredi verilirse ipotekli şekilde ve eşinde rızası yoksa  eş hakim müdahalesi isteyebilir. Ve çok büyük bir ihtimalle sözleşme bozulur ve ipotek kalkar. En kötü ihtimalle tapu kütüğüne bir şerh konulur. Bunun amacı kimi zaman eşler arasında sorun olan dönemlerde yada boşanma eşiğinde böyle bir durum olabiliyor, boşanmada mal paylaşımına girileceği için ipotek buna engel oluyor. Bu durumun önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Kredi Çekerken Eşlerin Onayı Gerekiyor mu?

Kredi Çekiminde Eşin Rızası

Bu durum konut kredilerinde de geçerlidir. Kişi eğer evliyse ve konut kredisi çekilecekse eşinde bankaya gelerek bu krediye rızası olduğuna dair imza vermesi gerekmektedir. Aksi durumda kredi başvurusu dahi yapılamamaktadır. Ev kredisinde eşin izni aslında ipoteğe rızası olduğunun bir göstergesidir. Ve bu sebeple gereklidir. Aynı durum kefil içinde geçerlidir. Kefilin eşinin rızası olmadan kredi işlemi başlatılamaz. Bu muvafakatname kredi başvurusu esnasında yada en geç kredinin sözleşmesinin imzalanması aşamasında verilmiş olmalıdır.

Eş muvafakatnamesi durumu sadece konut kredisi çekerken yada ipotekli kredi çekerken gereken bir durumdur. Normal ihtiyaç kredilerinde böyle bir ihtiyaç bulunmamaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git