Kredi Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kredi Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?
20 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 4.909 kez okundu.

Alışveriş ve harcama alışkanlıklarımız eskisine göre ciddi oranda değişti. Eskiden cüzdandan para çıkartır ve ödeme yapardık. Artık kredi kartlarını çıkartıp o şekilde yapıyoruz. Kimimizin 1 tane kimimizin ise sayısını bilmediği kadar çok kredi kartı bulunuyor. Ve hala yeni kredi kartı alma gayreti içerisindeyiz. Yeni kredi kartı başvuruları yapıyoruz. Bugün sizlerle kredi kartı başvurusu ne zaman sonuçlanır konusunu inceleyeceğiz.

İsterseniz ilk önce kredi kartı başvurularının değerlendirme süreci ve öncesi hakkında konuşalım ve meseleyi daha iyi anlayalım.

Kredi Kartı Başvuru Değerlendirme Süreci

Kredi kartı başvuruları da kredi başvuruları gibi bazı inceleme süreçlerinden geçmektedir. Aslına bakarsanız sizin kredi kartı başvurunuz sisteme girildiğinde o anda başvuru sonucunuz belli oluyor. Peki hangi kriterlere göre bu sonuç alınıyor? Gelin ona bakalım. İlk kriter kredi notunuzun yeterli olup olmadığıdır. Kötü sicil ve geçmişteki gecikmeli ödemeler hatta kara liste gibi durumları olanlar kredi kartı maalesef alamıyorlar.


Bir diğer önemli kriter ise toplam kredi limitinizdir. Buda risk analiz raporu ile ulaşacağınız bir bilgidir. Herkesin bir toplam kredi limiti bulunmaktadır. Bu sizin geçmişe dönük ödeme düzeniniz ve gelirinize göre belirlenmektedir. Örneğin 10000 TL toplam kredi limitiniz olduğunu var sayalım. O anda toplam 3000 TL kredi borcunuz ve 2500 TL kredi kartı borcunuz olsun. Bu durumda 4500 TL toplam kredi limitiniz vardır ve yapacağınız kredi kartı başvurusu en fazla 4500 TL limitli olacak şekilde onaylanır. Daha yüksek bir limitle kart almak için başvuru yaptıysanız onaylanmaz.

Üçüncü önemli veri ise sizin gelir durumunuzdur. Eğer geliriniz yoksa kredi kartı başvurunuz büyük ihtimalle onaylanmaz yada çok sembolik bir limiti olan bir kredi kartı verirler size. Geliriniz 1500 TL ise 25000 TL limitli bir kredi kartı isterseniz bunu almanız imkansızdır. Ama eğer 2500 TL limitli bir kredi kartı isterseniz bunu alma imkanınız daha olasıdır.

Kredi Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kredi Kartı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Yazımızın ilk bölümünde belirttiğimiz gibi aslına bakarsanız kredi kartı başvurunuz hemen sonuçlanır. Diyelim siz dışarıda form dolduran bir eleman aracılığı ile başvuru yaptınız. Bu form veriyi girecek olan personelin eline geldi ve bilgileriniz girildi. Sonra sistemden incelenmeye gönderildi. İşte inceleme elemanı sizin dosyanızı işleme aldığı anda sistem otomatik olarak onaylar yada ret eder. Kredi kartı başvurularımız bir insanın eline gidip de o bakıp buna verelim yada vermeyelim şeklinde incelenmiyor. Artık her şey de olduğu gibi banka sistemleri de tamamen bilgisayarlar üzerinden işliyor.


İnceleme de sizin başvuru esnasında verdiğiniz bilgiler, banka sisteminde kayıtlı olan bilgileriniz ve az önce anlattığımız kriterlere göre işlemden geçip sonuçlanıyor. Yani sizin bilgileriniz ne zaman inceleme biriminin bilgisayarına düşerse o zaman sonuç belli olmaktadır. Buda bankadan bankaya değişse de kimi zaman hemen 10 dakika sonra netice gelir kimi zamansa 1 haftayı bulur. Bu sebeple aceleniz varsa eğer kredi kartı başvurunuzu direk banka şubesine gidip müşteri temsilcisinin yanında bilgisayar üzerinden yapın. Bu sayede kredi kartı başvuru sonucunuz çok kısa sürede belli olur.

Bir diğer merak edilen konu ise kredi kartı başvurusu yaptım ne zaman gelir meselesidir. Kredi kartınız onaylandığı zaman kurye şirketine verilir. Bu süreç ise en fazla 2 hafta sürmektedir. Genellikle 1 hafta içerisinde geliyor ama kurye firmasının eli çok doluysa maksimumu 2 haftadır. Size elden teslim edilir ve o esnada kredi kartı sözleşmesi imzalatılır. O anda oldukça kalın olan bu sözleşmeyi okumanız biraz zor olacağı için sayfaların altını imzalar geçersiniz. Arzu ederseniz okuya da bilirsiniz. Tercih size aittir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git