Kredi Kartı Borcu Kaç Ay Ödenmezse İcra Gelir?

Kredi Kartı Borcu Kaç Ay Ödenmezse İcra Gelir?
24 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.098 kez okundu.

Sitemizi düzenli olarak takip eden arkadaşlar bilirler, geçtiğimiz gün kredi kartı borcu ne zaman takibe düşer ve bu süreç nasıl işler sorularını detaylı olarak anlatmıştık. O yazımıza burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Size tavsiyemiz ilk olarak o makalemizi okumanız ardından bu sayfaya geri gelmeniz olacaktır. Bugün bireysel kredi kartı borcu ödenmezse ne olur ve detayları nelerdir bu meselenin onu anlatacağız.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu ödememeye başladığınız zaman ilk hafta size borcunuzu hatırlatan mesaj ve aramalar gelir. İlk 30 gün her hafta bir kere borcunuzu hatırlatırlar. İkinci aya girildiğinde bankaların tahsilat merkezleri tarafından aranır ve borcu ödemeniz konusunda bilgiler verilir. Üçüncü aya girildiği zaman aramalar neredeyse günde birden fazla olur ve her seferinde farklı bir kişi arar ve aynı şeyleri size söyler ve sizden de genelde aynı cevabı alırlar. Bu aramalar psikolojinizi bozuyorsa açmayabilirsiniz. Sizin tercihinizdir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir mi?

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyenlerin en çok endişe ettikleri konuların başında eve icra gelmesi durumu var. Borcu ödemeyi kestikten sonraki ilk 90 gün muhatabınız banka olur. 90 gün bittiği zaman banka size noter kanalıyla bir ihtarname gönderir. Artık kredi kartı ekstre borcu değil tüm kart borcunu istemektedirler. Ve bu isteklerini en geç 1 hafta içerisinde yerine getirmenizi bildirmektedirler. Yani önceden sadece asgari tutar yada dönem borcu isteniyor iken artık tüm borç istenmektedir.

Borcunuzu yine ödemezseniz artık dosyanız avukata verilir. Avukat da sizi sık sık arar ve kimi zaman maksadını aşan konuşmalar da yapar. Bunu tüm avukatlar değil sadece meslek etiğine özen göstermeyen kendisini mafya yada tahsildar zanneden avukatlar yapmaktadır. Eğer sizi arayan avukat mafya vari yada edepsizce konuşmalar yaparsa kendisini hem savcılığa hem de baroya şikayet edebilirsiniz. Kanuni olarak böyle bir hakkınız bulunuyor.

Kredi kartı borcu zaman aşımı gibi bir durum olmadığı için avukatın iki amacı vardır. Ya sizden tüm borcu tahsil etmelidir yada size bir taahhütname imzalatmalıdır. Taahhütname imzalarsanız ve bu evraktaki ödeme tarihinde borcunuzu ödemezseniz hapislik gibi bir durum olabilir. Bu sebeple uyamayacağınız hiç bir evrakı asla imzalamayın. Avukat sizden borcu tahsil edemeyeceğine ve taahhütname imzalatamayacağına kanaat getirdiği zaman dosyanızı icraya verir. İşte kredi kartı borcu avukatlık olursa işin en son noktası burası oluyor.

İcraya Verilen Kredi Kart Borcu Ne Olur?

Dosyanız icraya verildiği zaman icra dairesinden bir memur ikametinize gelir ve evde icraya konu herhangi bir mal var mı onu kontrol eder. Bu ziyarete genellikle hukuk bürosundan bir avukat yada yardımcı eleman da gelebilir. İcra memuru dışındaki kişileri dairenize yada apartmanınıza sokmama hakkınız vardır. Girmeye çalışırlarsa girmelerinin yasal olmadığını söyleyip içeri almayabilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz bu konuda nezaket göstermenize gerek yok, içeri kesinlikle resmi devlet görevlisi olan icra memuru dışındaki şahısları almayın ve apartmanın dışarısında beklemelerini söyleyin.

İcra memuru evde tarihi eser, altın, satıldığı zaman ciddi bir ederi olan mal var mı ona bakar. Sizin bir tane buzdolabınız yada çamaşır makineniz onların ilgisini çekmez. Zaten kanunen hayatınız için gerekli olan mallardan birden fazla yoksa haczedilemez. Yani bir tane buzdolabınız varsa bu çok değerli olsa bile haciz edilemez. İcra memuru evde haciz edilebilecek bir eşya yoksa size bunu bildiren bir evrak verir, aynı evrak avukata da verilir ve icra ziyareti sonlanır. Eğer haciz yapılabilecek bir mal varsa oda evraka yazılır ve bu malı artık satamazsınız, hatta avukat isterse o malı haciz edebilir.

Tüm bu aşamalar bittiğinde siz hala borcunuzu ödemediyseniz zaman aşımı gibi bir durum olmaz. Bankalar bu dosyalar sonuca bağlanamadığı durumlarda genelde 5 yıl sonra sizin borcunuzu devlet tarafından yetkilendirilmiş varlık yönetim şirketlerine satarlar. Bu sefer aynı işlemleri varlık yönetim şirketleri yapar. Fakat iş varlık yönetim şirketine kadar gittiyse bu şirketle anlaşıp borcun çok az bir kısmını yapabileceğiniz iyi bir pazarlıkla ödeyerek dosyayı tamamen kapatabilirsiniz. İyi pazarlıktan kastım borç 10000 TL diyelim, siz pazarlıkla 1000 TL gibi bir rakama anlaşıp dosyayı kapattırabilirsiniz. Bu tabi herkes için aynı olmayabilir. Artık şansınıza nasıl bir varlık yönetim şirketi denk gelirse.

Kredi kartı borcu kaç ay ödenmezse eve yada iş yerine icra gelir sorusuna vereceğimiz anıt şimdilik bu kadar. Daha detaylı sorularınız veya kafanıza takılan şeyler varsa bizlere yazının alt kısmındaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Kart Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

Etiketler:

Kredi Kartı Borcu Kaç Ay Ödenmezse İcra Gelir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Kemal dedi ki:

    Verdiğiniz çok kıymetli bilgiler için teşekkür ederim.

Sayfa başına git