Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Takibe Düşer?

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Takibe Düşer?
21 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 513 kez okundu.

Hayatımızın bir parçası haline gelen kredi kartları beraberinde bazı sorunları da getirmeye başladı. Düşünmeden yapılan harcamalar, bütçeyi zorlayacak olan ödemeler ve kimi zaman mecburiyetler maalesef bazen asgari tutarı dahi ödeyemeyecek hale getiriyor bizleri. Peki, kredi kartı borcunu ödemezsem ne olur diye soracak olursak cevaplar neler olacak. Gelin ayrıntılı olarak kredi kartı borcu ödeyememe durumunu inceleyelim.

Kredi Kartı Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?

Şimdi kredi kartı borcumuzu ödemediğimiz zaman yasal takip süreci nasıl işler detaylara bakalım. Bugünün kredi kartı ektrenizin son ödeme tarihi olduğunu düşünün ve ödemediniz. İlk hafta size bankadan kayıtlı bir e-postanız varsa e-posta ve cep telefonunuza bir sms gelir. Bu mesajlarda kredi kartınızın son ödeme tarihinin geçtiği ve en kısa sürede ödenmesi gerektiği yazılıdır. Ödemenizi yine yapmadığınız zaman ikinci hafta bankadan bir telefon alırsınız. Bu aramada size borcunuz hatırlatılır ve ödemeniz istenir.


İlk 30 gün bitmeden bir kaç sefer daha aranır ve kredi kartı borcunuzu ödemeniz istenir. Bunlar hep sizin sanki borcu ödemeyi unuttuğunuz ve hatırlatma amacıyla yapılan aramalardır. Bu gelen mesaj yada aramalar yasal takip mesajı değildir. Henüz borç hatırlatma arama ve mesajlarıdır. İlk 30 bittikten sonra artık bankanın borç takip elemanları tarafından aranır ve ödeme yapmanız istenir. Eğer ödeyemiyorsanız borcu yapılandırmanız gerektiği ve bunu yapmazsanız yasal takip başlatacaklarını bildirirler. Şimdi gelin kredi kartı borcu ödenmezse yasal takip süreci nasıl devam eder ona bakmaya devam edelim.

İlginizi Çekebilir:  Yapılandırılan Kredi Kartı Borç Bitince Tekrardan Açılır Mı?

Kredi Kartı Yasal Takip Sorgulama

Bu aşamada yasal takip sorgulama gibi bir işlem yapmanız gerek yoktur çünkü henüz takibe girmemiştir borcunuz. İkinci aya girdiğinizde banka tarafından yapılan aramaların sıklığı artar. İkinci ay bitip üçüncü aya girdiğinizde neredeyse her gün banka tarafından aranırsınız ve borcu acil bir şekilde ödemeniz gerektiği konusunda uyarılırsınız. 90 gün tamamlandığı zaman size noter aracılığı ile bir ihtarname gelir. Bu ihtarnamede borcunuzu en geç 1 hafta içerisinde kapatmanız gerektiği yazılıdır. O ana kadar yapılan aramalarda sizden hep ekstredeki borç yada asgari tutar ödenmesi isteniyordu fakat artık borcun tümünün kapatılması istenmektedir. Yani artık Kredi kartınızdaki tüm borç istenmektedir.

Kredi Kartı Yasal Takip (Avukat Süreci)

Gelen ihtarnameye rağmen hala kredi kartı borcunuzu ödemediyseniz banka dosyanızı bir avukata verir. Dosyanız avukata verildiği zaman ilk hafta buradan bir sms alırsınız. Bu mesajda dosyanızın kendilerinde olduğu ve iletişim bilgileri yer alır, kendilerini acil bir şekilde aramanız istenir. Eğer arama yapmazsanız onlar bir hafta sonra sizi ararlar. İlk konuşmalarda genelde borcunuzun ne kadar olduğu ve ne zamana ödeyebileceğinizi sorarlar. Birkaç arama sonra ise konuşma tarzı biraz değişir.  Kimi avukatlar meslek etiği dışına çıkarak sanki bir tahsilatçıymış yada mafyaymış gibi konuşabilir. Bu durumun psikolojinizi bozmasına asla müsaade etmeyin. Siz iflas ettiniz ve kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diye düşünüp dünyanın sonunu kendiniz için getirmeyin.


Avukatın bu süreçteki görevi size borcunuzu ödetmek, o an ödeyemiyorsanız size taahhütname imzalatmak, eğer onuda yapmıyorsanız yasal takip sürecini başlatmaktır. İmkanınız varsa borcunuzu kapatın. İleri ki tarihlerde imkanınız olacaksa ve bu durum kesinse taahhütname imzalayın. Fakat burada şunu da hatırlatmakta fayda var. Eğer taahhütname imzalar ve o gün geldiğinde ödeme yapmazsanız hapis cezası ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple ödeme yapabileceğiniz net bir tarih yoksa taahhütname imzalamanız riskli bir durum olacaktır ve buna mecburda değilsiniz.

İlginizi Çekebilir:  2017 Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

Borcun ödenmemesi ve taahhütnameninde imzalanmaması durumunda avukat dosyanızı icra dairesine götürür ve icra sürecini başlatır. İşte bu noktada kredi kartı yasal takip sorgulama işlemi yapabilirsiniz. E-devlet şifrenizle giriş yapıp hakkınızda açılmış bir dava olup olmadığına bakarsanız başvuru yapılan icra dairesindeki dosyanızı görebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartı Yasal Takip Kaldırma

Dosyanız artık icra dairesine verildiyse ve e-devlet şifrenizle giriş yaptığınız zaman hakkımda açılan davalar kısmında bunu görüyorsanız yasal takiptesiniz demektir. Artık Merkez Bankası kara listesinde bulunuyor ve sicil affı bekleyen kitlenin içerisinde yer alıyorsunuzdur. Yasal takip kaldırma işlemi için yapmanız gereken ilk şey borcun tümünü ödemek ve icra dairesine borcu ödediğinize dair evrakı götürüp buradaki davayı kapattırmak olmalı. Eğer borcu ödeyecek durum hala mevcut değilse maalesef kredi kartı yasal takip affı bekleyeceksiniz. Kredi kartı borcu ne zaman takibe düşer konusu ile ilgili sizlerle paylaşabileceğimiz bilgiler şimdilik bunlardan ibarettir. Daha detaylı bilgi içn lütfen alt kısımdan yorum atarak sorularınızı bizlere yöneltin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git