Kredi Kartım Çalındı veya Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartım Çalındı veya Kayboldu Ne Yapmalıyım?
1 Mart 2017 tarihinde eklendi, 289 kez okundu.

Finansal hayatımızın neredeyse en önemli aktörü olan kredi kartları ile ilgili yaşadığımız problemlerin aslına bakarsanız en önemlisi kredi kartının çalınması yada kaybolmasıdır. Sizlerle bugün kredi kartı kaybolursa ne yapılmalı meselesini detaylı olarak inceleyeceğiz ve yaşamanız muhtemel olan durumlara bakacağız.

Çalınan Kredi Kartı İptali

Kredi kartınız kaybolduysa ve nedenini bilmiyorsanız en kötü ihtimal olan çalınma durumunu aklınızda bulundurmalı ve ilk olarak bankanızın telefon şubesini arayarak kredi kartınızı iptal ettirmelisiniz. Bankanızın telefon şubesini her aramanızda fark ettiyseniz ilk olarak size şüpheli işlem yada çalıntı kart bildirimi ile ilgili bir uyarı mesajı gelmektedir. Hemen gerekli aramayı yapıp bu ilk menüden kredi kartınızın çalındığını yada kaybolduğunu bankaya bildirmelisiniz.


Bu işlem sonrasında kredi kartı iptal olacak ve kullanıma kapatılacaktır. Bu arama sonrasında kredi kartınızla yapılacak işlemlerden ve harcamalardan sorumlu olmazsınız. Bu arama öncesinde yapılan harcamalar varsa ve kartınızın sigortası varsa 150 TL’ye kadar olan harcamalardan sorumlu olursunuz. Eğer bankanız sizi tüm harcamalara karşı sorumlu tutarsa bu duruma yargı yolu açıktır ve dilediğiniz bir Cumhuriyet Savcılığı’na gidip şikayetçi olabilirsiniz. Normal şartlarda kredi kartının güvenliğinden kullanıcı sorumludur. Bu sebeple kredi kartınızın şifresini kolay tahmin edilemeyecek bir rakam diziliminden seçmelisiniz. Eğer şifreniz 1111 gibi kolay tahmin edilebilir bir tuş varyasyonundan oluşuyorsa banka ile karşılıklı mahkemelik olursanız eliniz epey zayıf olarak mahkemeye çıkarsınız.

Kredi Kartım Çalındı, Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartım Çalındı Harcama Yapılmış


Eğer kartınızdan harcama yapılmışsa neler yapmanız gerektiğini kısaca anlattık. Bunun yanında bankanızdan harcamaya itiraz formu isteyebilir ve bu harcamaya itiraz edebilirsiniz. Örneğin kartınız çalındı ve internetten 3000 TL’lik bir alışveriş yapılmış. Kart limitiniz tamamen boşalmış. Böyle bir durumda kesinlikle harcamaya itiraz başvuru formu doldurup bu tutarın iadesini istemelisiniz. Bildiğiniz gibi kredi kartları internet üzerinden alışverişlerde artık 3D güvenlik protokolünü uyguluyor ve alışveriş sonunda tutar ne olursa olsun cep telefonunuza gelen bir sms mesajındaki şifre ile alışveriş tamamlanıyor. Bu şüpheli harcamada sizin sms şifre onayınız alınmadığı için sorumlu tutulmanız saçma olacağı için iade alabilirsiniz.

Kayıp yada çalıntı kredi kartını iptal ettirdiğiniz zaman kart kullanıma kapanacaktır ve arzu ederseniz bankanız size farklı numaralardan oluşan yeni bir kredi kartı gönderecektir. Bu durumda bazı bankalar kayıp kredi kartı yenileme ücreti alabiliyor, bilginiz olsun. Fakat çoğu banka kaybolan kredi kartı için yeniden ücret almamaktadır. Eğer kaybolan kredi kartı kaç günde gelir diye soracak olursanız en erken 1 hafta en geç 2 hafta içerisinde yeni kartınız adresinize kurye vasıtasıyla gelmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git